Grafik pracy w okresie urlopowym - wskazówki

Okres letni w firmach oznacza jedno - urlopy. Dla pracowników to długo oczekiwany odpoczynek, dla pracodawców - zmora, bo brakuje rąk do pracy. Jak utworzyć dobry grafik pracy w okresie urlopowym? Oto kilka wskazówek.

Zacznijmy od kilku podstawowych punktów.

  • Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego.
  • Wymiar wynosi 20 dni, jeśli staż pracy jest mniejszy niż 10 lat lub 26 dni, jeśli staż pracy to co najmniej 10 lat. Do stażu pracy wlicza się edukacja.
  • Raz w roku pracownikowi należy się 14-dniowy nieprzerwany wypoczynek.
  • Pracownik może zgłosić 4 dni urlopu “na żądanie”, bez wcześniejszego uprzedzenia.
  • Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na część etatu jest proporcjonalna do wymiaru etatu.

A teraz kilka "miękkich" zasad, które sprawią, że utworzysz optymalny grafik pracy w okresie urlopowym.

Myślenie o urlopach rozpocznij nawet przed rozpoczęciem roku, aby utworzyć dobry grafik pracy w okresie urlopowym.

Najpierw zastanów się, ile pracy jest do wykonania w kolejnych miesiącach, zwróć uwagę na ewentualną sezonowość czy przestoje. Podstawowa zasada jest taka, że urlopy najlepiej planować w tych miesiącach, kiedy pracy jest mniej, a unikać w miesiącach, kiedy pracy jest najwięcej. Przykładowo w turystyce najczęściej najwięcej pracy jest latem, w handlu - w okresie przedświątecznym i na ten okres urlopy nie powinny być planowane.

Jeśli pracy jest tyle samo w każdym miesiącu, rozkładaj urlopy w miarę równo.

Przykładowo: jeśli zatrudniasz 20 pracowników z krótkim stażem pracy, to w ciągu roku musisz udzielić 320 dni urlopu (bez urlopów “na żądanie”). Zaplanuj zatem w każdym miesiącu w sumie po 26 dni urlopu.

Przy zatrudnianiu pracownika daj mu pełną informację.

Poinformuj nowych pracowników, w których miesiącach jest więcej pracy i nie będzie szansy na urlop. Pozwoli to uniknąć późniejszych nieporozumień. Mogą one doprowadzić do wzmożonej rotacji pracowników, o czym pisaliśmy w tym artykule

Wykorzystaj możliwości uniknięcia zastępstwa.

Po czwarte, jeżeli urlop pracownika zaplanowany jest w czasie, kiedy pracy jest mało, można uniknąć zastępstwa. Jeśli z jakichś przyczyn nie unikniesz zastępstwa, masz dwa wyjścia. Osobę na urlopie wypoczynkowym zastąp osobą pracującą na umowie-zleceniu lub w niepełnym wymiarze. W pierwszym rozwiązaniu dodatkowy czas pracy nie będzie skutkował powstawaniem nadgodzin, a w drugim czas pracy powyżej wymiaru etatu, a nie przekraczający pełnego, będą stanowić godziny ponadwymiarowe bez dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o planowaniu urlopów w okresach wzmożonych zwolnień, przeczytaj inny z naszych artykułów. Grafik pracy w okresie urlopowym powinien być skonstruowany tak, aby zminimalizować nadgodziny.

Po piąte, staraj się, by urlopy pracowników nie nakładały się na siebie.

Łatwiej znaleźć zastępstwo dla 1 osoby niż dla kilku w tym samym czasie.

Zmniejsz ryzyko popełnienia kosztownych błędów używając odpowiednich narzędzi.

Do zarządzania urlopami wypoczynkowymi najlepiej używać narzędzi. W Grafiku Optymalnym masz możliwość kontrolowania stanów urlopowych i zaplanowania ich w taki sposób, by nie powodowały chaosu w firmie. A jest to tylko jedna z wielu funkcji, które są dostępne w programie. Sprawdź szczegóły poniżej.

Grafiki pracy tworzone w naszym programie nie tylko są w pełni zgodne z przepisami Kodeksu Pracy, dzięki czemu pozwalają Ci uniknąć kar do 30 000 zł, ale również bardzo profesjonalnie wyglądają. Zerknij:

 

grafik pracy | przykładowy grafik pracy | grafik pracy excel | harmonogram pracy

grafik pracy | grafik pracy urlopy | urlopy | harmonogram pracy | ewidencja | grafik pracy w okresie urlopowym

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *