Grafik pracy na styczeń 2020: o czym należy pamiętać?

Styczeń - miesiąc, który rozpoczyna nowy rok pracy. Jest to przede wszystkim miesiąc pracowity, szczególnie dla sieci handlowych. Wszystko za sprawą gorącego okresu wyprzedaży sezonowych. Jeżeli zastanawiasz się, jakie ważne kwestie powinieneś uwzględnić, gdy tworzysz grafik pracy na styczeń 2020, zachęcam do lektury.

 1. W pierwszym miesiącu roku 2020 pracownik zatrudniony na cały etat powinien wypracować 168 godzin, co daje 21 dni pracy. Osoba na ½ etatu - 84 godziny, a na ¼ - 42 godziny. 
 2. W styczniu powinieneś swoim pracownikom zapewnić co najmniej 10 dni wolnych. Jest to suma dni weekendowych i świątecznych. Dzień 1 i 6 stycznia są ustawowo wolne od pracy. 
 3. Styczeń u większości firm rozpoczyna nowy okres rozliczeniowy. Niezależnie od jego długości, tydzień kodeksowy liczymy od środy do wtorku. To właśnie w tym przedziale powinieneś udzielić pracownikom, nieprzerwanego, 35 godzinnego odpoczynku tygodniowego. Pamiętaj o tym planując grafik pracy na styczeń 2020.
 4. 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli przedłuża weekend o jeden dzień. W tej sytuacji sklepy będą zamknięte 2 dni z rzędu. Sobota poprzedzająca będzie wyzwaniem, szczególnie dla sklepów spożywczych.  Zadbaj o to, aby klienci nie musieli czekać w kolejkach, a więc zapewnij więcej pracowników, w przeciwnym razie wiele osób może zrezygnować z zakupów w Twoim sklepie. 
 5. Dla handlu detalicznego pierwszy miesiąc nowego roku z pewnością będzie intensywny. Wszystko za sprawą wyprzedaży sezonowych, które rozpoczynają się po świętach i trwają do lutego. Jeżeli planujesz pracę dla sklepów, staraj się nie udzielać w tym czasie urlopów. Im więcej osób do pracy, tym lepiej. Jeżeli chcesz zapoznać się z naszymi poradami, zajrzyj do artykułu na temat planowania czasu pracy.
 6. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązywać będzie całkowity zakaz handlu w niedzielę. Wyjątkiem będzie jedynie 7 niedziel w całym roku. Jedna taka niedziela przypada 26 stycznia. Klienci przyciągnięci wyprzedażowymi cenami, będą licznie odwiedzali galerie handlowe. Przygotuj się na tę okoliczność. Wszystkie ręce na pokładzie z pewnością się przydadzą. 
 7. W niedziele niehandlowe więcej klientów pojawi się w restauracjach, kinach i miejscach rozrywki. Wszystko za sprawą zamkniętych sklepów. Jeżeli układasz grafik pracy dla tego typu biznesu, pamiętaj o mocniejszej obsadzie. 
 8. Styczeń to również miesiąc w którym dzieci rozpoczynają odpoczynek zimowy. W pierwszym miesiącu 2020 roku, ferie rozpoczyna aż 12 województw:
  1. 13-26 stycznia 2020 r. - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
  2. 20 stycznia - 2 lutego 2020 r.- podlaskie, warmińsko-mazurskie.
  3. 27 stycznia - 9 lutego 2020 r. -kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Jest to ważna informacja dla osób, które układają grafiki w hotelach, biznesach znajdujących się w miejscowościach turystycznych i opartych na turystach, a także dla sal zabaw i innych miejskich atrakcjach dla dzieci.

Gotowy grafik pracy na styczeń 2020 powinieneś przekazać pracownikom najpóźniej do 24 grudnia, czyli na tydzień przed wejściem w życie nowego grafiku.

Odpowiedni grafik pomoże Ci obniżyć koszty pracy i zapewni zgodność z przepisami Kodeksu Pracy. W każdej chwili możesz umówić się na rozmowę (demo naszego programu) i dowiedzieć się, jak w łatwy sposób zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar, a dodatkowo - poprawić wyniki finansowe!

Pamiętaj, że moduł tworzenia grafików pracy to jeden z wielu, jakie oferuje Grafik Optymalny, z którego korzysta już ponad 1700 firm. Wśród innych modułów są:

Skrót informacji o naszym programie znajdziesz poniżej. 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *