Grafik pracy na sierpień 2021 - o czym należy pamiętać?

Czas goni! W dzisiejszym artykule na blogu zajmiemy się grafikiem pracy na drugą połowę wakacji. Tym razem pomożemy Ci zaplanować czas pracy na sierpień 2021 tak, aby zminimalizować koszty pracy i zmaksymalizować zyski. Liczne absencje pracowników z pewnością nie będą ułatwiały procesu tworzenia grafików. Sprzyjająca pogoda oraz długie dni zachęcają do wyjścia i aktywnego spędzania czasu. Ogródki restauracyjne pękają w szwach, a w galeriach handlowych klienci kompletują asortyment na wakacyjne wyjazdy. Sierpień z pewnością będzie pracowitym miesiącem dla wielu firm. Jeśli zależy Ci na dobrym grafiku pracy, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Nominał czasu pracy na sierpień wynosi 176 godzin. Osoby zatrudnione w niższych wymiarach etatu mają do wypracowania proporcjonalnie mniej godzin, więc pracownik na ¾ etatu powinien wypracować 132 godziny, a na ½ - 88 godzin. Minimalna liczba dni wolnych, którą powinieneś udzielić pracownikom, wynosi 9 dni. Jest to suma dni weekendowych oraz ewentualnych świąt w sierpniu. Do rozplanowania w grafiku pracy pozostaje 22 dni.

Podczas układania grafiku pamiętaj o zasadach Kodeksu Pracy, a w szczególności o odpoczynkach pracowników. Odpoczynek tygodniowy, 35-godzinny musi być udzielany w każdym tygodniu kodeksowym, który zazwyczaj nie jest tożsamy z tygodniem kalendarzowym. Jeśli planujesz pracę w miesięcznym okresie rozliczeniowym, za tydzień kodeksu przyjmij okres od niedzieli do soboty. Nie jest to z perspektywy planowania czasu pracy korzystny układ, a więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Firmy, które planują pracę w dłuższych okresach rozliczeniowych - np. kwartalnym lub półrocznym, będą miały nieco łatwiejsze zadanie. Jeśli więc okres rozliczeniowy w Twojej firmie rozpoczął się w lipcu, odpoczynku tygodniowego udzielisz w przedziale od czwartku do środy, aż do ostatniego miesiąca przyjętego rozliczenia. Pamiętaj, że odpoczynek powinien być w tym przypadku nieprzerwany.

Ustawa o zakazie handlu nie obejmuje ostatniej niedzieli sierpnia. Klienci będą mogli udać się na zakupy 29.08, czyli w ostatnią niedzielę przed rozpoczęciem roku szkolnego. W galeriach handlowych, sklepach z przyborami szkolnymi i księgarniach pojawią się tłumy. Przygotowanie do nowego roku szkolnego będzie trwało przez całe wakacje, jednak sierpień, a szczególnie jego końcówka będzie najbardziej intensywna. Pamiętaj, że kolejki do kasy są bardzo negatywnie postrzegane przez klientów. Nikt nie lubi tracić czasu oczekując na obsługę, więc jeśli planujesz pracę dla branży handlowej, a szczególnie wyżej wymienionych miejsc, powinieneś uwzględnić mocniejszą obsadę na grafiku.

Pozostałe niedziele są wolne od handlu, w związku z czym szczególnie sklepy spożywcze powinny zaplanować większą ilość pracowników na soboty i poniedziałki. Gdy galerie są zamknięte, część klientów wybiera inne miejsca, w których mogą miło spędzić czas wolny. Zatem większą ilość pracy będą mieli m.in pracownicy restauracji, lodziarni czy kawiarni. Jeśli pogoda będzie sprzyjała, a Twój biznes mieści się przy parkach i głównych alejkach spacerowych, pamiętaj o mocniejszej obsadzie.

15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy - w tym roku przypada w niedzielę. Pamiętaj, że jeśli święto wypada w niedzielę, nie musisz udzielać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Część Twoich pracowników zapewne będzie chciała wziąć urlop “okołoweekendowy’’ i wyjechać z miasta. Ewentualne urlopy ustal z wyprzedzeniem, aby w tym okresie nie brakowało Ci rąk do pracy.

Sierpień to kolejny miesiąc, który dla branży turystycznej oznacza pracę na pełnych obrotach. Jeśli Twoja firma bazuje na ruchu turystycznym, pamiętaj aby monitorować prognozy pogody. Jeśli są one korzystne, liczba klientów będzie znacznie większa. Trzeba wówczas zaplanować więcej osób w grafiku pracy do obsługi klientów.

Gotowy grafik pracy na sierpień 2021 powinieneś przekazać swoim pracownikom najpóźniej do 24 lipca.

Darmowy audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Musisz stworzyć grafik pracy, lecz nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z nami, wówczas pomożemy Ci stworzyć optymalne grafiki pracy. W naszym systemie możesz generować harmonogram pracy dostosowany zarówno do Twoich potrzeb, przepisów prawa, a także do dyspozycji pracowników. Testuj system przez 30-dni, całkowicie za darmo! 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *