Grafik pracy na sierpień 2020 - na co zwrócić uwagę?

Kolejny miesiąc - kolejny grafik pracy! Tym razem mowa o grafiku pracy na sierpień 2020. Grafiki tworzone w okresie wakacyjnym nie należą do najłatwiejszych. Na tworzenie nowego harmonogramu trzeba poświęcić więcej czasu, aby mimo zaplanowanych na ten czas urlopów zapewnić ilość personelu dostosowaną do potrzeb firmy. Jednakże nie samymi urlopami żyje człowiek, zatem warto przyjrzeć się innym czynnikom, które realnie wpłynął na to, jak będzie wyglądał najnowszy grafik czasu pracy. Zapraszam do lektury!

Najważniejsze zasady grafiku pracy na sierpień 2020

Po pierwsze, święto przypadające w sobotę 15.08 obliguje do udzielenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego, który powinien wystąpić w tym samym okresie rozliczeniowym. Co więcej, dzień wolny może być wyznaczony jednakowo dla wszystkich pracowników w firmie, lecz nie jest to konieczne. Pracodawca w porozumieniu z pracownikami może wyznaczyć każdemu inny dzień wolny z tytułu odbioru wolnego. Jeżeli Twoja firma może pozwolić sobie na zamknięcie na cały dzień, to udziel wolnego wszystkim w tym samym dniu. Jeśli jednak nie, rozdziel dzień wolny inaczej - np. każdemu pracownikowi inny dzień. W ten sposób firma nie odczuje niedoboru pracowników.

Jeżeli postanowiłeś udzielić dodatkowy dzień w sierpniu, Twoi pracownicy pełnoetatowi będą mieli do wypracowania 160 godzin, co daje 20 dni pracy i 11 dni wolnego (z wliczonym dniem wolnym za święto w sobotę). Jeśli jednak postanowiłeś, że udzielisz dnia wolnego w innym miesiącu, do nominału godzin na ten miesiąc musisz dodać 8 godzin. Dla ułatwienia, wymiar czasu pracy na każdy miesiąc znajdziesz w tym artykule.

Po trzecie, normę czasu pracy dla niepełnych etatów możesz wyliczyć proporcjonalnie. Osoby na ¾ etatu powinny mieć zaplanowane 120 godzin, na ½ etatu - 80 godzin, a na ¼ etatu - 32 godziny.

Jeżeli funkcjonujesz w miesięcznym okresie rozliczeniowym, tydzień kodeksowy licz od soboty do piątku. Jest to przedział w którym musisz planować minimalny odpoczynek tygodniowy, w wymiarze 35-godzinnym. W przypadku kwartalnego okresu rozliczeniowego, który rozpoczął się w lipcu, tydzień powinien być liczony od środy do wtorku. Pamiętaj, że 1 dzień nowego okresu rozliczeniowego wyznacza również pierwszy dzień tygodnia kodeksowego, który zazwyczaj nie jest tożsamy z tygodniem kalendarzowym. Wyznaczony przedział obowiązuje wówczas przez całą długość okresu rozliczeniowego przyjętego w Twojej organizacji. 

Jeśli planujesz czas dla sklepu, to pamiętaj również o tym, że 15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy. Zapewne ruch w sklepach będzie większy niż zwykle w piątek, no i nieco większy również w poniedziałek, zapewnij zatem na te dni mocniejszą obsadę. Z kolei restauracje powinny się nastawić na większy ruch właśnie w tę sobotę, a tym samym zaplanować więcej pracowników do obsługi gości. 

Jeśli pogoda będzie sprzyjała, więcej klientów pojawi się w miejscach umożliwiających spędzanie czasu wolnego, m.in w parkach, placach zabaw czy bulwarach. Jeśli prowadzisz biznes np. restaurację czy lodziarnię w pobliżu takiego miejsca, przygotuj się i stwórz grafik pracy gotowy na zwiększoną ilość klientów. Firmy, które swoje działania skupiają na turystyce, powinny zaplanować mocną obsadę na sierpień, ze względu na liczne urlopy. W tym roku polskie miejscowości turystyczne są bardziej oblegane, bowiem spora część osób, która miała zaplanowany wyjazd zagraniczny, pozostanie w kraju.

W sierpniu 2020 przypada jedna niedziela handlowa -  30.08. Jest to ostatnia niedziela przed rozpoczęciem roku szkolnego, dlatego ilość klientów na pewno będzie większa niż zazwyczaj. Pamiętaj, że klienci nie lubią czekać. Układaj grafiki w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejek lub oczekiwania na obsługę. Ten ostatni weekend to też ostatni dzwonek na zrobienie zakupów pod znakiem back to school i w zasadzie 2 tygodnie poprzedzające będą intensywne dla sklepów z odzieżą dziecięcą, papierniczych, księgarni itp.

Pamiętaj również, że zwiększony ruch obserwuje się w dni poprzedzające niedziele niehandlowe, bowiem klienci robią zakupy na zapas, aby w weekend niczego nie zabrakło. Niedziele niehandlowe wpływają również na zwiększenie ruchu w restauracjach, szczególnie gdy pogoda sprzyja spacerom i wyjściom w gronie najbliższych. Jeśli jesteś managerem restauracji to pamiętaj o tym i obserwuj ilość rezerwacji, by zapewnić adekwatną ilość pracowników.

Termin na ogłoszenie grafiku pracy

Gotowy grafik przedstaw swoim pracownikom najpóźniej do 24 lipca. Możesz przekazać go w dowolnej formie - papierowej lub elektronicznej.

Zastanawiasz się jak usprawnić proces tworzenia grafiku w Twojej formie? Mamy rozwiązanie! Jest nim 30-dniowy, całkowicie darmowy okres próbny naszego systemu do tworzenia optymalnych harmonogramów pracy. Wypróbuj już dziś. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *