Grafik pracy na sierpień 2019 - jak poprawnie zaplanować czas pracy?

Wakacyjne grafiki pracy z pewnością nie są łatwe do ułożenia. W sierpniu sporo osób wyrusza na urlopy, a także planuje przedłużone weekendy. W tym artykule przeczytasz o najważniejszych czynnikach, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas układania grafiku pracy na sierpień 2019. 

  • W sierpniu mamy 22 dni pracy, więc osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy będą miały do przepracowania 168 godzin, półetatowiec - 84 godziny, natomiast pracownik zatrudniony na ćwierć etatu 42 godziny. 
  • Minimalna ilość dni wolnych od pracy to 10. Musisz brać to pod uwagę, gdy Twoja firma działa w systemie równoważnym.
  • W przypadku podstawowego systemu czasu pracy, tydzień kodeksowy rozpocznie się od czwartku 1 sierpnia i będzie trwał do kolejnej środy.
  • Jeśli Twoja firma funkcjonuje w kwartalnym, bądź półrocznym okresie rozliczeniowym, tydzień kodeksowy liczymy od poniedziałku do niedzieli. Pamiętaj, że powinieneś w tym przedziale zapewnić swoim pracownikom nieprzerwany, 35-godzinny odpoczynek tygodniowy.
  • Musisz być przygotowany na większą liczbę absencji pracowników w dniach 12.08 - 18.08, bowiem 15 sierpnia to święto, które jest ustawowo wolne od pracy. W tym roku wypada w czwartek, więc jest to idealna sytuacja, aby przedłużyć weekend. Powinieneś sprawiedliwie zaplanować urlopy pracowników i mieć na uwadzę ilość potrzebnych osób do pracy. 
  • Firmy, które działają w miejscach nastawionych na turystów, powinny zaplanować mocną obsadę, ze względu na liczne urlopy, a także długi weekend. Aby klienci byli zadowoleni i nie spędzili wolnego czasu w kolejkach, zaplanuj na ten czas większą obsadę, która zdoła sprawnie obsłużyć wszystkich zainteresowanych. 
  • Niedziela handlowa wypada 25 sierpnia. Sklepy muszą przygotować się na większą liczbę klientów. Podobnie w przypadku dni, które poprzedzają niedziele niehandlowe, gdyż klienci będą chcieli wtedy zrobić większe zakupy.
  • Podczas gdy pracownicy sklepów odpoczywają w niedziele niehandlowe, na natężenie pracy powinny być przygotowane restauracje, lodziarnie, a także usługi związane z rozrywką.
  • W sierpniu rodzice wraz z dziećmi zaczynają przygotowania do nowego roku szkolnego. Sklepy z asortymentem szkolnym, księgarnie, a także sklepy papiernicze powinny przygotować się na intensywny okres, ponieważ liczba klientów na pewno intensywnie wzrośnie, zwłaszcza przy samej końcówce miesiąca. 
  • Sierpniowy grafik powinieneś ukończyć i przedstawić swoim pracownikom maksymalnie do 24 lipca. 

Jeśli chcesz aby Twój grafik był zgodny z zasadami Kodeksu Pracy, a dodatkowo optymalizował koszty związane z planowaniem - Wypróbuj Grafik Optymalny. Sprawdź poniżej, jak działa nasze narzędzie.

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *