Grafik pracy w restauracji: jak go stworzyć?

Dobry grafik pracy w restauracji pozwoli Ci nie tylko dostosować ilość pracowników do liczby gości, ale i uniknąć zmory branży gastronomicznej, czyli wysokiej rotacji personelu. W tym artykule dowiesz się, jakimi zasadami kierować się tworząc taki dokument.

Co sprawia, że grafik pracy w restauracji jest aż tak istotny? 

Restauracje jak i cała branża gastronomiczna niestety słyną z nieprzestrzegania Kodeksu Pracy i zatrudniania pracowników “na czarno”. Na szczęście sytuacja ta zaczyna się zmieniać. Małe bezrobocie powoduje, że bardzo trudno jest znaleźć pracowników, a potem ich utrzymać. Właśnie dlatego właściciele restauracji zaczynają rozumieć, że jeśli nie zapewnią pracownikom umów i przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy, w tym tych o czasie pracy, będą mieli wysoką rotację personelu. To oczywiście oznacza wysokie koszty pracy związane z kosztami rekrutacji, adaptacji i szkoleń nowo zatrudnionych pracowników. Może to również oznaczać potencjalną utratę przychodów, bo przy wysokiej rotacji ciężko zapewnić i utrzymać wysoką jakość obsługi i serwowanych dań. A to powoduje odpływ klientów. 

Zacznijmy więc od podstaw, a podstawą jest dobry grafik. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak zrobić dobry grafik w restauracji. Jeśli wolisz mieć wszystkie zasady w jednym miejscu i móc do nich szybko wrócić, pobierz naszego autorskiego, darmowego e-booka:
 grafik pracy w restauracji

Grafik pracy w restauracji: Najważniejsze zasady 

  • Grafik pracy jest dokumentem, którego stworzenie jest obowiązkowe zgodnie z Kodeksem Pracy. Jeśli zatem zatrudniasz pracowników na podstawie umów o pracę musisz tworzyć grafiki pracy na okres minimum miesiąca. W wielu restauracjach tworzone są grafiki na tydzień, a nieraz - co gorsza - z dnia na dzień. Poza łamaniem prawa jest to bardzo niewygodne dla pracowników, którzy nie będąc pewnymi godzin pracy, nie mogą nic sobie zaplanować. Jeśli więc dbasz o swoich pracowników, twórz dla nich miesięczne grafiki.
  • Podstawą tworzenia grafiku czasu pracy w restauracji jest dostosowanie liczbę pracowników w danym czasie do ilości pracy, a to wynika z ilości klientów pojawiających się w restauracji. Pierwszą czynnością powinno być zatem oszacowanie, jaka będzie ilość klientów w każdym dniu miesiąca, na który tworzysz grafik. Idąc o krok dalej oszacuj, jak będzie wyglądała sprzedaż w poszczególnych godzinach - klienci najczęściej odwiedzają restaurację w porach głównych posiłków. Najlepiej wyciągnąć takie dane z systemu sprzedażowego, a jeśli go nie posiadasz, bądź nie pozwala on na pokazanie danych o sprzedaży w ujęciu dziennym i godzinowym, to bazuj na własnym doświadczeniu. Sam znasz najlepiej specyfikę Twojej restauracji i wiesz, że ruch w niedzielę o 14 jest inny niż w środę o 17, a byłby jeszcze inny, gdyby w tę środę wypadały Walentynki. Następnie oszacuj, ilu pracowników potrzebujesz dla danej wysokości sprzedaży.
  • Najbardziej precyzyjną metodą dostosowania ilości potrzebnego personelu do ilości klientów jest korzystanie z KPI takich jak produktywność (in. wydajność). Określa on wielkość sprzedaży na jedną średnią roboczogodzinę więc estymując sprzedaż godzinową w poszczególnych dniach wiemy, ilu pracowników potrzeba, by zapewnić wystarczającą do jej zrealizowania obsługę.
  • Dalszy krok to zapewnienie obsady na wszystkie czynności dodatkowe tj. poranne przygotowanie kuchni i sali przed otwarciem, przygotowanie produktu, sprzątanie kuchni i sali po zamknięciu, inwentaryzacja, czynności administracyjne i inne.

Grafik pracy w restauracji: Pozostałe zasady 

  • Restauracje są najczęściej otwarte 7 dni w tygodniu. Często od rana do późnych godzin nocnych. Ciężko zatem oczekiwać, że Twoi pracownicy będą zawsze w 100% do Twojej dyspozycji. Przed przystąpieniem do tworzenia grafiku poproś załogę o podanie tych dni, kiedy nie mogą przyjść do pracy (np. z powodu ślubu czy załatwienia jakichś ważnych spraw urzędowych) lub mogą pracować w określonych godzinach (np. z powodu badań lekarskich). Jeśli zatrudniasz osoby uczące się, poproś o wskazanie dni, kiedy potrzebują mieć wolne z powodu szkoły. Brak możliwości pogodzenia pracy z życiem osobistym, a zwłaszcza z nauką, jest jedną z najczęstszych przyczyn odejść z pracy.
  • Przestrzegaj przepisów o czasie pracy. Nieudzielanie odpoczynków dobowych i tygodniowych oraz łamanie pozostałych przepisów o czasie pracy może skończyć się karami od PIP, sądem pracy i utratą wizerunku w oczach pracowników oraz klientów (sytuacje łamania praw pracowniczych mogą wyciec poza restaurację i nawet obiec media jak było w przypadku restauracji Krowarzywa w Warszawie). Może to spowodować upadek biznesu...
  • Nie zapominaj o urlopach. Każdy pracownik ma prawo do 20 lub 26 (w zależności od stażu pracy) dni urlopu w roku. Urlopy zaplanuj z wyprzedzeniem, zwłaszcza ten jeden obowiązkowy, nieprzerwany, 14-dniowy i w taki sposób, by urlopy poszczególnych pracowników nie nakładały się na siebie. Jeżeli Twoja restauracja ma charakter sezonowy, to ustal z pracownikami, że urlopy udzielasz tylko poza sezonem.
  • Obserwuj ruch i reaguj na zmiany. Jeśli w restauracji jest większy ruch niż zakładałeś, postaraj się dołożyć personelu, by zapewnić krótki czas oczekiwania na obsługę i potrawy. Możesz wówczas poprosić pracowników o pozostanie dłużej w pracy, czy wcześniejsze przyjście. Będzie to oznaczało nadgodziny dobowe, ale możesz w zamian za ich wypłatę - jeśli pracownik wykazuje taką chęć - oddać pracownikowi czas wolny. Niech wyjdzie wcześniej z pracy lub przyjdzie później w dniu, kiedy obsada w grafiku jest bardzo mocna.
  • Ukończony grafik obwieść najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, który obejmuje.

Jak wypełnić tyle zasad? 

Dwie możliwości.

Po pierwsze, możesz zatrudnić osobę, której zadaniem będzie nadzór nad tym, aby grafik pracy był zgodny z przepisami prawa i preferencjami pracowników. 

Możesz też zdać się na nasz program. Wszystkie grafiki pracy, które w nim wygenerujesz, są "z automatu" zgodne z przepisami Kodeksu Pracy. Włączają też preferencje pracowników. Sam grafik grafik pracy jest czytelny, ładny i możesz go łatwo wydrukować. Sprawdź poniżej, jak wygląda przykładowy grafik wygenerowany w Grafiku Optymalnym. 

grafiki pracy grafik pracy prawo kodeks pracy hr narzedzie startup

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *