Grafik pracy w restauracji: jak go stworzyć?

Dobry grafik pracy w restauracji pozwoli Ci nie tylko dostosować ilość pracowników do liczby gości, ale i uniknąć zmory branży gastronomicznej, czyli wysokiej rotacji personelu. W tym artykule dowiesz się, jakimi zasadami kierować się tworząc taki dokument.

Co sprawia, że grafik pracy w restauracji jest aż tak istotny? 

Restauracje jak i cała branża gastronomiczna niestety słyną z nieprzestrzegania Kodeksu Pracy i zatrudniania pracowników “na czarno”. Na szczęście sytuacja ta zaczyna się zmieniać. Małe bezrobocie powoduje, że bardzo trudno jest znaleźć pracowników, a potem ich utrzymać. Właśnie dlatego właściciele restauracji zaczynają rozumieć, że jeśli nie zapewnią pracownikom umów i przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy, w tym tych o czasie pracy, będą mieli wysoką rotację personelu. To oczywiście oznacza wysokie koszty pracy związane z kosztami rekrutacji, adaptacji i szkoleń nowo zatrudnionych pracowników. Może to również oznaczać potencjalną utratę przychodów, bo przy wysokiej rotacji ciężko zapewnić i utrzymać wysoką jakość obsługi i serwowanych dań. A to powoduje odpływ klientów. 

Zacznijmy więc od podstaw, a podstawą jest dobry grafik. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak zrobić dobry grafik w restauracji. Jeśli wolisz mieć wszystkie zasady w jednym miejscu i móc do nich szybko wrócić, pobierz naszego autorskiego, darmowego e-booka:
 grafik pracy w restauracji

Grafik pracy w restauracji: Najważniejsze zasady 

  • Grafik pracy jest dokumentem, którego stworzenie jest obowiązkowe zgodnie z Kodeksem Pracy. Jeśli zatem zatrudniasz pracowników na podstawie umów o pracę musisz tworzyć grafiki pracy na okres minimum miesiąca. W wielu restauracjach tworzone są grafiki na tydzień, a nieraz - co gorsza - z dnia na dzień. Poza łamaniem prawa jest to bardzo niewygodne dla pracowników, którzy nie będąc pewnymi godzin pracy, nie mogą nic sobie zaplanować. Jeśli więc dbasz o swoich pracowników, twórz dla nich miesięczne grafiki.
  • Podstawą tworzenia grafiku czasu pracy w restauracji jest dostosowanie liczbę pracowników w danym czasie do ilości pracy, a to wynika z ilości klientów pojawiających się w restauracji. Pierwszą czynnością powinno być zatem oszacowanie, jaka będzie ilość klientów w każdym dniu miesiąca, na który tworzysz grafik. Idąc o krok dalej oszacuj, jak będzie wyglądała sprzedaż w poszczególnych godzinach - klienci najczęściej odwiedzają restaurację w porach głównych posiłków. Najlepiej wyciągnąć takie dane z systemu sprzedażowego, a jeśli go nie posiadasz, bądź nie pozwala on na pokazanie danych o sprzedaży w ujęciu dziennym i godzinowym, to bazuj na własnym doświadczeniu. Sam znasz najlepiej specyfikę Twojej restauracji i wiesz, że ruch w niedzielę o 14 jest inny niż w środę o 17, a byłby jeszcze inny, gdyby w tę środę wypadały Walentynki. Następnie oszacuj, ilu pracowników potrzebujesz dla danej wysokości sprzedaży.
  • Najbardziej precyzyjną metodą dostosowania ilości potrzebnego personelu do ilości klientów jest korzystanie z KPI takich jak produktywność (in. wydajność). Określa on wielkość sprzedaży na jedną średnią roboczogodzinę więc estymując sprzedaż godzinową w poszczególnych dniach wiemy, ilu pracowników potrzeba, by zapewnić wystarczającą do jej zrealizowania obsługę.
  • Dalszy krok to zapewnienie obsady na wszystkie czynności dodatkowe tj. poranne przygotowanie kuchni i sali przed otwarciem, przygotowanie produktu, sprzątanie kuchni i sali po zamknięciu, inwentaryzacja, czynności administracyjne i inne.

Grafik pracy w restauracji: Pozostałe zasady 

  • Restauracje są najczęściej otwarte 7 dni w tygodniu. Często od rana do późnych godzin nocnych. Ciężko zatem oczekiwać, że Twoi pracownicy będą zawsze w 100% do Twojej dyspozycji. Przed przystąpieniem do tworzenia grafiku poproś załogę o podanie tych dni, kiedy nie mogą przyjść do pracy (np. z powodu ślubu czy załatwienia jakichś ważnych spraw urzędowych) lub mogą pracować w określonych godzinach (np. z powodu badań lekarskich). Jeśli zatrudniasz osoby uczące się, poproś o wskazanie dni, kiedy potrzebują mieć wolne z powodu szkoły. Brak możliwości pogodzenia pracy z życiem osobistym, a zwłaszcza z nauką, jest jedną z najczęstszych przyczyn odejść z pracy.
  • Przestrzegaj przepisów o czasie pracy. Nieudzielanie odpoczynków dobowych i tygodniowych oraz łamanie pozostałych przepisów o czasie pracy może skończyć się karami od PIP, sądem pracy i utratą wizerunku w oczach pracowników oraz klientów (sytuacje łamania praw pracowniczych mogą wyciec poza restaurację i nawet obiec media jak było w przypadku restauracji Krowarzywa w Warszawie). Może to spowodować upadek biznesu...
  • Nie zapominaj o urlopach. Każdy pracownik ma prawo do 20 lub 26 (w zależności od stażu pracy) dni urlopu w roku. Urlopy zaplanuj z wyprzedzeniem, zwłaszcza ten jeden obowiązkowy, nieprzerwany, 14-dniowy i w taki sposób, by urlopy poszczególnych pracowników nie nakładały się na siebie. Jeżeli Twoja restauracja ma charakter sezonowy, to ustal z pracownikami, że urlopy udzielasz tylko poza sezonem.
  • Obserwuj ruch i reaguj na zmiany. Jeśli w restauracji jest większy ruch niż zakładałeś, postaraj się dołożyć personelu, by zapewnić krótki czas oczekiwania na obsługę i potrawy. Możesz wówczas poprosić pracowników o pozostanie dłużej w pracy, czy wcześniejsze przyjście. Będzie to oznaczało nadgodziny dobowe, ale możesz w zamian za ich wypłatę - jeśli pracownik wykazuje taką chęć - oddać pracownikowi czas wolny. Niech wyjdzie wcześniej z pracy lub przyjdzie później w dniu, kiedy obsada w grafiku jest bardzo mocna.
  • Ukończony grafik obwieść najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, który obejmuje.

Jak wypełnić tyle zasad? 

Dwie możliwości.

Po pierwsze, możesz zatrudnić osobę, której zadaniem będzie nadzór nad tym, aby grafik pracy był zgodny z przepisami prawa i preferencjami pracowników. 

Możesz też zdać się na nasz program. Wszystkie grafiki pracy, które w nim wygenerujesz, są "z automatu" zgodne z przepisami Kodeksu Pracy. Włączają też preferencje pracowników. Sam grafik grafik pracy jest czytelny, ładny i możesz go łatwo wydrukować. Sprawdź poniżej, jak wygląda przykładowy grafik wygenerowany w Grafiku Optymalnym. 

grafiki pracy grafik pracy prawo kodeks pracy hr narzedzie startup

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *