Jak zaplanować grafik pracy na październik 2019? Kilka praktycznych porad.

Październik jest miesiącem, który rozpoczyna ostatni kwartał tego roku. Dla wielu firm jest to najbardziej pracowity okres i jednocześnie przynoszący największe zyski. To jeden z dwóch najkorzystniejszych dla pracodawcy miesięcy w tym roku z racji ilości godzin jakie mamy do wykorzystania w grafiku. Tworząc jednak grafik pracy na październik 2019 w handlu detalicznym należy wziąć pod uwagę fakt, że niekoniecznie warto wykorzystać wszystkie 184 godziny w tym miesiącu w przypadku 3 miesięcznego okresu rozliczeniowego. Najwięcej bowiem godzin pracy będzie potrzebne nam w grudniu.

  • W październiku pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy ma do przepracowania 184 godziny, półetatowiec 92 godziny natomiast pracownik zatrudniony na ćwierć etatu 46 godzin. 
  • Minimalna ilość dni wolnych od pracy to 8. Zaplanowanie 7 lub mniej dni wolnych (przy miesięcznym okresie rozliczeniowym) to wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
  • W przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego tydzień kodeksowy rozpocznie się od wtorku 1 października i będzie trwał do kolejnego poniedziałku. W każdym takim przedziale musisz zapewnić 35 - godzinny nieprzerwany odpoczynek. Przy czym tutaj zasada 35 godzinnego odpoczynku nie funkcjonuje. W niepełnym ostatnim tygodniu odpoczynek tygodniowy nie musi być zachowany. 
  • Jeśli Twoja firma funkcjonuje w kwartalnym okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się w październiku tydzień kodeksowy liczymy również od wtorku  do poniedziałku. Ostatni niepełny tydzień października ma kontynuację w kolejnym miesiącu, ale w ramach tego samego okresu rozliczeniowego, więc odpoczynek tygodniowy musi zostać zachowany.
  • Niedziela handlowa wypada 27 października. Sklepy, zwłaszcza z segmentu Fashion, muszą przygotować się na większą liczbę klientów, tym bardziej, że jest to weekend poprzedzający Halloween i Święto Zmarłych. Jeśli zarządzasz takim sklepem zapewnij odpowiednią ilość pracowników, by klienci nie stali w kolejkach.
  • Podczas gdy pracownicy sklepów odpoczywają w niedziele niehandlowe, na natężenie pracy powinny być przygotowane restauracje, a także wszystkie miejsca  związane z rozrywką i spędzaniem czasu z dziećmi. Pamiętaj o tym planując grafik pracy na październik 2019.
  • Kwiaciarnie i sklepy z drobiazgami powinny pamiętać o Dniu Edukacji Narodowej, który przypada 14 października. Z uwagi na fakt, że poprzedza go niedziela niehandlowa, ruch w tych miejscach  będzie wyjątkowo duży już od wczesnych godzin porannych, co wymaga odpowiedniej liczby personelu, a nawet wcześniejszego otwarcia. Nie każdy wie, że te miejsca mogą być otwarte w niedzielę niehandlową.  
  • Podczas gdy w handlu zaczyna się gorący okres, odpoczywa branża turystyczna. Obsadź więc mniej pracowników. Jest to zatem dobry czas na wykorzystanie urlopów wypoczynkowych.
  • Październikowy grafik powinieneś ukończyć i przedstawić swoim pracownikom maksymalnie do 24 września.

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Jeśli chcesz aby Twój grafik był zgodny z zasadami Kodeksu Pracy, a dodatkowo optymalizował koszty związane z planowaniem – Wypróbuj Grafik Optymalny. Sprawdź klikając poniżej, jak działa nasze narzędzie.

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *