Zasady tworzenia grafików pracy dla załogi z niepełnosprawnymi

Jeśli w swojej załodze masz pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, musisz zwracać na nich szczególną uwagę przy układaniu grafiku pracy. Osoby niepełnosprawne są objęte szeregiem dodatkowych uprawnień i ograniczeń, które są ujęte w Kodeksie Pracy. W tym artykule zwracamy uwagę na najważniejsze zasady o których musisz pamiętać, przy planowaniu grafiku dla osób niepełnosprawnych.

1. Pamiętaj o normie dobowej i tygodniowej.

Na czas pracy pracowników niepełnosprawnych wpływa stopień orzeczonej niepełnosprawności. W przypadku lekkiego stopnia, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo, natomiast w przypadku stopnia znacznego i umiarkowanego - w grafiku pracy nie możesz planować więcej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Obowiązujące zasady nie ulegają zmianie w przypadku równoważnego systemu czasu pracy, więc wydłużyć pracy nie można.

2. Nie planuj pracy w godzinach nocnych i godzinach nadliczbowych.

Pracownicy niepełnosprawni bez względu na to jaki stopień niepełnosprawności posiadają, mają bezwzględny zakaz pracy w godzinach nocnych i nadgodzinach. Wyjątkiem są pracownicy o których piszemy w punkcie 3 i 4. Korzystając z Grafiku Optymalnego nie musisz się o to martwić - system będzie pilnował tych ograniczeń za ciebie.

3. Pamiętaj o pracownikach zatrudnionych przy pilnowaniu mienia.

Odstępstwem od ograniczeń związanych z niepełnosprawnością, są pracownicy, którzy pracują przy pilnowaniu mienia. Norma czasu wynosi wówczas 8 godzin, a w systemie równoważnym czas pracy może zostać wydłużony do 12, 16 lub 24 godzin. Nie ma również zakazu pracy w nadgodzinach i porze nocnej.

4. Pamiętaj o osobach niepełnosprawnych, które mogą pracować tak jak pozostali pracownicy, ponieważ uzyskali zgodę lekarską.

Pracownik niepełnosprawny może wnioskować o niestosowanie wobec niego ograniczeń z tytułu niepełnosprawności. Zgoda na pracę w standardowych godzinach, porze nocnej i nadgodzinach powinna być wystawiona przez lekarza i może mieć charakter częściowy lub całościowy. Przykładowo: osoba niepełnosprawna może wnioskować o zniesienie zakazu pracy w godzinach nocnych, lecz pozostać przy ograniczeniu dotyczącym nadgodzin.

5. Weź pod uwagę dodatkową przerwę, wliczaną do czasu pracy.

Jeśli osoba niepełnosprawna pracuje więcej niż 6 godzin dziennie, ma prawo do dodatkowej  15 minutowej, płatnej przerwy. Kodeks Pracy określa, że przerwa powinna być wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek i może być łączona z 15- minutową przerwą, która przysługuje każdemu pracownikowi. Wówczas osoba niepełnosprawna może wykorzystać łącznie - 30 minut czasu wolnego.

6. Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.

Pracownikom z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni roboczych. Należy jednak pamiętać, że jeden dzień urlopu wypoczynkowego odpowiada  7 godzinom urlopu, a w przypadku pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub mających zgodę lekarską, dzień urlopowy to standardowo 8 godzin.

Możliwości Grafiku Optymalnego

Kodeks Pracy uwzględnia szereg wytycznych, które dotyczą pracowników niepełnosprawnych. Jako pracodawca, jesteś zobowiązany do spełnienia tych wymogów prawnych. Jeśli zatrudniasz większą ilość pracowników, z pewnością trudniej zaplanować grafik pracy i pamiętać o wszystkich zasadach. Wyjściem z sytuacji jest założenie konta w Grafiku Optymalnym. System będzie sprawdzał czy Twój grafik pracy jest w pełni zgodny z Kodeksem. 

Pierwszy raz usłyszałeś o Grafiku Optymalnym? Poniżej dowiesz się podstawowych informacji o nas.

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

 

 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *