Grafik pracy na wrzesień 2022 - przydatne wskazówki

Sierpień zbliża się ku końcowi, a to oznacza, że czas przygotować grafik pracy na wrzesień, który ze względu na zakończony okres urlopowy i brak długich weekendów nie będzie skomplikowany do zaplanowania. Dla większości firm początek roku szkolnego i czas kompletowania szkolnej wyprawki będzie czynnikiem wpływającym na planowanie grafików, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Z poniższego artykułu dowiesz się jak planować godziny pracy we wrześniu 2022 i jak przygotować harmonogram, aby w trakcie miesiąca nie zabrakło Ci rąk do pracy. 

Norma czasu pracy  

We wrześniu norma czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze wynosi 176 godzin, co daje łącznie 22 dni pracy i 9 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatu ilość godzin do przepracowania jest proporcjonalnie mniejsza i wynosi:   

  • dla ½ etatu: 88 godziny pracy;  
  • dla ¼ etatu: 44 godziny pracy;  
  • dla ⅛ etatu: 22 godziny pracy. 

Tydzień kodeksowy  

Wrzesień rozpoczyna się od czwartku, dlatego firmy rozliczające się w miesięcznym okresie rozliczeniowym będą liczyć tydzień kodeksowy od czwartku do środy. Jeśli jednak wrzesień jest kolejnym miesiącem okresu rozliczeniowego w Twojej firmie, to pamiętaj, że tydzień kodeksowy liczony jest w odniesieniu do pierwszego dnia tygodnia pierwszego miesiąca tego okresu. Planując grafik na wrzesień pamiętaj, aby zapewnić pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego w ramach tygodnia ustalonego w ten sposób oraz 11 godzin przerwy w każdej dobie pracowniczej. Przez dobę pracowniczą rozumiemy kolejne 24 godziny od rozpoczęcia pracy. Kiedy więc pracownik rozpoczyna zmianę w danym dniu o godzinie 14:00, wówczas odpoczynek dobowy musi być zapewniony do godziny 14:00 kolejnego dnia, a nie do północy bieżącego.  

grafik pracy online
Widok grafiku w systemie Grafik Optymalny. Zapewni on zgodność z przepisami. W razie zaplanowania czasu pracy niezgodnie z Kodeksem Pracy system zaznaczy błędną zmianę oraz wyjaśni, na czym polega błąd.

Back to school 

Początek września to jak co roku czas przygotowań do rozpoczynającego się roku szkolnego, a końcówka — do roku akademickiego. Sklepy oferujące akcesoria biurowe, zeszyty, plecaki oraz sklepy odzieżowe i obuwnicze powinny zatem z początkiem września przygotować się na prawdziwe oblężenie. Jeśli jesteś managerem sklepu, tworząc grafiki, szczególnie skup się na tym, aby dostosować obsadę na grafiku do faktycznej ilości pracy, co pozwoli uniknąć Ci powstawania kolejek przy kasach, a także kosztownych nadgodzin. 

program do tworzenia grafików
Widok obsady względem zapotrzebowania w Grafiku Optymalnym. System Grafik sprawdzi obsadę na grafiku względem wymaganej oraz wskaże nadwyżki i niedobory.
 

Back to school nie ominie także cukierni, kawiarni oraz kwiaciarni, szczególnie w pobliżu placówek edukacyjnych, które 1 września powinny przygotować się na większą ilość odwiedzających. Planując grafiki pracownicze, zaplanuj na ten dzień mocniejszą obsadę, szczególnie w pierwszej części dnia i wykorzystaj szansę na zwiększenie przychodu.  

Menadżerowie sklepów odzieżowych i obuwniczych powinni bacznie obserwować prognozy pogody we wrześniu. Jeśli temperatury będą już jesienne, to będzie oznaczało większą ilość klientów, którzy będą chcieli zakupić cieplejsze ubrania czy obuwie adekwatne do pory roku. Tym samym liczba pracowników na grafiku powinna zostać zwiększona, aby nie brakowało pracowników do obsługi klientów i dbania o porządek na sali sprzedaży.

Grafiki w miejscowościach turystycznych

Wraz z końcem wakacji ilość wczasowiczów w miejscowościach turystycznych będzie stopniowo malała. Mimo to z pewnością nie zabraknie osób, które zdecydują się wykorzystać ostatnie słoneczne tygodnie na krótki wypoczynek poza miastem. Jeśli planujesz grafiki dla obiektów z branży turystycznej, obserwuj prognozy pogody i monitoruj ilość rezerwacji. Taka analiza pozwoli Ci na bieżąco dopasowywać ilość obsługi do ilości rezerwacji a tym samym podnieść jakość obsługi w Twoim hotelu. 

Niedziele niehandlowe 

We wrześniu 2022 wszystkie niedziele są niehandlowe, dlatego planując grafik w sklepie spożywczym, pamiętaj o zapewnieniu większej obsady w soboty i poniedziałki. W niedziele niehandlowe większego ruchu mogą spodziewać się z kolei obiekty gastronomiczne i miejsca związane ze spędzaniem czasu wolnego, dlatego w tych miejscach warto odpowiednio obstawić zmiany pracowników w te dni, szczególnie kiedy będzie brzydka pogoda.  

Grafik na wrzesień 2022 przedstaw swoim pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 24 sierpnia.  

Podsumowanie 

Grafik pracy na wrzesień ze względu na brak długich weekendów, dodatkowych dni wolnych oraz niedziel handlowych nie będzie wymagający dla planistów i managerów. Mimo to, warto odpowiednio się do niego przygotować i zaplanować odpowiednią ilość pracowników względem ilości pracy, aby wykorzystać potencjał sprzedażowy. Chcąc usprawnić proces planowania czasu pracy, wypróbuj nasz system Grafik Optymalny, który wspomoże Cię przy codziennej pracy z harmonogramami, a także pozwoli na optymalizację procesów wewnętrznych w firmie.  

 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.