Grafik pracy na styczeń 2023 - przydatne wskazówki

Zbliża się koniec roku, a zatem czas przygotować się nie tylko do rozliczania kończącego się 2022 roku, ale także na to, aby utworzyć grafik pracy na styczeń 2023. Nowy miesiąc będzie dla managerów oraz planistów dość trudny do zaplanowania, a to wszystko przez rozpoczynający się nietypowo tydzień kodeksowy, a także czas ferii zimowych. Tworzenie harmonogramu czasu pracy może być przez to bardziej czasochłonne. Aby pomóc Ci stworzyć dobry grafik pracy na styczeń 2023 przygotowaliśmy garść cennych wskazówek, które pomogą Ci odpowiednio zaplanować czas pracy w Twojej firmie.  

Norma czasu pracy na styczeń 2023 

Wymiar czasu pracy w styczniu 2023 wynosi 168 godzin. Analogicznie osoby zatrudnione w niższym wymiarze etatu przepracują:  

 • ¾ etatu – 42 godziny  
 • ½ etatu - 84 godzin. 

Do przepracowania będziemy mieć 21 dni pracujących, co daje 10 dni wolnych. 

Tydzień kodeksowy 

Dla większości firm styczeń jest pierwszym miesiącem okresu rozliczeniowego, niezależnie od jego długości. W tym roku układ kalendarza sprawi, że pierwszy dzień stycznia przypadnie na niedzielę, jednocześnie sprawiając, że tydzień kodeksowy będzie liczył się od niedzieli do soboty. Dla planistów i managerów jest to zatem istotna informacja, aby w tym przedziale czasu zaplanować swoim pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Jeśli planujesz czas pracy dla dłuższych okresów rozliczeniowych niż miesięczny to pamiętaj, aby w kolejnych miesiącach liczyć tydzień kodeksowy w odniesieniu do jego pierwszego miesiąca 

Widok komunikatu o błędzie w systemie Grafik Optymalnym. System poinformuję Cię o ewentualnych błędach kodeksowych podczas planowania czasu pracy i wskaże ich przyczynę. 

Grafik pracy na styczeń 2023 a Święto Trzech Króli 

W nowym roku Święto Trzech Króli wypada w piątek, co jednocześnie wydłuża weekend o jeden dzien. Duża część osób będzie chciała wykorzystać tę okazję i uda się na weekend za miasto lub spędzi czas w rodzinnym gronie. Jeśli zatem odpowiadasz za tworzenie grafików dla restauracji czy hotelu, zaplanuj w tym czasie mocniejszą obsadę, aby zapewnić odpowiednią obsługę, dostosowaną do ilości odwiedzających gości. Jeśli jednak jesteś menadżerem restauracji w centrum dużego miasta, to ruch w niej z pewnością będzie mniejszy niż zazwyczaj, więc nie planuj zbyt wielu osób w Twoim grafiku pracy. 

Ferie zimowe 

Jak co roku, w styczniu rozpoczyna się okres ferii zimowych dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. Już 16 stycznia pierwsze 4 województwa rozpoczną dwutygodniowy zimowy wypoczynek, który będzie trwał do 28 stycznia i będą to województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie. Kolejne województwa rozpoczną ferie zimowe: 

 • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. 
  podlaskie, warmińsko-mazurskie; 
 • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r.  
  kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie; 
 • 13 – 26 lutego 2023 r.  
  dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. 

Okres ferii zimowych będzie zatem intensywny głównie dla biznesów opartych na turystyce i gastronomi w miejscowościach turystycznych. Szczególną uwagę na tworzenie grafików powinny więc zwrócić obiekty położone w górach i innych turystycznych miejscowościach. Planując grafik pracy pamiętaj o tym, aby zapewnić odpowiednią ilość pracowników na zmianie, aby goście nie byli sfrustrowani zbyt długim czasem oczekiwania na obsługę. Ogranicz również udzielanie urlopów wypoczynkowych. Wypoczynki zaplanuj tuż po nowym roku lub dopiero po zakończeniu ferii. 

Grafiki pracy na styczeń w handlu 

Po przedświątecznym okresie zakupowym, branża handlu detalicznego i e-commerce będzie kontynuowała intensywny pod kątem ilości pracy okres. Będzie to spowodowane między innymi wyprzedażami sezonowymi, na które co roku z niecierpliwością wyczekują klienci. Jeśli tworzysz grafiki dla sklepów online i stacjonarnych, powinieneś zadbać o to, aby w styczniu mieć wszystkie ręce na pokładzie. Wstrzymaj się od udzielania urlopów tym bardziej w weekendy, kiedy to liczba klientów może być naprawdę spora. W zależności od tempa sprzedaży produktów objętych wyprzedażą ilość klientów i zamówień stopniowo obniża się od trzeciego tygodnia listopada. Wtedy też możesz zmniejszyć obsadę jak i udzielić urlopu wypoczynkowego. Zwróć uwagę na urlop zaległy z roku 2022 i udziel go w pierwszej kolejności. 

Widok jednego z raportów dotyczących stanów urlopu pracowników w systemie Grafik Optymalny. Pokazuje stan urlopu zaległego, wymiar bieżący, urlop do wykorzystania łącznie. 

Niedziele handlowe w styczniu 2023 

W styczniu 2023 przewidziano tylko jedną niedzielę handlową i będzie to ostatnia niedziela miesiąca, przypadająca na 29 stycznia. Planując grafik pracy na styczeń 2023 dla sklepów spożywczych zwróć uwagę na to, aby zaplanować odpowiednią obsadę w grafiku, aby w trakcie dnia zapewnić szybką i sprawną obsługę kas, a jednocześnie systematycznie dbać o zatowarowanie na sklepie.  
Sklepy branżowe oferujące odzież i akcesoria sportowe, również powinny przygotować się w niedzielę handlową na większą ilość klientów, a to wszystko przez okres ferii zimowych. Wiele osób przed zimowym wypoczynkiem ruszy na zakupy, aby uzupełnić braki w odzieży lub sportowym wyposażeniu. Tworząc grafik pracy na styczeń 2023 zadbaj o to, aby zaplanować odpowiednią ilość osób w każdym dziale tak, aby wykorzystać specyficzny dla tej branży okres.  

Komunikat związany z udzieleniem dnia wolnego za niedzielę w systemie Grafik Optymalny. Po zaplanowaniu pracy w niedzielę system poinformuję o konieczności wskazania dnia wolnego. 

Gotowy grafik pracy na styczeń 2023 rok udostępnij pracownikom na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem nowego miesiąca, czyli do 25 grudnia.

Podsumowanie

Aby stworzyć dobry grafik pracy na styczeń 2023 będziesz musiał wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, które będą znacząco wpływały na kształtowanie się harmonogramu pracy tj. tydzień kodeksowy i planowanie w jego trakcie odpoczynków oraz organizację pracy w niedziele handlowe w okresie ferii zimowych. Tworzenie grafiku pracy może się zatem wydłużyć i pochłonąć Twój cenny czas. Możesz jednak ułatwić proces planowania czasu pracy i skorzystać z dedykowanych narzędzi, które wykonają zasadnie stworzenia grafiku pracy za Ciebie, zapewniając przy tym zgodność z Kodeksem Pracy, jednocześnie realizując Twoje cele biznesowe na nadchodzący miesiąc.  

Sprawdź, jak Grafik Optymalny może pomóc Ci stworzyć grafik pracy na styczeń 2023. Skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego i testuj możliwości Grafiku Optymalnego przez 30 dni za darmo.  

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.