Grafik pracy na styczeń 2022 - przydatne wskazówki

Styczeń to dla wielu branż, a szczególnie dla handlu, hotelarstwa i gastronomii bardzo pracowity miesiąc. Wszystko za sprawą poświątecznych wyprzedaży i rozpoczynających się ferii zimowych. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą stworzyć Ci dobry grafik pracy na styczeń 2022 i pozwolą perfekcyjnie wejść w nowy rok. Zapraszam do lektury!

Norma czasu pracy na styczeń 2022

Wymiar czasu pracy w styczniu wynosi 152 godziny i jest to jednocześnie miesiąc z najmniejszą ilością godzin w roku. Do przepracowania będziemy mieć 19 dni roboczych i 12 dni wolnych od pracy. 

Analogicznie osoby zatrudnione w niższym wymiarze etatu przepracują: ¾ etatu - 112 godzin i ½ etatu - 76 godzin.

Uwaga na święto przypadające w sobotę

1 stycznia przypada w tym roku na sobotę i jest to jedyny dzień w roku kiedy dzień świąteczny będziemy „odbierać” w innym terminie. W związku z tym zaplanuj swoim pracownikom dzień wolny do końca bieżącego okresu rozliczeniowego. Możesz odgórnie ustalić jeden dzień wolny dla wszystkich. Najbardziej dogodny termin z perspektywy pracownika to 7.01, ponieważ spowoduje to 4 dni wolnego z rzędu. W przypadku niektórych branż zamknięcie obiektu czy sklepu na cały dzień będzie niemożliwe, dlatego istotne jest wówczas  ustalenie z pracownikami dogodnego terminu, aby daty odbioru dnia wolnego za święto nie powodowały przestojów w działaniu firmy.


W systemie Grafik Optymalny, możesz wprowadzić dzień wolny za pracę w niedzielę lub święto. Wprowadzone dane zostaną przeniesione na ewidencję czasu pracy i prawidłowo wykazane w razie kontroli z PIP.

Okres rozliczeniowy

Dla większości firm styczeń jest miesiącem rozpoczynającym nowy okres rozliczeniowy. Niezależnie od tego czy rozliczasz się miesięcznie, kwartalnie czy rocznie, jeśli styczeń jest pierwszym miesiącem okresu, tydzień rozliczeniowy rozpoczyna się w sobotę i kończy się w piątek. W tym czasie powinieneś planować grafiki, zachowując 35-godzinny odpoczynek tygodniowy. Pamiętaj o tym, planując grafik, ponieważ niezapewnienie tej przerwy jest naruszeniem praw pracownika. Więcej o 35-godzinnym odpoczynku i innych zasadach pisałam tutaj: "Najważniejsze zasady tworzenia grafików pracy".

6 stycznia — Święto Trzech Króli 

W nowym roku Święto Trzech Króli wypada w czwartek. Duża część osób będzie chciała przedłużyć weekend i skorzysta z możliwości wnioskowania o dzień wolny w piątek. Jeśli planujesz grafiki dla restauracji czy hoteli, zaplanuj w tym czasie mocniejszą obsadę. Wiele osób będzie chciało spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi na wspólny obiad, czy krótki wypad za miasto. Właściciele sklepów spożywczych również mogą liczyć na wzmożony ruch, gdyż po Sylwestrze konieczne będzie uzupełnienie zapasów.

Rozpoczęcie roku a postanowienia noworoczne

Nowy rok to także postanowienia noworoczne. W tym czasie większość z nas planuje zmienić swoje nawyki w zakresie odżywiania i zdrowego stylu życia. W związku z tym, o większej obsadzie w weekendy i wieczory powinny pomyśleć miejsca takie jak: siłownie, pływalnie i inne obiekty sportowe. Wykorzystaj zwiększenie ruchu w swoim klubie i zaplanuj mocniejszą obsadę trenerów personalnych i instruktorów. Im więcej wsparcia otrzymają od Twojej obsługi amatorzy sportu, tym większe prawdopodobieństwo podpisania długotrwałych umów indywidualnych, które znacząco wpłyną na zwiększenie zysków w firmie.

Ferie zimowe

Styczeń to miesiąc rozpoczynający ferie zimowe dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich. Już 17 stycznia pierwsze 5 województw rozpocznie zimowy wypoczynek, który potrwa aż do 30 stycznia i będą to województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. Kolejne województwa rozpoczną ferie w następujących terminach:

  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r.  Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 14 – 27 lutego 2022 r. Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Biznesy oparte na turystyce, szczególnie w górach powinny wzmocnić obsadę od 24 stycznia. Ewentualne zaległe urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane między 10 a 23 stycznia.

Wyprzedaże sezonowe 

Dla branży handlu styczeń jest gorącym okresem wyprzedaży sezonowych. Jeśli tworzysz grafiki dla sklepów odzieżowych, powinieneś mieć w tym czasie wszystkie ręce na pokładzie. Staraj się nie udzielać w tym czasie urlopów, szczególnie w weekendy, kiedy to liczba klientów w sklepach może być naprawdę spora. 


Grafik Optymalny wykaże niedobory pracowników względem zapotrzebowania i zaproponuje osoby, które mogą te braki uzupełnić. Algorytm zaproponuje także zmianę, w jakiej pracownik może pojawić się w pracy, nie łamiąc tym samym zasad Kodeksu Pracy.

Niedziele handlowe

W nadchodzącym miesiącu zakupy będziemy mogli zrobić tylko w jedną niedzielę miesiąca i będzie to 30 stycznia. Jeśli tworzysz grafik pracy dla sklepu, to sprawdź, jak wyglądał ruch w poprzednie niedziele handlowe (poza tymi w grudniu). Jeszcze do niedawna niedziele handlowe były bardzo dobrym dniem dla handlu, ale w miarę obowiązywania zakazu klienci odzwyczaili się od zakupów w ten dzień. Sprawdzenie trendu pozwoli Ci adekwatnie zaplanować pracowników na ten dzień.

Gotowy grafik pracy udostępnij pracownikom na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem nowego miesiąca, czyli do 24 grudnia. 

Dobry grafik pracy pomoże Ci zoptymalizować koszty pracownicze, zapewniając jednocześnie zgodność z Kodeksem Pracy. Jeśli chcesz rozpocząć nowy rok od tworzenia uporządkowanych harmonogramów pracy, a tym samym ułatwić sobie organizację pracy skorzystaj z darmowego okresu próbnego i wypróbuj Grafik Optymalny. 

Nasz system to nie tylko program do automatycznego tworzenia grafików online, ale także narzędzie, które ułatwi Ci zarządzanie całym zespołem. Program na podstawie licznych raportów pokaże Ci, jaki jest koszt pracy i jego składowe oraz wydajność, pozwoli zaplanować urlopy pracowników w taki sposób, aby nie brakło Ci rąk do pracy, a także dzięki e-obiegowi wniosków unikniesz zbędnej papierologii. 

Sprawdź wszystkie benefity płynące z wdrożenia Grafiku Optymalnego do swojej firmy i wypróbuj nasz system już dziś!

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *