Jak przygotować grafik pracy na styczeń 2021?

Styczniowy grafik pracy będzie ściśle uzależniony od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wszystko wskazuje na to, że co najmniej do 17 stycznia spora część branż nie będzie funkcjonowała normalnie. Zamknięte zostaną hotele, stoki i sklepy z wyłączeniem m.in. sklepów spożywczych, księgarni, drogerii i aptek. Przedsiębiorcom rekomendujemy stałe monitorowanie komunikatów rządowych, ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie. Poniżej znajdziesz dodatkowe informacje, przydatne do stworzenia grafiku czasu pracy na styczeń 2021.

8 kroków do poprawnego grafiku pracy na styczeń 2021

Tworząc grafik pracy na styczeń przyszłego roku zwróć uwagę na następujące rzeczy.

  1. W styczniu dla pracowników zatrudnionych na pełen etat do zaplanowania są jedynie 152 godziny, co przekłada się na 19 dni pracy oraz 12 dni wolnych.
  2. Osoby pracujące na ¾ etatu powinny wypracować 114 godzin, na ½ - 76 godzin, a na ¼ - 38 godzin. Zatem do wypracowania jest stosunkowo niewiele godzin, bowiem dni 1 i 6 stycznia są ustawowo wolne od pracy.
  3. U większości firm styczeń rozpoczyna nowy okres rozliczeniowy. Niezależnie od jego długości, tydzień kodeksowy liczymy od piątku do czwartku. To właśnie w tym przedziale powinieneś udzielić pracownikom nieprzerwanego, 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego.
  4. Sklepy spożywcze powinny planować mocną obsadę na soboty i poniedziałki. Wszystko za sprawą niedziel niehandlowych. Jeśli nie chcesz, aby Twoi Klienci tracili czas w kolejkach, zaplanuj większą ilość pracowników. Regularnie kontroluj sprzedaże godzinowe. Sprzedaż w większości sklepów spożywczych jest 2-3 razy wyższa w sobotę niż w dni powszednie!
  5. W 2021 roku mamy siedem niedziel handlowych. Jedna z nich przypada 31 stycznia. Osoby, które nie mają czasu zrobić zakupów w tygodniu, z pewnością skorzystają z możliwości udania się na zakupy w niedzielę. Pamiętaj o tym, planując obsadę grafiku na ten dzień.
  6. Styczeń to również czas wyprzedaży sezonowych, które w tym roku wystartowały przed świętami. Osoby, które nie zdążą zrobić zakupów, udadzą się do sklepów, gdy tylko zostaną one otwarte. Obsada na ten czas powinna być adekwatna do ilości klientów. Ferie zimowe w 2021 roku będą odbywały się w tym samym czasie we wszystkich województwach. Odpoczynek zaplanowany jest od 4 do 17 stycznia. W przeciwieństwie do ubiegłych lat, okres ferii nie powinien wpłynąć na grafiki pracy. Hotele, stoki, czy inne miejsca rozrywki będą w tym czasie zamknięte. Wiele osób jednak nie może żyć bez gór i pojawi się w miejscowościach turystycznych zaraz po zakończeniu obostrzeń. Ustal zatem mocniejszą obsadę na ten okres.
  7. Jeśli Twoi pracownicy dysponują jeszcze niewykorzystanym urlopem z 2020 roku, a Twoja firma działa w branży, która jest objęta zakazem prowadzenia działalności, to udziel go koniecznie w okresie do 17 stycznia. 
  8. Gotowy grafik pracy na styczeń 2021 powinieneś przekazać pracownikom najpóźniej 24 grudnia. 

Darmowy audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Zajmujesz się planowaniem pracy, lecz chciałbyś sprawdzić, czy Twoje grafiki są zgodne z Kodeksem Pracy i założeniami biznesowymi Twojej firmy? Mam na to rozwiązanie. Możesz bezpłatnie wypróbować Grafik Optymalny. System ułatwi Twoją codzienną pracę. W jednym miejscu znajdziesz m.in., kartotekę pracownika, urlopy, grafiki, a także raporty związane z ewidencją i rozliczeniem czasu pracy. Wypróbuj już dzisiaj - załóż bezpłatne, 30 dniowe konto i sprawdź możliwości naszego systemu! 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *