Grafik pracy na sierpień 2023 - przydatne wskazówki

Zbliża się sierpień, a wraz z nim konieczność ustalenia grafiku pracy na ten miesiąc. Planowanie harmonogramu na okres wakacyjny to zadanie wymagające czasu i zaangażowania, zwłaszcza ze względu na liczne urlopy pracowników. Sierpień to również miesiąc, w którym musimy uwzględnić święto kościelne, przypadające w połowie miesiąca. W niniejszym artykule prezentuję najważniejsze wskazówki i informacje, które pomogą Ci skutecznie zorganizować pracę w sierpniu. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

Norma czasu pracy na sierpień 2023

W sierpniu pracownicy zatrudnieni na pełen etat będą mieli do przepracowania 176 godziny, co oznacza, że wypadają 22 dni robocze i 9 dni wolnych. Dla osób zatrudnionych na niepełny etat liczba godzin pracy wynosi odpowiednio:

½ etatu: 88 godzin pracy;

¼ etatu: 44 godziny pracy;

⅛ etatu: 22 godziny pracy.

Tydzień kodeksowy

Miesiąc rozpoczyna się od wtorku, co oznacza, że firmy, które mają okres rozliczeniowy miesięczny liczą tydzień kodeksowy od wtorku do poniedziałku. Warto jednak pamiętać, że jeśli sierpień jest kolejnym miesiącem dłuższego, trwającego już okresu rozliczeniowego w Twojej firmie, to tydzień kodeksowy powinien być liczony od pierwszego dnia tygodnia pierwszego miesiąca tego okresu. Planując harmonogram pracy na sierpień, konieczne jest zapewnienie pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu każdego tygodnia wyznaczanego w ten sposób. Poza odpoczynkiem tygodniowym nie zapomnij udzielić również minimum 11 godzin przerwy w ciągu każdej doby pracowniczej tj. licząc kolejne 24 godziny od rozpoczęcia pracy w danym dniu.

Długi weekend - 15 sierpnia

Podczas tworzenia grafiku na sierpień 2023 miej na uwadze, że 15 sierpnia to dzień wolny od pracy związany z obchodami Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które przypada w tym roku we wtorek, co oznacza, że pracownicy będą chcieli przedłużyć weekend o dodatkowe 2 dni. Warto wcześniej zbadać, którzy pracownicy planują wziąć pracownicy w tym okresie, aby odpowiednio rozplanować grafik. Zalecam stworzenie planu urlopowego, aby uniknąć kłótni między pracownikami w tym temacie. Niedostateczna organizacja urlopów może prowadzić do braku rąk do pracy w sierpniu, co negatywnie wpłynie na efektywność działania firmy.

Sugerowane dostosowanie grafiku pracy w różnych branżach

Sklepy spożywcze powinny zwrócić uwagę na większy ruch klientów w piątek przed oraz środę po długim weekendzie. Warto w tym czasie zwiększyć obsadę, aby skutecznie obsłużyć większą ilość klientów oraz zapewnić komfort i dostępność produktów na półkach. Sklepy w miejscowościach turystycznych powinny wzmocnić obsadę w trakcie tego weekendu, jak i ogólnie przez cały sierpień ze względu na turystów. Brak odpowiedniej obsady i kolejki mogą zaprzepaścić szansę na większe zyski.

Restauracje, zwłaszcza te zlokalizowane w miejscowościach turystycznych, powinny być przygotowane na duże zainteresowanie gości w tym czasie. Warto zaplanować odpowiednią liczbę pracowników na soboty i niedziele w porach posiłków, aby zapewnić szybką i efektywną obsługę.

 

Niedziele handlowe w sierpniu

W tym miesiącu przewidziana jest jedna niedziela handlowa - 28 sierpnia, która jest jednocześnie ostatnią przed rozpoczęciem roku szkolnego. Aby zapewnić klientom sprawne i komfortowe zakupy, warto odpowiednio rozplanować obsadę sklepu. Ostatni weekend sierpnia będzie czasem wzmożonego zainteresowania w księgarniach, sklepach papierniczych, sklepach z elektroniką i odzieżą dla dzieci, związany z przygotowaniami do powrotu do szkoły, czyli akcją back to school. Dlatego rekomenduję wzmocnienie obsady na grafiku pracy już na dwa tygodnie przed końcem sierpnia, aby skutecznie sprostać zwiększonej liczbie klientów.

Termin prezentacji grafiku na sierpień 2023

Grafik na sierpień powinien być przedstawiony pracownikom najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 25 lipca.

Podsumowanie:

Planowanie grafiku pracy na sierpień to skomplikowane zadanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak święto czy niedziela handlowa. Dodatkowo trzeba uwzględnić planowane urlopy pracowników oraz cele biznesowe firmy. Aby sprostać temu wyzwaniu, warto skorzystać z narzędzi do planowania czasu pracy, takich jak Grafik Optymalny, które ułatwią zarządzanie pracownikami i dokumentacją wewnętrzną oraz pomogą stworzyć plan urlopowy.

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *