Grafik pracy na październik 2023 – jak go ułożyć? 

Październik to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału roku, co oznacza dla wielu firm rozpoczęcie p najbardziej intensywnego okresu. Niemniej jednak, przygotowanie grafiku pracy na ten miesiąc nie powinno stwarzać większych problemów. W październiku nie przewiduje się dni ustawowo wolnych od pracy, a większość pracowników wróciła już z urlopów i jest gotowa do pełnej mobilizacji. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych kwestii, które warto uwzględnić planując grafik na październik 2023. 

Norma czasu pracy 

W październiku norma czasu pracy dla osób zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze wynosi 176 godzin, co oznacza 22 dni pracy i 9 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatu ilość godzin do przepracowania jest proporcjonalnie mniejsza i wynosi: 

Dla ½ etatu: 88 godziny pracy; 

Dla ¼ etatu: 44 godziny pracy; 

Dla ⅛ etatu: 22 godziny pracy. 

Tydzień kodeksowy i okresy odpoczynku w grafiku na październik 

Październik rozpoczyna się w niedzielę, dlatego tydzień kodeksowy liczymy od niedzieli do soboty. Podczas tworzenia grafiku pracy na październik pamiętaj o konieczności zapewnienia pracownikom nieprzerwanych 35 godzin przerwy od pracy w ciągu każdego tygodnia kodeksowego. Dla firm z dłuższym okresem rozliczeniowym (np. półrocznym i rocznym) zakres ten będzie liczony względem pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, a nie bieżącego miesiąca. 

Ważne jest także zapewnienie odpoczynków dobowych wynoszących 11 godzin w każdej dobie pracowniczej, czyli kolejnych 24 godzinach od rozpoczęcia pracy. Godziny pracy, łącznie z nadgodzinami, nie powinny przekraczać więc 13 godzin, aby w dobie „zmieścił się” 11-godzinny odpoczynek.  

Niedziele handlowe 

Wszystkie niedziele października są dniami zakazu handlu. To istotne, zwłaszcza jeśli zarządzasz sklepem czy restauracją w centrum handlowym. W takim przypadku konieczne będzie zwiększenie obsady w dniu poprzedzającym niedzielę niehandlową oraz w pierwszy dzień tygodnia. Sklepy spożywcze powinny szczególnie zwrócić uwagę na sobotę, która jest dniem o największym ruchu klientów. 

Managerowie restauracji, parków rozrywki i kin również muszą być przygotowani na większy ruch w niedziele niehandlowe. Grafik pracy powinien być dostosowany do tych okoliczności, aby zapewnić odpowiednią obsługę klientów. 

Zmiana czasu na zimowy 

Noc z 28 na 29 października przynosi ze sobą zmianę czasu z letniego na zimowy. To ma znaczenie zwłaszcza dla pracowników zatrudnionych w systemie podstawowym, wykonujących pracę na nocnej zmianie. Zmiana czasu oznacza, że ci pracownicy faktycznie będą wykonywać pracę godzinę dłużej, gdyż zegarki zostaną przestawione z godziny 3:00 na 2:00. W rezultacie pracownik wypracuje jedną godzinę więcej niż na standardowej zmianie. Ta dodatkowa godzina będzie stanowić nadgodzinę dobową, za którą konieczne będzie wypłacenie stosownego dodatku. Zamiast wypłacać dodatek za nadgodziny, można rozważyć udzielenie pracownikowi kompensaty czasem wolnym. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą wnioskować o tę formę rekompensaty. Jeśli pracodawca wystąpi o rozliczenie nadgodziny czasem wolnym, konieczne będzie skrócenie zmiany o 1,5 godziny w innym dniu, zgodnie z zasadą 1:1,5 (1 nadgodzina jest rekompensowana przez 1,5 godziny czasu wolnego). Jeśli wystąpi o to pracownik wówczas rozliczenie nadgodziny jest 1:1. 

Udzielanie urlopów 

Październik nie jest typowym miesiącem urlopowym, ale warto sprawdzić, ile dni urlopu pozostało pracownikom do wykorzystania. W większości branż listopad i grudzień są miesiącami, kiedy potrzebujesz pełnej obsady do obsługi wzmożonej liczby klientów, więc październik jest ostatnią szansą na udzielenie wypoczynku w tym roku. Hotele, restauracje i inne sezonowe przedsiębiorstwa mogą teraz dać pracownikom zasłużony odpoczynek po intensywnym okresie letnim, a przed sezonem zimowy. 

Grafik pracy a pogoda 

Jeśli planujesz pracę dla gastronomii oraz handlu, zwłaszcza w segmencie fashion, zwróć uwagę na długoterminową prognozę pogody. Jeśli temperatury będą spadać w dół, klienci ruszą na zakupy ,aby zaopatrzyć się w cieplejszą odzież i obuwie. W czasie niepogody preferowane są zakupy zwłaszcza w centrach handlowych. Tym samym kierownicy sklepów i restauracji powinni zapewnić większą obsadę, aby wykorzystać tę okazję na zwiększenie przychodów poprzez sprawną obsługę. 

Grafik na październik 2023 powinien zostać przedstawiony pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, tj. do 24 września. 

Podsumowanie 

Planowanie grafiku pracy na październik 2023 nie powinno być skomplikowane, pod warunkiem uwzględnienia powyższych aspektów. W celu ułatwienia tego procesu i usprawnienia zarządzania czasem pracy, warto rozważyć wykorzystanie profesjonalnego narzędzia do planowania, takiego jak Grafik Optymalny. Dzięki temu narzędziu możliwe jest automatyczne dopasowanie obsady do potrzeb biznesowych, uwzględnienie urlopów pracowników oraz zachowanie zgodności z przepisami. W rezultacie zaoszczędzisz czas, który możesz przeznaczyć na inne działania przynoszące korzyści Twojej firmie. 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5 (1 głosów, śrenia: 1,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *