Grafik pracy na październik 2022 - przydatne wskazówki

Październik to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału roku. Dla wielu firm jest to jednocześnie ostatni moment na rozpoczęcie przygotowań do najbardziej intensywnego okresu w całym roku. Mimo wszystko przygotowanie grafiku nie powinno przysporzyć wielu problemów, gdyż w październiku nie ma w dni ustawowo wolnych od pracy, a większość pracowników wróciła już z urlopów i nie będzie decydowała się na dłuższy odpoczynek. O tym, na co jednak warto zwrócić uwagę planując grafik na październik dowiesz się z poniższego artykułu.

Norma czasu pracy 

W październiku norma czasu pracy dla osób zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze wynosi 168 godzin, co daje łącznie 21 dni pracy i 10 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatu ilość godzin do przepracowania jest proporcjonalnie mniejsza i wynosi:    

  • dla ½ etatu: 84 godziny pracy;   
  • dla ¼ etatu: 42 godziny pracy;   
  • dla ⅛ etatu: 21 godziny pracy.

Tydzień kodeksowy i odpoczynki w grafiku na październik

Październik rozpoczyna się w sobotę, a zatem tydzień kodeksowy będziemy liczyć od soboty do piątku. Tworząc grafik pracy na październik, musisz pamiętać o tym, aby w tym okresie odpowiednio planować odpoczynek tygodniowy, czyli nieprzerwane 35 godzin przerwy od pracy. Dla firm, które przyjęły dłuższy okres rozliczeniowy, jak na przykład kwartalny czy półroczny zakres ten będzie liczony względem pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, a nie bieżącego miesiąca. 

Poza odpoczynkiem tygodniowym zapewnij też odpoczynki dobowe wynoszące 11 godzin w każdej dobie pracowniczej. Dla przypomnienia — doba pracownicza to kolejne 24 godziny od rozpoczęcia pracy. Tym samym godziny pracy łącznie z nadliczbowymi, nie powinny przekraczać 13 godzin, inaczej nie zostanie zapewniony odpoczynek dobowy. Są wyjątki od tej zasady, ale dotyczą rzadkich sytuacji jak np. pracownicy prowadzący akcję ratunkową, osoby zarządzające zakładem pracy w imieniu pracodawcy czy osób zatrudnionych w systemie równoważnym 16 lub 24-godzinnym itd. 

 

norma czasu pracy w grafiku
Widok grafiku pracy w systemie Grafik Optymalny. Jeśli podczas tworzenia grafiku nie zapewnisz wymaganego odpoczynku, nie zostanie zaplanowana wymagana norma czasu pracy lub nie zapewnisz innego wymogu Kodeksu Pracy, system Cię o tym poinformuje za pomocą odpowiedniego komunikatu

Niedziele handlowe  

Wszystkie niedziele października z zakazem handlu. Planując zatem grafik na październik 2022 dla sklepu czy restauracji w centrum handlowym, pamiętaj o zwiększeniu obsady w dzień poprzedzający niedzielę niehandlową oraz w pierwszy dzień tygodnia. Szczególną uwagę powinny na tę sytuację zwrócić managerowie sklepów spożywczych, ponieważ to właśnie sobota jest dniem, w którym możesz spodziewać się największej liczby odwiedzających. Z kolei osoby zarządzające restauracjami, parkami rozrywki i kinami powinny liczyć się z większym ruchem w weekend, w tym w te wolne niedziele. Do tych założeń trzeba dostosować obsadę w grafiku, aby klient nie czekał na obsługę

Zmiana czasu na zimowy

W nocy z 30 na 31 października czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Przestawienie zegarków będzie miało istotne znaczenie dla osób zatrudnionych w systemie podstawowym pracujących tego dnia na nocnej zmianie, ponieważ w wyniku zmiany czasu tacy zatrudnieni będą pracować godzinę dłużej. Na skutek zmiany czasu z godziny 3:00 na 2:00 pracownik wypracuję jedną godzinę więcej niż w każdy inny dzień, stanowiącą nadgodzinę dobową. Dodatkowo musisz liczyć się z koniecznością wypłacenia kolejnego dodatku w wysokości 20% stawki minimalnej wynikającej z pracy w porze nocnej za tę godzinę.   

Opcjonalnie, zamiast wypłacać dodatek z tytułu powstałej godziny nadliczbowej, możesz rozważyć udzielenie kompensaty czasem wolnym. O taką formę odbioru pracy w nadgodzinach może wnioskować zarówno pracownik jak i pracodawca. W przypadku jednak, gdy to Ty jako pracodawca wystąpisz o udzielenie kompensaty, będziesz musiał skrócić zmianę o 1,5 godziny w innym dniu zgodnie z zasadą kompensowania 1:1,5. 

Dla osób zatrudnionych w systemie równoważnym pamiętaj, aby zrównoważyć tę dodatkową godzinę w innym dniu. 
 

Widok grafiku wykonanego w systemie Grafik Optymalny. Czas pracy jest rozliczany na bieżąco. Każda nadgodzina zostanie w systemie oznaczona i wykazana w podsumowaniu grafiku. Grafik Optymalny pokażę Ci zarówno ilość powstałych nadgodzin dobowych 50% i 100% oraz średniotygodniowych. 

Udzielanie urlopów 

Październik nie jest popularnym miesiącem na urlop wśród pracowników. W tym miesiącu skontroluj jednak stany urlopu pozostałego do wykorzystania i zwróć uwagę na osoby, które mają jeszcze sporo dni. Jeśli jesteś menadżerem w sklepie to pamiętaj, że listopad i szczególnie grudzień nie są wskazane do udzielania urlopu, ponieważ będziesz potrzebował wszystkich pracowników do obsługi większej niż zazwyczaj liczby klientów. Październik to więc ostatni moment, aby udzielić wypoczynku jeszcze w tym roku. Hotele i restauracje z kolei, zwłaszcza te sezonowe z letnim ogródkiem mogą teraz dać odpocząć swoim pracownikom po intensywnym czasie. 

Grafik na październik 2022 przedstaw swoim pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 24 września. 

Podsumowanie

Planowanie grafiku pracy na październik nie będzie szczególnie skomplikowane przy uwzględnieniu powyższych aspektów. 

Aby ułatwić sobie codzienną pracę i usprawnić procesy analityczne, skorzystaj z profesjonalnego narzędzia do planowania czasu pracy jakim jest Grafik Optymalny. Nasz system automatycznie dopasuje obsadę do celów biznesowych, zaplanuje odpowiednią ilość osób w grafiku tak, aby w trakcie miesiąca nie zabrakło Ci rąk do pracy, a to wszystko przy jednoczesnej weryfikacji urlopów pracowników oraz zgodności z przepisami. Oszczędzisz zatem czas, który możesz ulokować w czynności przynoszące zysk Twojej firmie.  
 
Już dziś wypróbuj Grafik Optymalny i testuj jego możliwości przez 30 dni za darmo.  

WYPRÓBUJ ZA DARMO 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.