Grafik pracy na październik 2021

Grafik pracy na październik 2021 - na co powinieneś zwrócić uwagę? 

Październik to miesiąc otwierający IV kwartał, a tym samym dla wielu firm najbardziej pracochłonny czas w roku. Przygotowanie grafiku nie powinno przysporzyć wielu problemów, ponieważ nie ma w nim dni ustawowo wolnych od pracy, a większość Twoich pracowników wróciła już z urlopów i nie będzie decydowała się na dłuższy odpoczynek. Masz zatem dużo roboczogodzin do rozdysponowania i 21 dni roboczych na ich zaplanowanie.

Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę planując grafik pracy na październik 2021 i jak przygotować się na kolejne intensywne miesiące.

W tym miesiącu dla pracownika zatrudnionego na pełen etat przypada 168 godzin do przepracowania. Analogicznie osoby zatrudnione na ½ etatu powinny zrealizować 84 godziny, a ¼ etatowcy - 42 godziny.

Dni wolnych od pracy jest 10. Planując harmonogram, pamiętaj o przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, aby nie złamać przepisów Kodeksu Pracy. Za każdą pracującą sobotę i niedzielę udziel innego dnia wolnego. 

Jeśli rozliczasz się miesięcznie, kwartalnie lub rocznie, to okres rozliczeniowy rozpoczyna się w piątek i trwa do czwartku. W związku z tym pamiętaj o zapewnieniu swoim pracownikom 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego w tym przedziale. 

Jeśli Twoja firma rozlicza się w okresie sześciomiesięcznym, to tydzień w porozumieniu Kodeksu Pracy rozpoczyna się w czwartek, a kończy w środę.

Początek października to przede wszystkim powrót studentów na uczelnie. Sklepy oferujące asortyment dla uczniów powinny zaplanować na ten czas, a szczególnie początek miesiąca większą ilość pracowników do obsługi klienta. Zapobiega to tworzeniu się kolejek, które mogą być negatywnie postrzegane przez klientów. 

W połowie miesiąca obchodzimy Dzień Nauczyciela, dlatego jeśli prowadzisz kwiaciarnię, przygotuj się na wzmożony ruch i zaplanuj mocną obsadę. Nie zapominaj także o końcu października i przygotuj się na Święto Zmarłych — wykorzystaj te dni, aby zanotować jak najwyższy zysk w swojej firmie. Nie będzie to możliwe bez personelu! 

31 października obchodzimy również Halloween, więc sklepy spożywcze, wypożyczalnie kostiumów czy inne sklepy oferujące kontekstowy asortyment powinny mieć wszystkie ręce na pokładzie! Najlepiej zaplanuj większą ilość pracowników również na kilka dni przed Halloween, ponieważ część klientów z pewnością będzie chciała się do niego przygotować z wyprzedzeniem. Podobnie puby czy kluby w weekend kiedy przypada to święto, będą przeżywały oblężenie i powinny zapewnić adekwatną ilość pracowników.

Sklepy odzieżowe oraz sklepy obuwnicze również powinny być przygotowane na wzmożony ruch. Koniec miesiąca, kiedy temperatura będzie niższa może okazać się dla Twoich klientów odpowiednim czasem na uzupełnienie garderoby o zimowe ubrania i buty. 

Prowadząc restaurację przygotuj się na większy natężenie w porze lunchowej. Większość przedsiębiorstw wróciła po wakacjach do stacjonarnego trybu pracy, dlatego część pracowników biur może chętniej odwiedzać Twój lokal lub zamawiać z dowozem. 

Jeśli prowadzisz sklep, a Twoi pracownicy mają jeszcze sporo urlopu do wykorzystania, pomyśl o tym, aby udzielić urlopu właśnie teraz. Listopad i grudzień będą bardzo intensywne — to szczyt zakupowy roku. Sprawdź artykuł "Planowanie sprzedaży w handlu, gastronomii i punktach usługowych", aby dowiedzieć się więcej na ten temat. Podobnie ma się branża turystyczna i górskie hotele oraz restauracje — w grudniu będzie się działo, zwłaszcza kiedy spadnie śnieg. 


W Grafiku Optymalnym każdy pracownik może na dowolnym urządzeniu zweryfikować swój bieżący stan urlopu

Grafik pracy na październik 2021 przygotuj i podaj do wiadomości 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, czyli do 24 września.

Darmowy audyt grafików pracy

Pamiętaj, że dobrze przygotowany grafik to taki, który jest odpowiednio przemyślany, dopasowany do ilości pracy i zgodny z Kodeksem Pracy. Chcesz sprawdzić, czy Twój grafik spełnia wszystkie wymogi prawne? Zapisz się już teraz na darmowy audyt!

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *