Grafik pracy na marzec 2022 - przydatne wskazówki

Nadchodzący miesiąc będzie dla większości z nas najbardziej pracowitym miesiącem w roku. Kalendarz na marzec nie przewiduje bowiem żadnych świąt ani dni wolnych od pracy które mogłyby wpłynąć układ grafiku. Duża ilość godzin do zaplanowania to równie spore wyzwanie dla osób zajmujących się planowaniem czasu pracy, ponieważ poza normą czasu pracy trzeba pamiętać o przestrzeganiu doby pracowniczej czy odpoczynku tygodniowym. W poniższym artykule znajdziesz garść informacji, o czym warto pamiętać, tworząc grafik na marzec 2022. 

Norma czasu pracy 

Tworząc grafik na marzec 2022, w pierwszej kolejności pamiętaj o normie czasu pracy, która w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat wynosi 184 godziny. Daje to 23 dni pracy i 8 dni wolnych. Dla mniejszych wymiarów etatów czas pracy jest niższy i wynosi: 

  • dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu: 92 godziny, co daje 11 dni pracy i 4 dni wolne
  • dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu: 46 godzin, co daje 6 dni pracy i 2 dni wolne

Początek tygodnia rozliczeniowego 

Wtorek jest dniem rozpoczynającym marzec, zatem tydzień w kontekście planowania i rozliczania czasu pracy trwa od wtorku do poniedziałku. Jeśli Twoja firma rozlicza się w miesięcznym okresie rozliczeniowym, to planując grafik na marzec, pamiętaj, aby w tym przedziale udzielić 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo przyjęło dłuższy okres rozliczeniowy, który rozpoczął się w styczniu, to okres planowania przerwy nie zmienia się w stosunku do pierwszego miesiąca okresu i trwa od soboty do piątku. Poza odpoczynkiem tygodniowym, pamiętaj aby zapewnić pracownikom minimum 11 godzin odpoczynku w ciągu doby, aby zachować zgodność z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy

program do grafików

Jeśli nie udzielisz pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku dobowego, Grafik Optymalny Cię o tym poinformuje i nie pozwoli na publikację grafiku zaplanowanego w ten sposób. 

Święta zwyczajowe

Na początku marca przypada pierwsze święto zwyczajowe i jest nim Dzień Kobiet. Z tej okazji sklepy jubilerskie, kwiaciarnie, kina oraz restauracje powinny przygotować się na dużą ilość klientów i odwiedzających. Warto przygotować grafik w taki sposób, aby zabezpieczyć ten dzień maksymalną obsadą zmian, unikając tym samym tworzenia się kolejek.

Dwa dni po Dniu Kobiet obchodzimy coraz bardziej popularny Dzień Mężczyzn. Sklepy oferujące sprzęt RTV, salony jubilerskie czy miejsca oferujące atrakcje skierowane dla panów tj.: strzelnice, salony VR powinny być przygotowane na większe oblężenie. Długi czas oczekiwania na obsługę może znacząco wpłynąć na decyzję klienta o tym, czy zdecyduje się na zakup prezentu w Twoim punkcie, czy uda się po jego zakup do konkurencji. Powinieneś zatem wstawić jak najwięcej osób w grafik pracy w te dni.

Niedziele niehandlowe 

W marcu wszystkie niedziele co do zasady są niehandlowe. Wyjątek stanowią te punkty, które uzyskują przynajmniej 40% dochodu z usług pocztowych. To duża zmiana w prawie, ponieważ znaczna część klientów przyzwyczaiła się do otwartych sklepów w niedzielę, mimo zakazu handlu. Tworząc grafik na marzec dla otwartego w niedziele punktu sprzedaży, przygotuj w grafiku obasadę, która będzie w stanie obsłużyć wszystkich tych, którzy nie zdążyli zapoznać się z nową aktualizacją przepisów i wykorzystaj szansę na zwiększenie przychodów. 

Grafik pracy opublikuj na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, czyli do 22.02.2022 r. 

Stwórz dobry grafik na marzec 2022

Dobrze przygotowany grafik pracy nie tylko pomoże Ci zwiększyć przychody w firmie, ale także obniży koszty pracy, oszczędzi cenny czas i wpłynie na efektywność pracowników. Jego stworzenie wymaga jednak szczegółowej znajomości zasad Kodeksu Pracy i stałej aktualizacji wiedzy. Można jednak pogodzić wszystkie te elementy optymalizacji i zgodności z obowiązującymi przepisami stosując profesjonalne narzędzie służące do tworzenia grafików pracowniczych jakim jest Grafik Optymalny. Dzięki szeregowi funkcjonalności tj.: automatyczne tworzenie grafików możesz planować czas pracy nawet do dwóch razy szybciej niż dotychczas. Wypróbuj Grafik Optymalny przez 30 dni za darmo i sprawdź jego wszystkie funkcjonalności. 

grafik pracy online

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *