Grafik pracy na maj 2022 - przydatne wskazówki

Grafik pracy na maj 2022 z pewnością będzie wymagał przemyślenia. To spowodowane jest rozpoczynającą miesiąc wolnym — tzw. majówką, a także świętem zwyczajowym obchodzonym pod koniec miesiąca. To również czas wiosennych zakupów związanych z remontami, pracami w ogrodach i na tarasach czy uzupełnieniem garderoby o letnie stylizacje. Czy to wpłynie na Twój grafik pracy?

W poniższym artykule podpowiadamy jak zaplanować grafik na maj 2022 roku i na co warto zwrócić uwagę, tworząc plan pracy. 

Norma czasu pracy na maj 2022 

Tworząc grafik pracy na maj 2022, jak zawsze zwróć uwagę na normę czasu pracy, czyli liczbę godzin i dni do zaplanowania. Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat norma na maj wynosi 168 godzin. Daje to 21 dni pracy i aż 10 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatów czas pracy jest analogicznie mniejszy i wynosi: 

  • dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu: 84 godziny;
  • dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu: 42 godziny.

Odpoczynki w maju 

Maj rozpoczyna się w tym roku od niedzieli, a co za tym idzie, dla firm rozliczających się w miesięcznym okresie rozliczeniowym tydzień kodeksowy liczymy od niedzieli do soboty. W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych, które nie rozpoczynają się w maju, tydzień kodeksowy liczymy w odniesieniu do pierwszego miesiąca tego okresu. Pamiętaj, aby w tym czasie planować pracownikom zmiany tak, aby zapewnić 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego i 11 godzin przerwy w ciągu każdej dobry pracowniczej dla zachowania zgodności z obowiązującymi zasadami Kodeksu Pracy

Weekend majowy a grafik pracy

Tworząc grafik pracy na maj, powinieneś uwzględnić nadchodzący długi weekend majowy. W tym roku układ kalendarza spowodował, że 01.05 przypada na niedzielę a 03.05 na wtorek. Aby zatem przedłużyć wypoczynek, znaczna część osób zdecyduje się na wykorzystanie dnia urlopowego na pierwszy poniedziałek maja.
Taka sytuacja powinna zwrócić szczególną uwagę managerom hoteli, restauracji (szczególnie w turystycznych miejscowościach), a także miejscom oferującym rodzinne rozrywki. Wiosenna pogoda i przedłużony weekend z pewnością spowodują wzmożony ruch, nad którym powinieneś zapanować, planując dobry grafik pracy zakładający odpowiednio wzmocnioną obsadę

Jak co roku, do majówki powinny przygotować się także sklepy spożywcze, które świeżo po majówce będą przeżywały prawdziwe oblężenie. Po kilku niehandlowych dniach urlopowicze będą potrzebowali uzupełnić lodówki i tłumnie ruszą na zakupy. Na pierwszy majowy tydzień przygotuj grafik tak, aby mieć wszystkie ręce na pokładzie i sprawnie zarządzać pracą na sklepie, aby klienci mogli swobodnie zrobić zakupy, bez stania w ogromnych kolejkach i widoku półek z brakami. 

Odwrotnie powinni się zachowywać managerowie planujący czas pracy w miejscach, w których będzie spokojnie w dniu 2 maja np. w kantynach pracowniczych. W takiej sytuacji obsada powinna być minimalna, a zaoszczędzone w ten sposób roboczogodziny ulokowane w czasie, gdzie będzie potrzeba więcej osób do pracy.

Dzień Matki 26.05 a plan pracy na poprzedzające dni

26.05 obchodzimy Dzień Matki, dlatego kwiaciarnie, kina, restauracje i drogerie powinny być przygotowane na większą ilość klientów. Jeśli jesteś managerem w tego typu miejscu, zaplanuj w te dni mocniejszą obsadę. Bez odpowiedniej liczby pracowników w grafiku pracy możesz nie wykorzystać okazji do sprzedaży w pełni, bo klienci, widząc kolejki lub czekając na obsługę, zrezygnują z zakupów w Twoim punkcie. 

Urlopy wypoczynkowe w maju 2022

Jak pisałam wyżej, maj to wzmożony okres wyjazdów do miejscowości turystycznych i przedwakacyjnych zakupów. Nie jest to zatem najlepsza pora na udzielanie urlopów wypoczynkowych pracownikom tych firm, które korzystają na długim weekendzie. W tym czasie powinieneś mieć wszystkie ręce na pokładzie szczególnie jeśli pracujesz w branży turystycznej, hotelarskiej czy gastronomicznej. Rekomenduje, aby udzielać urlopów pojedynczym pracownikom w okresie między majówką a Daniem Matki, gdyż w późniejszych okresach powinieneś maksymalnie skupić się obsłudze klienta.

W tych miejscach, w których podczas majówki jest mało pracy, należy postąpić odwrotnie i wykorzystać słabsze dni do udzielenia urlopu wypoczynkowego.

Grafik pracy na maj 2022 obwieść najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 22 kwietnia. 

Podsumowanie

Tworzenie grafiku pracy na maj z pewnością będzie wymagać od Ciebie strategicznego utworzenia planu obsady i dobrej organizacji. Jest to dodatkowa praca na który warto poświęcić czas, ponieważ realnie przyczynia się do zwiększenia sprzedaży a tym samym do obniżenia kosztów pracowniczych. 

Jeśli nie chcesz jednak poświęcać dodatkowych godzin na szczegółową analizę grafików, wypróbuj Grafik Optymalny. Nasz system wesprze Twoją codzienną pracę i stworzy grafiki w oparciu o założenia biznesowe oraz wyznaczony budżet. Funkcja automatycznego generowania grafiku, pozwoli na stworzenie harmonogramu który będzie zgodny nie tylko z zasadami Kodeksu Pracy, ale także zapotrzebowaniem na pracę zgodną z parametrami współczynników sprzedażowych. 

Chcesz sprawdzić, jak działa automatyczne generowanie grafików w Grafiku Optymalnym? Kliknij przycisk i zapisz się na bezpłatny, 30-dniowy okres próbny! 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.