Grafik pracy na Luty 2022 - przydatne wskazówki

Luty to jeden z prostszych do planowania miesięcy w ciągu całego roku. Brak w nim bowiem dni świątecznych jak i innych okoliczności, które mogłyby znacząco wpływać na tworzenie harmonogramu pracy. Mimo to, dobrze przygotowany grafik pracy na luty 2022 powinien uwzględniać wszystkie zasady Kodeksu Pracy, a także być dostosowany do nietypowych świąt jak np.: Walentynki i Tłusty czwartek czy ferii zimowych. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki jak stworzyć dobry grafik na luty 2022 uwzględniający wszystkie wymogi, jakie stawia przed Tobą nowy miesiąc.

Norma czasu pracy 

Tworząc grafik pracy na luty 2022, w pierwszej kolejności pamiętaj o normie czasu pracy, która w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat wynosi 160 godzin. Daje to 20 dni pracy i 8 dni wolnych. Analogicznie, dla mniejszych wymiarów etatu norma wynosi: 

  • dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu: 80 godzin, co daje 10 dni pracy i 4 dni wolne
  • dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu: 40 godzin, co daje 5 dni pracy i 2 dni wolne

Początek tygodnia rozliczeniowego 

Pierwszy dzień lutego to wtorek. Zatem tydzień w kontekście planowania czasu pracy trwa od wtorku do poniedziałku. Jeśli rozliczasz się w miesięcznym okresie rozliczeniowym, to pamiętaj, aby w tym przedziale udzielić 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. W przypadku gdy pracujesz w kwartalnym, półrocznym lub rocznym okresie rozliczeniowym, a Twój okres rozliczeniowy rozpoczął się w styczniu, to okres planowania przerwy nie zmienia się w stosunku do stycznia i trwa od soboty do piątku.

grafik pracy na luty 2022

Jeśli nie udzielisz pracownikowi 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego, system Cię o tym poinformuje i nie pozwoli na publikację grafiku zaplanowanego w ten sposób.

Urlop wypoczynkowy w lutym

Dla wielu branż jak np.: retail czy e-commerce luty jest idealnym momentem na wykorzystanie zaległych urlopów wypoczynkowych, jeśli takowe pozostały. Ze względu na intensywny okres zakupowy w IV kwartale udzielenie urlopu było praktycznie niemożliwe, o czym pisałam w artykule o niewykorzystanym urlopie na koniec roku. Luty natomiast nie jest intensywny w sprzedaży — wyprzedaż się skończyła i nie wchodzi jeszcze nowy sezon.

Planując grafik pracy na luty 2022, warto pamiętać, że to rozwiązanie nie dla wszystkich branż będzie dobrym rozwiązaniem. Wraz z końcem stycznia rozpoczynają się bowiem ferie zimowe, które trwają aż do końca lutego. Obiekty gastronomiczne i hotele szczególnie te znajdujące się miejscowościach turystycznych powinny być przygotowane na prawdziwe oblężenie. Wtedy lepiej mieć wszystkie ręce na pokładzie, a plany urlopowe przenieść na kolejny miesiąc.

Ferie zimowe

Jak wspomniałam wyżej, luty to czas ferii zimowych. Biznesy oparte na turystyce, szczególnie w górach, powinny wzmocnić obsadę i przygotować się na przyjęcie kolejnych spragnionych zimowego wypoczynku amatorów sportu.

Już od 24 stycznia kolejne województwa rozpoczną ferie które potrwają do 6 lutego 2022 r.  Kolejne rozpoczną ferie w następujących terminach:

  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;

14 – 27 lutego 2022 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Niedziele niehandlowe 

Wszystkie niedziele lutego to niedziele niehandlowe. Zakupów nie zrobimy więc 6, 13, 20 i 27 lutego. To szczególnie istotne, ponieważ od 01.02 w życie wchodzi nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele, o której więcej pisaliśmy tutaj. Zgodnie z zaostrzeniem przepisów, sklepy będą mogły być otwarte w niedziele niehandlowe tylko wtedy, kiedy uzyskują przynajmniej 40 proc. przychodów z usług pocztowych. Jeśli więc tworzysz grafiki dla sklepów, to nie planuj zmian w niedzielę.

Święta zwyczajowe

W połowie lutego obchodzimy Walentynki, dlatego kwiaciarnie, drogerie, kina i restauracje powinny przygotować się na większą ilość odwiedzających. Jeśli jesteś managerem w takiej placówce, to zabezpiecz te dni maksymalną obsadą zmian. Nie zapominajmy także o Tłustym Czwartku, który szczególnie istotny jest dla cukierni. Bez odpowiedniej liczby pracowników w grafiku pracy w jego okresie możesz nie wykorzystać okazji do sprzedaży w pełni, bo klienci, widząc kolejki czy nie mogąc doczekać się obsługi, po prostu zrezygnują.

Grafik pracy opublikuj na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, czyli do 25.01.2022 r.

Stwórz dobry grafik pracy na luty 2022

Odpowiednio stworzony grafik pomoże Ci obniżyć koszty pracy i zapewni zgodność z przepisami Kodeksu Pracy, więc nie warto odkładać go na ostatnią chwilę. Jeżeli natomiast brakuje Ci czasu na jego przygotowanie możesz skorzystać z profesjonalnego programu do tworzenia grafików jakim jest Grafik Optymalny i planować czas pracy nawet dwa razy szybciej niż dotychczas.

Program do układania grafików

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *