Grafik pracy na Luty 2022 - przydatne wskazówki

Luty to jeden z prostszych do planowania miesięcy w ciągu całego roku. Brak w nim bowiem dni świątecznych jak i innych okoliczności, które mogłyby znacząco wpływać na tworzenie harmonogramu pracy. Mimo to, dobrze przygotowany grafik pracy na luty 2022 powinien uwzględniać wszystkie zasady Kodeksu Pracy, a także być dostosowany do nietypowych świąt jak np.: Walentynki i Tłusty czwartek czy ferii zimowych. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki jak stworzyć dobry grafik na luty 2022 uwzględniający wszystkie wymogi, jakie stawia przed Tobą nowy miesiąc.

Norma czasu pracy 

Tworząc grafik pracy na luty 2022, w pierwszej kolejności pamiętaj o normie czasu pracy, która w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat wynosi 160 godzin. Daje to 20 dni pracy i 8 dni wolnych. Analogicznie, dla mniejszych wymiarów etatu norma wynosi: 

  • dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu: 80 godzin, co daje 10 dni pracy i 4 dni wolne
  • dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu: 40 godzin, co daje 5 dni pracy i 2 dni wolne

Początek tygodnia rozliczeniowego 

Pierwszy dzień lutego to wtorek. Zatem tydzień w kontekście planowania czasu pracy trwa od wtorku do poniedziałku. Jeśli rozliczasz się w miesięcznym okresie rozliczeniowym, to pamiętaj, aby w tym przedziale udzielić 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. W przypadku gdy pracujesz w kwartalnym, półrocznym lub rocznym okresie rozliczeniowym, a Twój okres rozliczeniowy rozpoczął się w styczniu, to okres planowania przerwy nie zmienia się w stosunku do stycznia i trwa od soboty do piątku.

grafik pracy na luty 2022

Jeśli nie udzielisz pracownikowi 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego, system Cię o tym poinformuje i nie pozwoli na publikację grafiku zaplanowanego w ten sposób.

Urlop wypoczynkowy w lutym

Dla wielu branż jak np.: retail czy e-commerce luty jest idealnym momentem na wykorzystanie zaległych urlopów wypoczynkowych, jeśli takowe pozostały. Ze względu na intensywny okres zakupowy w IV kwartale udzielenie urlopu było praktycznie niemożliwe, o czym pisałam w artykule o niewykorzystanym urlopie na koniec roku. Luty natomiast nie jest intensywny w sprzedaży — wyprzedaż się skończyła i nie wchodzi jeszcze nowy sezon.

Planując grafik pracy na luty 2022, warto pamiętać, że to rozwiązanie nie dla wszystkich branż będzie dobrym rozwiązaniem. Wraz z końcem stycznia rozpoczynają się bowiem ferie zimowe, które trwają aż do końca lutego. Obiekty gastronomiczne i hotele szczególnie te znajdujące się miejscowościach turystycznych powinny być przygotowane na prawdziwe oblężenie. Wtedy lepiej mieć wszystkie ręce na pokładzie, a plany urlopowe przenieść na kolejny miesiąc.

Ferie zimowe

Jak wspomniałam wyżej, luty to czas ferii zimowych. Biznesy oparte na turystyce, szczególnie w górach, powinny wzmocnić obsadę i przygotować się na przyjęcie kolejnych spragnionych zimowego wypoczynku amatorów sportu.

Już od 24 stycznia kolejne województwa rozpoczną ferie które potrwają do 6 lutego 2022 r.  Kolejne rozpoczną ferie w następujących terminach:

  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;

14 – 27 lutego 2022 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Niedziele niehandlowe 

Wszystkie niedziele lutego to niedziele niehandlowe. Zakupów nie zrobimy więc 6, 13, 20 i 27 lutego. To szczególnie istotne, ponieważ od 01.02 w życie wchodzi nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele, o której więcej pisaliśmy tutaj. Zgodnie z zaostrzeniem przepisów, sklepy będą mogły być otwarte w niedziele niehandlowe tylko wtedy, kiedy uzyskują przynajmniej 40 proc. przychodów z usług pocztowych. Jeśli więc tworzysz grafiki dla sklepów, to nie planuj zmian w niedzielę.

Święta zwyczajowe

W połowie lutego obchodzimy Walentynki, dlatego kwiaciarnie, drogerie, kina i restauracje powinny przygotować się na większą ilość odwiedzających. Jeśli jesteś managerem w takiej placówce, to zabezpiecz te dni maksymalną obsadą zmian. Nie zapominajmy także o Tłustym Czwartku, który szczególnie istotny jest dla cukierni. Bez odpowiedniej liczby pracowników w grafiku pracy w jego okresie możesz nie wykorzystać okazji do sprzedaży w pełni, bo klienci, widząc kolejki czy nie mogąc doczekać się obsługi, po prostu zrezygnują.

Grafik pracy opublikuj na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem miesiąca, czyli do 25.01.2022 r.

Stwórz dobry grafik pracy na luty 2022

Odpowiednio stworzony grafik pomoże Ci obniżyć koszty pracy i zapewni zgodność z przepisami Kodeksu Pracy, więc nie warto odkładać go na ostatnią chwilę. Jeżeli natomiast brakuje Ci czasu na jego przygotowanie możesz skorzystać z profesjonalnego programu do tworzenia grafików jakim jest Grafik Optymalny i planować czas pracy nawet dwa razy szybciej niż dotychczas.

Program do układania grafików

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *