Grafik pracy na listopad 2022 - przydatne wskazówki

Grafik pracy na listopad 2022 to jeden z trudniejszych tematów z jakimi będziesz musiał się zmierzyć w nadchodzących tygodniach. Przedostatni miesiąc roku otwiera bowiem czas przygotowań świątecznych, a także świąt zwyczajowych. Zaplanowanie grafiku na nowy miesiąc będzie zatem wyjątkowo trudne również przez się długie weekendy, Halloween, Andrzejki czy już dość popularny Black Friday. Pracy będzie zatem sporo. Aby jednak pomóc Ci w tym procesie, przygotowaliśmy garść wskazówek, które mogą okazać się pomocne w czasie tworzenia grafiku pracy na listopad 2022. Wszystkie znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszam do lektury!

Norma czasu pracy   

W listopadzie 2022 norma czasu pracy dla osób zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze wynosi 160 godzin, co daje łącznie 20 dni pracy i 10 dni wolnych. Dla pozostałych wymiarów etatu ilość godzin do przepracowania proporcjonalnie mniejsza i wynosi:   

  • dla ½ etatu: 80 godziny pracy;    
  • dla ¼ etatu: 40 godziny pracy;    
  • dla ⅛ etatu: 20 godziny pracy.

 grafik pracy na listopad online

Komunikat o przekroczeniu ilości godzin w okresie rozliczeniowym w systemie Grafik Optymalny. System na bieżąco pilnuje normy czasu pracy i zasad Kodeksu Pracy związanych z planowaniem czasu pracy.

Grafik pracy na listopad - tydzień kodeksowy i odpoczynki dobowe

Tworząc grafik pracy na listopad pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę to przyjęty w Twojej firmie okres rozliczeniowy a także wynikający z niego początek tygodnia kodeksowego. Jeśli pracujesz w dłuższym niż miesięczny okresie rozliczeniowym pamiętaj, że tydzień kodeksowy liczymy zawsze w odniesieniu do pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Przykładowo - jeśli pracujesz w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym, który rozpoczął się od października, to tydzień kodeksowy będzie obowiązywał od soboty do piątku. Jeśli jednak przyjęliście miesięczny okres rozliczeniowy, tydzień kodeksowy rozpocznie się we wtorek i będzie trwał do poniedziałku. Oznacza to, że w obowiązującym Cię tygodniu kodeksowym, musisz zapewnić pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku.  
 
Dodatkowo, tworząc grafik pracy na listopad nie zapomnij o zapewnieniu swoim zatrudnionym odpoczynku dobowego, który wynosi 11 godzin między zakończeniem pracy a jej rozpoczęciem, w każdej dobie pracowniczej.

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Niedziele niehandlowe

Kalendarz na listopad nie przewiduje żadnej niedzieli handlowej. Oznacza to, że okres przygotowań do świąt zwyczajowych przeniesie się na pozostałe dni tygodnia, a szczególnie skoncentruje się w okolicach weekendu. Jeśli jesteś managerem w sklepie oferującym dekoracje do domu, odzież czy rzeczy kupowane jako upominki, możesz spodziewać się zwiększonego ruchu w swoim punkcie. Klienci z pewnością tłumnie ruszą po pierwsze upominki świąteczne, dekoracje na Halloween czy ubrania na imprezy Andrzejkowe. Tworząc grafik pracy na listopad, zaplanuj na te dni mocniejszą obsadę w planie, aby mieć pewność, że klienci, którzy zdecydują się odwiedzić Twój sklep, spotkają się z miłą i kompetentną obsługą oraz nie utkną w kolejkach do kasy.

Grafik pracy na listopad a Halloween i Andrzejki 

Od początku września na sklepowych półkach można było zauważyć pierwsze dekoracje i przebrania na Halloween. Jest to zatem sygnał zarówno dla klientów jak i dla planistów obiektów handlowych, że czas rozpocząć przygotowania do tego święta, ale także do naszych Polskich Andrzejek. Tworząc grafik pracy na listopad pamiętaj, o przygotowaniu obsady w taki sposób, aby zespół był w stanie jednocześnie zadbać o wysoką jakość obsługi klienta, ale także zapanować nad towarem znajdującym się w sklepie. Systematycznie uzupełnianie produktów na sklepowych półkach, ale także dbanie visual merchandising wpływa na doświadczenie zakupowe klienta. W grafiku warto zatem zaplanować więcej zarówno tych pracowników, którzy będą wpływać bezpośrednio na wyniki sprzedażowe poprzez obsługę klienta i finalizowanie zakupów, ale również tych, którzy nie przyczyniają się bezpośrednio do podnoszenia wskaźników, ale dbają o prawidłowy wygląd Twojego sklepu zachęcając tym samym do wejścia.

program do grafików online

Ustawianie priorytetu funkcji w systemie Grafik Optymalnym System umożliwi Ci określenie jakie funkcje (tj. umiejętności, kompetencje) pracowników są dla Ciebie priorytetowe, a następnie na podstawie tych danych wygeneruje najbardziej dopasowany do twoich potrzeb grafik. 

Długie weekendy

Pierwszy długi weekend listopada w zasadzie dnia 1.11 się skoczył (trwał do 29.10 do 1.11). Drugi długi weekend ma miejsce przez święto 11 listopada, które w tym roku przypada na piątek, wydłużając dni wolne do 3 dni, łącznie z weekendem. Jeśli pogoda będzie dopisywać, znaczna część osób zdecyduje się wybrać na dłuższy jesienny spacer i zakończy go wizytą w ulubionej restauracji, kawiarni czy cukierni. Mając na uwadze taką okoliczność, zaplanuj w grafiku na listopad odpowiednią ilość osób na zmianie, aby każdy z klientów mógł czuć się odpowiednio zaopiekowany. Jeśli planujesz grafiki w restauracji, postaw na mocną obsługę kelnerską, dzięki czemu Twoi goście nie będą musieli długo czekać na swoje zamówienia.  

Długi weekend sprzyja także wyjazdom poza miasto i oderwaniu się od jego zgiełku. Prowadząc hotel czy inny obiekt wypoczynkowy spodziewaj się większej ilości odwiedzających i odpowiednio się do tego przygotuj. Zadbaj o odpowiednią obsadę personelu sprzątającego, ale także recepcjonistów, którzy będą dostępni do dyspozycji gości hotelowych, no i pracowników gastronomii. 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Grafik pracy na listopad w czasie Black Friday

 Ostatni weekend listopada to jak zawsze czas największych wyprzedaży w roku. Jeśli w Twoim sklepie planujecie nocne promocje, to przygotujcie na tę okazję także doskonały grafik pracy. Dobrą strategią będzie zaplanowanie mniejszej ilości pracowników w ciągu dnia, a skumulowanie znacznej części załogi na popołudniowej/wieczornej zmianie. Zacznij od zaplanowania godzin pracownikom na umowę o pracę, a ewentualne niedobory pracowników uzupełniaj zleceniobiorcami. Przed utworzeniem grafiku przydziel każdemu pracownikowi odpowiednie zadanie, jakie będzie pełnił podczas Black Friday, aby w ten szczególny dzień każdy znał swój zakres obowiązków. Pamiętaj o obstawieniu każdej kasy kompetentnym pracownikiem oraz zapewnieniu adekwatnej do ruchu ilości doradców klienta. Dobrą praktyką będzie również przeanalizowanie danych sprzedażowych za zeszły rok. Mając na uwadze, że zeszły rok był czasem zachorowań na COVID-19 i ograniczeń z tym związanych, szczególnie w galeriach handlowych, zaplanuj w grafiku większą obsadę o kilka procent niż wskazywałyby na to dane z poprzednich dwóch lat. 

program do grafików online

Widok wskazania niedoborów w systemie Grafik Optymalny. System ten wykaże ewentualne braki w grafiku i zaproponuje pracowników, którzy będą mogli uzupełnić niedobory pilnując przy tym zgodności z zasadami Kodeksu Pracy.

Udzielanie urlopów  

Dla branż handlu detalicznego, e-commerce i gastronomii, listopad nie jest najlepszym miesiącem do udzielania urlopów wypoczynkowych. Koniec roku to przeważnie czas największej mobilizacji ze względu na znaczny wzrost liczby klientów, zarówno w galeriach handlowych jak i restauracjach i kawiarniach. Przed udostępnieniem pracownikom nowego grafiku przeprowadź z personelem rozmowę, podczas której wyjaśnisz, dlaczego udzielanie urlopów w najbliższych tygodniach nie będzie możliwe, a szczególne wypadki będziesz rozważać indywidualnie. Jeśli masz do czynienia z doświadczonymi pracownikami, z pewnością zrozumieją Twoją sytuację i taka informacja nie będzie dla nich zaskoczeniem. 

Grafik pracy na listopad 2022 przedstaw swoim pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 25 października.  

Twórz grafiki pracy jak profesjonalista 

Ostatnie dwa miesiące roku to wyjątkowo pracowity okres dla większości branż. Zarządzanie personelem w tym okresie będzie zatem dla wielu planistów i managerów sporym wyzwaniem. Przygotowanie dobrego grafiku pracy może bowiem zaważyć o wynikach biznesowych w Twojej firmie, a także o premiach pracowników. Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu potencjału nadchodzących miesięcy, skorzystaj z profesjonalnego narzędzia do planowania i rozliczania czasu pracy takiego jak Grafik Optymalny.  

Nasz system zadba o to, aby Twoje grafiki były dostosowane do spodziewanego ruchu w Twojej firmie, wspomoże Cię w realizację celów biznesowych, a także poinformuje o potencjalnych niedoborach w grafiku. Dodatkowo moduł do elektronicznej rejestracji czasu pracy wesprze Cię w ewidencjonowaniu faktycznie przepracowanych godzin, a monity o powstałych nadgodzinach pozwolą Ci odpowiednio wcześnie reagować na zwiększone koszty pracy.  

Załóż bezpłatne konto w Grafiku Optymalnym i testuj możliwości naszego rozwiązania przez 30 dni za darmo.  

WYPRÓBUJ ZA DARMO

program do grafików online

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.