Grafik pracy na listopad 2021 - porady

Listopad 2021 zdecydowanie nie należy do łaskawych miesięcy jeśli chodzi o tworzenie grafików czasu pracy. W tym okresie mamy aż dwa dni świąteczne, a każdy z nich wypada w środku tygodnia. Przygotuj się również na to, że część Twoich pracowników będzie chciała właśnie w tym czasie wybrać się na urlop, zwłaszcza w terminie od czwartku 11 listopada, ponieważ powstaje 4-dniowy „długi weekend”. 

Poza ustawowymi dniami wolnymi od pracy jest to również intensywny czas dla branży handlu detalicznego i e-commerce oraz powiązanych usług. Zaczyna się bowiem czas przygotowujący do Mikołajek i okresu świąt Bożego Narodzenia, a dla sklepów w segmencie Fashion czas wzmożonych zakupów odzieży i obuwia zimowego.

W tym artykule podpowiem Ci jak zaplanować grafik pracy na listopad 2021, aby dobrze wykorzystać ten miesiąc.

Czas pracy w listopadzie

 • W listopadzie wymiar czasu pracy wynosi 160 godzin, co daje nam 20 dni roboczych i aż 10 dni wolnych. Dla osób zatrudnionych o umowę na 1/2 etatu wymiar czasu pracy wynosi 80 godzin,  a dla 3/4 etatu - 120 godzin. 
   
 • Jeśli pracujesz w kwartalnym okresie rozliczeniowym, który rozpoczął się w październiku, to w sumie do zaplanowania masz 504 roboczogodziny i 29 dni wolnych. W przypadku dłuższego niż miesięczny okresu rozliczeniowego możesz w jednym miesiącu zaplanować mniej godzin, niż wynosi norma, aby w następnym zaplanować ich więcej, adekwatnie do ilości pracy. Ważne, aby nominał godzin w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego został wyrównany zgodnie z przypadającym wymiarem czasu pracy na cały okres. 
   
 • Jeśli odpowiadasz za grafiki pracy w sklepie, koniec listopada, czyli początek zakupowego szaleństwa związanego z Mikołajkami oraz Black Friday (a w zasadzie Black Week), które wypada 26 listopada, będzie doskonałym momentem na wykorzystanie “zaoszczędzonych” w październiku roboczogodzin. W przypadku miesięcznego okresu radzę również planować mniej godzin pracy na początku listopada, szczególnie w okolicach pierwszego długiego weekendu, a wraz z końcem miesiąca wykorzystać pozostałe godziny do zaplanowania obsady adekwatnej do ilości pracy. Wówczas Twoi klienci nie będą musieli czekać w kolejkach.

Odpoczynek dobowy i średniotygodniowy

Jak zawsze przy tworzeniu grafiku pracy pamiętaj o zaplanowaniu dla swoich pracowników odpoczynku. W przypadku osób pracujących w kwartalnym okresie rozliczeniowym, rozpoczynającym się w październiku, tydzień kodeksowy trwa od piątku do czwartku. Z kolei dla osób zatrudnionych w miesięcznym okresie rozliczeniowym od poniedziałku do niedzieli. W tym czasie musisz zaplanować swoim pracownikom przynajmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego 

Nie zapomnij także o udzieleniu przerwy dobowej swoim pracownikom, która powinna wynosić minimum 11 godzin i wystąpić w każdej dobie pracowniczej, czyli kolejnych 24 godzinach od rozpoczęcia pracy w danym dniu.

Grafik pracy na listopad 2021 udostępnij swoim pracownikom najpóźniej do 24.10, czyli na 7 dni przed rozpoczęciem nowego miesiąca.

Z Grafikiem Optymalnym Twój grafik pracy będzie zawsze zgodny z przepisami. Program uwzględnia wytyczne Kodeksu Pracy tj. rozpoczęcie pracy po raz drugi w dobie pracowniczej, odpoczynek dobowy i tygodniowy, wolną niedzielę, wymagane dni wolne, wymiar etatu i długość okresu rozliczeniowego.

Grafik pracy a dni świąteczne w listopadzie

 • 1 listopada — jest dniem świątecznym, ustawowo wolnym od pracy, a w tym roku przedłuża ostatni weekend października. Zdecydowana część osób podejmie decyzję o wyjeździe do bliskich, co spowoduje wzmożony ruch na drogach. Jeśli planujesz grafiki pracy dla pracowników stacji benzynowej, powinieneś zaplanować na ten czas mocną obstawę kas, która sprawnie poradzi sobie z dużą ilością klientów.
   

  Pamiętaj, że 1 listopada to Wszystkich Świętych, co szczególnie na uwadze powinny mieć osoby prowadzące kwiaciarnie. Ściągnij na ten dzień wszystkich swoich pracowników do pracy, bo klientów może być naprawdę sporo. Pamiętaj tylko aby w ciągu 6 kolejnych dni zaplanować dla nich w zamian inny dzień wolny.
   
 • Jeśli z kolei prowadzisz sklep spożywczy, przygotuj się na to, że zarówno w dzień poprzedzający weekend jak i ten zaraz po ruch może być dużo większy. Klienci będą chcieli przygotować zapasy na weekend lub uzupełnić lodówki po trzech dniach wolnego. Tworząc grafik czasu pracy, zaplanuj mocną obstawę, aby uniknąć tworzenia się kolejek- zniechęcają one klienta do zakupu i negatywnie wpływają na postrzeganie firmy.
   

 • 11 listopada — dla większości przedsiębiorstw jest to dzień wolny od pracy, jednak miejsca takie jak hotele powinny być przygotowane na wzmożony ruch. Wiele osób będzie chciało wykorzystać dni wolne na zorganizowanie weekendu poza miastem, a tym samym nocleg poza domem. Tworząc grafik pracy, uwzględnij większą ilość kucharzy, kelnerów i recepcjonistów, aby każdy z gości mógł pozytywnie wspominać weekendowy wyjazd.
   
 • W tym roku 11 listopada przypada na czwartek, a więc spora część Twoich pracowników, będzie chciała właśnie ten czas przeznaczyć na urlop. To dobry moment na to w przypadku handlu, ponieważ ruch w sklepach może być zdecydowanie mniejszy, a w drugiej połowie listopada i grudniu, planowanie urlopów nie będzie wchodziło w grę. Ustal już na etapie tworzenia planów urlopowych, ile maksymalnie osób może wykorzystać wtedy urlop, aby nie narazić się na konflikty. 
   
 • Jeśli planujesz pracę 11 listopada, to pamiętaj także, aby zaplanować pracownikom dzień wolny w zamian. Powinieneś to zrobić w ciągu 6 kolejnych lub poprzedzających święto dni. Jeżeli wiesz, że jest to niemożliwe, opcjonalnie dzień wolny powinieneś "oddać" najpóźniej do zakończenia okresu rozliczeniowego. 


W Grafiku Optymalnym każda wygenerowana nadgodzina może zostać skompensowana i wykazana w grafiku poprzez naniesienie jej plan pracy.

Black Friday i Cyber Monday

Black Friday 

Black Friday to święto, które przyszło z zachodu i przyjęło się w Polsce na stałe. Przypada na ostatni weekend listopada, a centra handlowe przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie. Nierzadko sklepy decydują się na przedłużenie go do Black Weekend, a nawet Black Week, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Jeśli jesteś managerem sklepu nie przegap szansy na zysk i zaplanuj naprawdę liczną obsadę zmian, bo z pewnością nie będziesz narzekać na brak pracy. Klienci ruszą na zakupy zachęceni licznymi promocjami, a wydłużające się kolejki mogą im ostudzić zapał. Zadbaj o to, aby zmianę obstawić najbardziej produktywnymi pracownikami, którzy w szybki i profesjonalny sposób obsłużą wszystkich klientów sklepu. Więcej o tym jak przygotować sklep na Black Friday pisaliśmy w tym artykule. 

Cyber Monday 

Pandemia koronawirusa przyzwyczaiła nas do robienia zakupów on-line, dlatego jeśli prowadzisz sklep internetowy, dostosuj w czasie trwania Black Friday, Black Weekend czy Cyber Monday obsadę do ilości realizowanych zamówień. Szybki czas realizacji na pewno zostanie pozytywnie postrzegany przez klientów i może być kluczowym elementem w podjęciu ostatecznej decyzji — czy zrobić zakupy w Twoim sklepie, czy u konkurencji?

Święto Andrzejkowe

To o czym również warto pamiętać, to święto Andrzejkowe przypadające na ostatni dzień listopada. Z racji swojej wyjątkowej charakterystyki, osoby planujące grafik pracy dla restauracji, pubów i klubów powinny być przygotowane na duże zainteresowanie rezerwacjami w lokalach. Aby sprostać ilości gości w tym dniu, osoby planujące pracę dla tego typu miejsc powinny zaplanować więcej pracowników w grafiku czasu pracy.

Podsumowanie

Jeśli nie wiesz jak dobrze zaplanować czas pracy dla swoich pracowników, skorzystaj z dedykowanego do tego narzędzia, jakim jest Grafik Optymalny. Nasz system zadba nie tylko o zgodność z Kodeksem Pracy, ale także pomoże prawidłowo rozdysponować roboczogodziny względem ilości pracy. Już dziś skorzystaj z 30-dniowego okresu próbnego i stwórz swój pierwszy grafik pracy!

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 1,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *