Grafik pracy na grudzień 2022 - przydatne wskazówki

Rok zbliża się ku końcowi, a to oznacza, że czas stworzyć ostatni już w tym roku grafik pracy — na grudzień 2022. Zaplanowanie czasu pracy na ostatni miesiąc roku niezależnie od branży będzie trudnym zadaniem ze względu na okres przygotowań do świąt, które w wielu przypadkach wpływają na zwiększenie ilości pracy.  Chcesz wiedzieć, co powinieneś uwzględnić w grafiku na grudzień 2022? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Grafik pracy na grudzień — norma czasu pracy   

W grudniu 2022 norma czasu pracy dla osób zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze wynosi 168 godzin, co daje łącznie 21 dni pracy i 10 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatów ilość godzin do przepracowania jest proporcjonalnie mniejsza i wynosi    

  • dla ½ etatu: 84 godziny pracy;     
  • dla ¼ etatu: 42 godziny pracy;     
  • dla ⅛ etatu: 21 godziny pracy. 

Warto również dodać, że w tym roku święta Bożego Narodzenia przypadają na niedzielę, więc nie przysługuje dodatkowy dzień wolny za ten dzień.  

Tydzień kodeksowy i odpoczynki dobowe 

Zanim rozpoczniesz przygotowania do tworzenia grafiku pracy na grudzień, zwróć uwagę na przyjęty w Twojej firmie okres rozliczeniowy. Jeśli rozliczacie się w systemie miesięcznym, to pamiętaj, że tydzień kodeksowy trwa w tym miesiącu od czwartku do środy. Jeśli jednak przyjęty w firmie okres rozliczeniowy jest dłuższy (np. trzymiesięczny, półroczny), to tydzień kodeksowy będzie liczony zgodnie z pierwszym miesiącem tego okresu. Przykładowo — jeśli Twoja firma przyjęła półroczny okres rozliczeniowy, który rozpoczął się w lipcu, to tydzień kodeksowy będzie liczony od piątku do czwartku godnie z lipcowym układem kalendarza. Pamiętaj, aby podczas planowania czasu pracy zapewnić w ustalonym tygodniu kodeksowym 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.  
Poza zapewnieniem 35 godzin odpoczynku, nie zapomnij o zaplanowaniu odpoczynku dobowego, czyli 11 godzin przerwy między zakończeniem pracy a jej rozpoczęciem, w każdej dobie pracowniczej.  

grafik pracy online

Widok komunikatu o przekroczeniu 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego w systemie Grafik Optymalny. System ten na bieżąco będzie informował o braku zgodności z zasadami Kodeksu Pracy.  

Grafik pracy na grudzień a Mikołajki 6 grudnia 

Jak co roku okres przedświąteczny otwierają Mikołajki, które w tym roku przypadają we wtorek. Ze względu na taki układ kalendarza, możesz spodziewać się zwiększonej ilości klientów, którzy będą chcieli kupić drobne upominki najbliższym już w pierwszy weekend grudnia. Mając to na uwadze, zadbaj o odpowiednią obsługę i zwiększ ilość personelu na grafiku. 

Niedziele handlowe i przedświąteczne zakupy  

W grudniu, ze względu na okres przedświąteczny, mamy dwie niedziele handlowe - będą to niedziele 11 i 18 grudnia. Grudzień pod względem sprzedaży zdecydowanie należy do najlepszych miesięcy dla większości segmentów handlu, dlatego warto odpowiednio się przygotować i ustalić obsadę adekwatnie do zwiększonego ruchu i ilości zamówień. 

Jeśli planujesz grafik pracy na grudzień dla sklepów stacjonarnych, to w pierwszej kolejności przeanalizuj dane o ilości wejść klientów z zeszłego roku. Pozwoli Ci to oszacować, jakiej ilości klientów możesz spodziewać się w nadchodzącym okresie. Mając te informacje, zaplanuj obsadę, która będzie w stanie sprawnie obsłużyć Twoich kupujących. Pamiętaj także, że obsługa klienta to nie wszystko. Tworząc grafik, uwzględnij w harmonogramie także pracowników, którzy będą odpowiedzialni za dbanie o porządek w Twoim sklepie i organizację pracy tj.: dbanie o ekspozycję, dołożenie towaru na półkę, sprzątnięcie sali sprzedaży czy sprawdzenie dostępności towaru. Dobra organizacja pracy oraz kompetentna obsługa z pewnością pozytywnie wpłynie na decyzje zakupowe klientów, co bezpośrednio przełoży się na realizację wyników biznesowych.  

Takie same działania należy przeprowadzić sprzedając w kanale e-commerce. Sprawdź ilość zamówień w roku ubiegłym i dostosuj do tego obsadę w roku bieżącym. Weź pod uwagę spadki lub wzrosty jakie obserwujesz rok do roku. 

Święta w hotelach a grafik pracy na grudzień

Planowanie grafików w hotelach czy obiektach gastronomicznych w grudniu 2022 powinno przede wszystkim skupić się na obsłudze imprez firmowych oraz na realizacji zamówień cateringowych. Planując grafik pracy, dobrą praktyką będzie wcześniejsze poinformowanie pracowników o przewidywanych eventach. Coraz bardziej popularne jest spędzanie świąt poza domem, zwłaszcza w hotelach górskich. Sprawdź więc ilość rezerwacji i zaplanuj obsadę poszczególnych działów adekwatnie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu Twoi goście chętniej będą powracać w przyszłości oraz rekomendować Twoją firmę znajomym czy partnerom biznesowym.  

plan obsady online

Widok planu obsady w Grafiku Optymalnym. Podczas tworzenia grafiku możesz na bieżąco weryfikować, jak zaplanowałeś zmiany w poszczególnych dniach i godzinach względem tego, ilu pracowników potrzebujesz. 

Udzielanie urlopów   

Grudzień dla większości branż jak handel nie jest odpowiednim momentem na udzielanie urlopów wypoczynkowych. Warto odpowiednio wcześnie zakomunikować ten fakt pracownikom. Jeśli Twoi zatrudnieni nie wykorzystali do tej pory całego limitu urlopowego, zaproponuj udzielenie wolnego na początku roku, kiedy sytuacja trochę się uspokoi. Wyjaśnij, dlaczego w tym miesiącu tak bardzo liczy się frekwencja pracowników i jak ewentualne braki kadrowe mogą wpłynąć na wyniki firmy.

elektroniczne wnioski urlopowe

Widok elektronicznego wniosku urlopowego na koncie pracownika w systemie Grafik Optymalny. W tym systemie zatrudnieni mogą składać wnioski o urlop za pomocą krótkiego formularza i na bieżąco weryfikować jego status, a to wszystko z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. 

Grafik pracy na grudzień 2022 przedstaw swoim pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 23 listopada.   

Stwórz Grafik Optymalny 

Ostatni miesiąc roku to wymagający czas nie tylko pod kątem sprzedaży i obsługi klienta, ale także planowania i obsługi grafiku czasu pracy. Musisz bowiem dostosować grafik do zwiększonego zapotrzebowania na zamówienia i obsługę klienta. Pracy czeka Cię naprawdę sporo. Możesz jednak ułatwić sobie proces planowania czasu pracy z pomocą profesjonalnych narzędzi do tworzenia i obsługi grafików czasu pracy, takich jak Grafik Optymalny.  

Nasz system automatycznie wygeneruje dla Ciebie grafik w oparciu o dane sprzedażowe z poprzedniego roku, z uwzględnieniem próśb grafikowych pracowników, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z zasadami Kodeksu Pracy 

Załóż bezpłatne konto w Grafiku Optymalnym i sprawdź, jak tworzyć dobre grafiki czasu pracy zaoszczędzając do 50% czasu.  

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.