Grafik pracy na czerwiec 2022 - przydatne wskazówki

Początek kalendarzowego lata już za rogiem, a to oznacza, że czas rozpocząć przygotowania do tworzenia grafiku czerwcowego. Ten miesiąc niesie za sobą całkiem sporo pracy, bo przypadają aż dwa święta zwyczajowe, święto kościelne i handlowa niedziela. O tym jak przygotować dobry grafik pracy na czerwiec 2022 przeczytasz w poniższym artykule.

 Norma czasu pracy na czerwiec 2022: 

W czerwcu norma czasu pracy dla osób zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze wynosi 168 godzin, co daje łącznie 21 dni pracy i 9 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatu ilość godzin do przepracowania jest proporcjonalnie mniejsza i wynosi: 

  • dla ½ etatu: 84 godziny pracy;
  • dla ¼ etatu:  42 godziny pracy;
  • dla ⅛ etatu: 21 godzin pracy.

Dodam, że osoba zatrudniona przykładowo na ⅛ etatu może te 21 godzin wypracować w sposób przyjęty w umowie np. 3 dni w miesiącu po 7 godzin lub 21 dni po jednej godzinie.

Odpoczynki w czerwcu 

Czerwiec rozpoczyna się w tym roku od środy, a co za tym idzie, dla firm rozliczających się w miesięcznym okresie rozliczeniowym tydzień kodeksowy liczymy od środy do wtorku. W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych np.: kwartalnego, tydzień kodeksowy liczymy w odniesieniu do pierwszego miesiąca tego okresu. W tym zakresie zaplanuj zmiany tak, aby zapewnić pracownikowi 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego oraz 11 godzin przerwy w ciągu doby, aby zapewnić zgodność z aktualnie obowiązującymi zasadami Kodeksu Pracy

Święta zwyczajowe

Jak wspomniałam wcześniej, w czerwcu obchodzimy aż dwa święta zwyczajowe. Jest to Dzień Dziecka, który przypada na 1 czerwca, a także Dzień Ojca, który ma przypada 23 czerwca. 

Jeśli tworzysz grafiki w firmie zajmującej się szeroko pojętym spędzaniem wolnego czasu, to planując harmonogram zwróć szczególną na te dwa dni. Z okazji Dnia Dziecka z pewnością znaczna część rodziców będzie chciała zabrać swoje dzieci np. do parków rozrywki czy sal zabaw, dlatego dobrą praktyką w takich miejscach będzie obsadzenie w grafiku pracy na ten dzień jak największej ilości osób, aby żadne z dzieci nie musiało czekać na swoją kolej. Rodzice, którzy zastaną długie kolejki, z pewnością zrezygnują z atrakcji i wybiorą inne, mniej oblegane miejsca. 

Podobnie do tego święta powinny przygotować się restauracje, kawiarnie, lodziarnie i inne obiekty gastronomiczne. Ilość gości może być naprawdę imponująca. Zbierz wszystkie ręce na pokład i zaplanuj w grafiku pracy na ten dzień mocną obsadę. 

W przypadku Dnia Ojca sytuacja może być bardzo podobna. Duża część rodzin spędza to święto w swoim gronie i decyduje się na rozrywki takie jak wyjście do kina, obiad w restauracji czy wizyta w aquaparku. Jeśli zatem planujesz grafiki w tego typu obiektach, przygotuj swój grafik na 23 czerwca adekwatnie. 

Boże Ciało 

Kolejnym świętem przypadającym na czerwiec jest Boże Ciało, które w tym roku przypada na czwartek. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, zatem dla pracowników to dobry czas na przedłużenie weekendu do 4 dni, wykorzystując tylko jeden dzień urlopowy. Prowadząc hotel czy restaurację w turystycznych miejscowościach, przygotuj się na długi weekend i zadbaj o to, aby każdy z Twoich gości mógł być szybko i sprawnie obsłużony. Osiągniesz to planując więcej niż zazwyczaj pracowników do pracy w te dni.  Nic tak skutecznie nie odstrasza klienta jak długi czas oczekiwania na serwis i niezorganizowana dobrze obsługa.

Niedziela handlowa 

W czerwcu spodziewamy się tylko jednej niedzieli handlowej, która przypada na  26 czerwca, czyli ostatnią niedzielę miesiąca. Na tę okoliczność powinny przede wszystkim przygotować się sklepy w galeriach handlowych, gdyż będzie to doskonała okazja na uzupełnienie garderoby na lato i nadchodzące wakacyjne wyjazdy. Ilość odwiedzających dodatkowo spotęguje koniec roku szkolnego i celebrowanie otrzymania świadectwa. Poza sklepami oblężenie może więc przeżyć gastronomia. Jeśli więc tworzysz grafik w centrum handlowym nie zmarnuj okazji i zaplanuj pracę większej liczbie osób.

Grafik pracy na czerwiec 2022 przedstaw swoim pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 25 maja.

Wakacje

Dnia 24 czerwca jest koniec roku szkolnego, a tym samym początek wakacji. Dla branży turystycznej oznacza to start wysokiego sezonu. Nie jest to zatem czas na udzielanie urlopów wypoczynkowych, a maksymalnego zaangażowania pracowników i silnej obsady zmian dla osiągnięcia przychodów na oczekiwanym poziomie.

Podsumowanie 

Przygotowanie grafiku na czerwiec będzie dla managerów dość wymagające. W tym miesiącu musisz przygotować się na większą ilość klientów w niektórych dniach wynikającą z nadchodzących świąt oraz innych okoliczności takich jak koniec roku szkolnego czy rozpoczynające się wakacje. Jeśli zależy Ci na sprawnym przygotowaniu grafiku który nie tylko uwzględni zasady Kodeksu Pracy, ale także dopasuje ilość zmian do zapotrzebowania na ilość pracy, skorzystaj z Grafiku Optymalnego. Nasz system automatycznie wygeneruje dla Ciebie plan pracy, uwzględniając Twoje preferencje dotyczące ilości pracowników i funkcji jakie pełnią. Zapisz się na bezpłatny okres próbny i sprawdź wszystkie funkcjonalności Grafiku Optymalnego.

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *