Grafik czasu pracy na marzec 2021: jak go dobrze ułożyć?

Marzec to najbardziej pracowity miesiąc w roku. Masz możliwość zaplanowania pracownikom aż 184 godziny. Ma to znaczenie dla tych branż, które w obecnej sytuacji mogą działać normalnie. Niezależnie od branży i naszych sugestii śledź komunikaty rządowe, które są umieszczane na stronie Gov.pl - koronawirus. Dla wielu branż np. kin czy teatrów otwarcie jest warunkowe do dn. 28.02. Jeśli planujesz grafik na marzec, poinformuj pracowników, że może ulec zmianie, jeśli pojawią się nowe rozporządzenia. W tym artykule podpowiem Ci, na co jeszcze zwrócić uwagę, aby zaplanować optymalny grafik pracy na marzec 2021.

  1. Pracownikom pełnoetatowym zaplanuj 184 godziny. Adekwatnie, pracownikom zatrudnionym na ½ etatu zaplanuj 92 godziny, a na ¼ etatu 46 godzin. Jeżeli zaplanujesz więcej godzin dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze, ale liczba zaplanowanych godzin w danym dniu nie przekroczy normy dobowej, to nie powstaną godziny nadliczbowe, ale tzw. dopracowania do etatu.
  2. Liczba dni pracy w marcu wynosi aż 23, a dni wolnych mamy jedynie 9. Możesz zaplanować więcej dni tylko wtedy, kiedy Twoja firma działa w dłuższym niż miesięczny okres rozliczeniowy. Wówczas liczba dni pracujących musi się zgadzać w zakresie okresu rozliczeniowego.
  3. Jeśli planujesz pracę w miesięcznym okresie rozliczeniowym, twój tydzień kodeksowy pokrywa się z kalendarzowym. Nie zapomnij udzielić pracownikom 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego w każdym tygodniu! Jeśli Twoja firma funkcjonuje w okresie kwartalnym, który rozpoczął się w styczniu, wówczas tydzień kodeksowy liczymy od piątku do czwartku.
  4. Ostatnia niedziela marca jest handlowa. W pozostałe weekendy klienci udadzą się tłumnie do sklepów w soboty. Jeśli tworzysz grafiki dla sklepu to zaplanuj mocniejszą obsadę na soboty, aby twoi klienci nie stali w kolejkach. Większy ruch może pojawić się również w poniedziałki. Ruch w niedziele handlowe słabnie. Klienci najwyraźniej odzwyczajają się od zakupów w ten dzień. W marcu będzie jednak inaczej, bowiem jest to weekend przed Wielkanocą, więc z pewnością będzie wielu klientów, którzy w ten dzień, jak i kilka poprzednich będą robić zakupy przedświąteczne. 
  5. Kolejnym dniem, kiedy należy dostosować grafik pracy do wzmożonego ruchu będzie 8 marca, czyli Dzień Kobiet. Kwiaciarnie, sklepy z biżuterią, bielizną, perfumerie oraz inne sklepy, gdzie można kupić prezent powinny nastawić się na szturm klientów w ten dzień, jak i kilka dni przed. Pracochłonność w handlu odzieżą i obuwiem, a tym samym ilość pracowników na grafiku będzie zależała od pogody. Jeśli będzie ciepło, to z pewnością będzie sporo klientów, którzy będą chcieli uzupełnić garderobę.
  6. W ostatnią niedzielę marca, czyli 27.03 następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Jeżeli tworzysz grafik, gdzie występuje zmiana nocna, to będzie ona trwała 7 godzin. 
  7. Jeśli hotele nadal będą mogły przyjmować turystów, to trzeba się spodziewać, że gości będzie sporo. Jeżeli w górach nadal będzie śnieg, to górskie resorty jak i restauracje serwujące dania na wynos będą nadal przeżywały oblężenie. Uwzględnij to w planie pracy, aby praca szła płynnie. 
  8. Ukończony grafik pracy ma marzec 2021 powinieneś przedstawić swoim pracownikom najpóźniej do 22 lutego, najwygodniej w formie elektronicznej w https://www.grafikoptymalny.pl/.

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *