Grafik pracy na marzec 2020: ważne wskazówki

Marzec jest jednym z bardziej pracowitych miesięcy tego roku. Masz możliwość zaplanowania pracownikom sporej liczby godzin. W tym artykule podpowiem Ci, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zaplanować dobry grafik pracy na marzec 2020.

1. Dla pracowników pełnoetatowych zaplanuj 176 godzin. Dla pracowników, którzy są zatrudnieni w niepełnych etatach, powinieneś wyliczyć proporcjonalnie odpowiednią liczbę godzin. Wystarczy, że pomnożysz 176 przez wymiar etatu. Dla przykładu, pracownik zatrudniony na ¼ etatu powinien wypracować - 176 x 0,25 = 44 godziny.

2. Liczba dni pracy w marcu wynosi 22, natomiast dni wolnych mamy 9. Nie powinieneś planować większej ilości dni. Wyjątek stanowią firmy planujące pracę w dłuższych okresach rozliczeniowych, np. w kwartalnych. Jeżeli pracujesz w takiej firmie, powinieneś pamiętać, że marzec jest ostatnim miesiącem kwartalnego okresu rozliczeniowego, jeżeli rozpoczął on się 1.01.2020. Jeżeli w poprzednich miesiącach Twój pracownik przyszedł do pracy np. w wolną sobotę lub wolne harmonogramowe, to miesiąc marzec jest ostatnim, by udzielić mu w zamian innego dnia wolnego.

3. Jeśli planujesz pracę w miesięcznym okresie rozliczeniowym, twój tydzień kodeksowy rozpoczyna się w niedzielę, a kończy w sobotę. Nie jest to łatwy układ kalendarza dla osoby, która zajmuje się układaniem grafików, o czym pisaliśmy w artykule planowanie czasu pracy w niedzielę.

4. Jeżeli planujesz pracę w dłuższym okresie rozliczeniowym, który rozpoczął się w styczniu, twój tydzień kodeksowy powinieneś liczyć od środy do wtorku. W tym przedziale powinieneś udzielić pracownikowi nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego w wymiarze 35 godzin. Pamiętaj, do tego odpoczynku nie wliczają się godziny urlopów. 

5. W marcu nie ma ani jednej niedzieli handlowej. Klienci nie będą mogli zrobić zakupów w niedzielę, więc udadzą się do sklepów w soboty. Powinieneś na te dni zaplanować mocniejszą obsadę, bowiem sporo osób, będzie chciało zrobić zakupy na kolejny tydzień. Większy ruch może pojawić się również w poniedziałki. Szczególnie sklepy spożywcze powinny odnieść się do tego faktu w swoich grafikach pracy.

6. W marcu nie mamy żadnych dni świątecznych, które są wolne od pracy. Pojawia się jednak święto zwyczajowe, czyli znany nam wszystkim - Dzień Kobiet. 8 marca będzie intensywny dla firm, które działają w handlu oraz gastronomii. Kwiaciarnie, sklepy z biżuterią, bielizną, perfumerie lub sklepy z upominkami okolicznościowymi powinny zaplanować mocną obsadę. Większy ruch pojawi się na kilka dni przed, a przede wszystkim w samo święto. 

7. W ostatnią niedzielę marca, czyli 29.03 następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Przestawiamy wówczas zegary o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Jeżeli planujesz wtedy zmianę nocną, będzie ona krótsza o godzinę, lecz i tak musisz za nią zapłacić całościowo. 

8. Dla wielu branż charakteryzujących się sezonowością, jak np. hotelarstwo, marzec to spokojny miesiąc. Skończył się sezon zimowy, a do letniego jeszcze sporo czasu. To dobry moment na udzielenie pracownikom urlopu wypoczynkowego. Na pewno będzie przydatny zatrudnionym w górskich resortach po intensywnej pracy w ostatnich miesiąch.

9. Gotowy grafik pracy, powinieneś przedstawić swoim pracownikom najpóźniej do 22 lutego.

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Zajmujesz się planowaniem pracy, lecz chciałbyś sprawdzić, czy Twoje grafiki są zgodne z Kodeksem Pracy i założeniami biznesowymi Twojej firmy? Mam na to rozwiązanie. Możesz bezpłatnie wypróbować Grafik Optymalny. System ułatwi Twoją codzienną pracę. W jednym miejscu znajdziesz m.in., kartotekę pracownika, urlopy, grafiki, a także raporty związane z ewidencją i rozliczeniem czasu pracy. Wypróbuj już dzisiaj - załóż bezpłatne, 30 dniowe konto i sprawdź możliwości naszego systemu!

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *