Grafik pracy na marzec 2019 - jak go stworzyć?

Marzec jest miesiącem długim i nie występują dni świąteczne ustawowo wolnych od pracy. Daje to sporo godzin pracy do zaplanowania. Poniżej znajdziesz nasze porady jak zaplanować dobry grafik pracowniczy na luty.

 • Pracownikom pełnoetatowym tworząc grafik czasu pracy na marzec zapewnij 176 godzin roboczych.
 • Aby wyliczyć ile godzin powinna przepracować osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy, pomnóż 176 przez wymiar etatu np. dla pracownika zatrudnionego na trzy czwarte etatu czas pracy w lutym to 176 x 0,75 = 132 godziny.
 • Liczba dni pracujących w marcu wynosi 22, dni wolnych jest 9. Nie możesz przekroczyć ilości dni pracujących, chyba że pracujesz w dłuższych niż miesięczne okresach rozliczeniowych i oddasz pracownikowi dzień wolny w zamian za każdy dzień przepracowany ponad normę. (Więcej konkretnych zasad tworzenia grafiku pracy przedstawiliśmy w oddzielnym artykule).
 • Jeśli pracujesz w  miesięcznym okresie rozliczeniowym to w marcu jako tydzień w rozumieniu kodeksowym traktujemy kolejne 7 dni począwszy od czwartku do środy, wypadają więc 4 pełne tygodnie (oraz 1 niepełny). Pamiętaj więc o udzieleniu odpoczynku tygodniowego w każdym z 7 dniowych przedziałów między czwartkiem a środą.
 • Jeśli pracujesz dłuższym niż miesięczny okresie rozliczeniowym (kwartalnym, półrocznym lub rocznym), który rozpoczął się w styczniu, przy układaniu grafiku na marzec pamiętaj, że tydzień w rozumieniu kodeksowym rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę. W tych przedziałach musi wystąpić odpoczynek tygodniowy. Tutaj łatwo popełnić błąd; sprawdź też inne błędy, które można popełnić tworząc grafik pracy - mówiliśmy o tym w innym artykule na naszym blogu.
 • W firmach, w których ilość pracy zależna jest od kalendarza i występujących świąt np. w handlu, gastronomii i usługach, marzec jest miesiącem specyficznym. 8 marca wypada Dzień Kobiet, który mocno podnosi ilość klientów w handlu i gastronomii. Jeśli więc tworzysz grafiki pracy dla kwiaciarni czy innego sklepu z asortymentem adekwatnym na to święto, to pamiętaj o dodatkowej obsadzie już na kilka dni przed tym świętem, a w samo święto szczególnie. Więcej o specyfice grafiku pracy w restauracjach pisaliśmy w innym artykule na naszym blogu.
 • 1.04 wypadają Święta Wielkanocne, co oznacza wzmożony ruch w sklepach, zwłaszcza spożywczych. Wzmocnij więc obsadę już od poprzedzającego je weekendu, aż do Soboty Wielkanocnej jeśli prowadzisz sklep. Na jednym z artykułów na naszym blogu znajdziesz specjalny artykuł poświęcony grafikom pracy w sklepach
 • Marzec jest pierwszym miesiącem obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele (o czym pisaliśmy w innym artykule na naszym blogu). Dla pracowników zatrudnionych w handlu w marcu  nie planuj pracy w dniach: 11 i 18, a ponadto w dniu 31.03 po godzinie 14.00.
 • 25 marca ma miejsce zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 w nocy trzeba przestawić zegarki na godzinę 3:00. Jeśli Twoi pracownicy mają wówczas nocną zmianę to w związku z przesunięciem zegarków do przodu będzie ona trwała o godzinę krócej. Zatem zmiana od godziny 22:00 w dniu 30 marca do godziny 06:00 w dniu następnym trwa 7 godzin.
 • Marzec w większości branż nie jest miesiącem zwiększonego zapotrzebowania na pracę, zatem dobrze udzielać urlopów wypoczynkowych. Udzielając urlopów wypoczynkowych sukcesywnie nie dopuścisz do powstania niewykorzystanego urlopu na koniec roku. O urlopach dużo pisaliśmy tutaj.
 • Grafik pracy na marzec 2019 musisz podać do wiadomości Twoich pracowników najpóźniej 21 lutego.

Pamiętaj - w Grafiku Optymalnym Twój automatycznie wygenerowany grafik jest zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami! Sprawdź, jak działa Grafik Optymalny poniżej. 

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (2 głosów, średnia: 3,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *