Grafik pracy na marzec 2018 - praktyczne porady

Marzec jest miesiącem długim i nie występują dni świąteczne ustawowo wolne od pracy. Daje to sporo godzin pracy do zaplanowania. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zaplanować dobry grafik pracy na marzec. 

Grafik pracy na marzec: 10 praktycznych porad

  • Zapewnij 176 godzin roboczych pracownikom pełnoetatowym tworząc grafik czasu pracy na marzec.
  • Aby wyliczyć ile godzin powinna przepracować osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy, pomnóż 176 przez wymiar etatu. Na przykład, dla pracownika zatrudnionego na trzy czwarte etatu czas pracy w lutym to 176 x 0,75 = 132 godziny.
  • Liczba dni pracujących w marcu wynosi 22, dni wolnych jest 9. Nie możesz przekroczyć ilości dni pracujących, chyba że pracujesz w dłuższych niż miesięczne okresach rozliczeniowych i oddasz pracownikowi dzień wolny w zamian za każdy dzień przepracowany ponad normę.
  • Jeśli pracujesz w  miesięcznym okresie rozliczeniowym, to w marcu jako tydzień w rozumieniu kodeksowym traktujemy kolejne 7 dni począwszy od czwartku do środy, wypadają więc 4 pełne tygodnie (oraz 1 niepełny). Pamiętaj więc o udzieleniu odpoczynku tygodniowego w każdym z 7 dniowych przedziałów między czwartkiem a środą.
  • Jeśli pracujesz w dłuższym niż miesięczny okresie rozliczeniowym (kwartalnym, półrocznym lub rocznym), który rozpoczął się w styczniu, przy układaniu grafiku na marzec pamiętaj, że tydzień w rozumieniu kodeksowym rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę. W tych przedziałach musi wystąpić odpoczynek tygodniowy.
  • W firmach, w których ilość pracy zależna jest od kalendarza i występujących świąt np. w handlu, gastronomii i usługach marzec jest miesiącem specyficznym. 8 marca wypada dzień Kobiet, który mocno podnosi ilość klientów w handlu i gastronomii. Jeśli więc tworzysz grafiki pracy dla kwiaciarni czy innego sklepu z asortymentem adekwatnym na to święto, pamiętaj o dodatkowej obsadzie już na kilka dni przed tym świętem, a w samo święto szczególnie.
  • 1.04 wypadają Święta Wielkanocne, co oznacza wzmożony ruch w sklepach, zwłaszcza spożywczych. Wzmocnij więc obsadę już od poprzedzającego je weekendu, aż do Soboty Wielkanocnej, jeśli prowadzisz sklep.
  • Marzec jest pierwszym miesiącem obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W innym artykule na naszym blogu dowiesz się więcej o zasadach i konsekwencjach ograniczenia handlu w niedziele. Dla pracowników zatrudnionych w handlu w marcu nie planuj pracy w dniach: 11 i 18, a ponadto w dniu 31.03 po godzinie 14.00.
  • 25 marca ma miejsce zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 w nocy trzeba przestawić zegarki na godzinę 3:00. Jeśli Twoi pracownicy mają wówczas nocną zmianę, to w związku z przesunięciem zegarków do przodu będzie ona trwała o godzinę krócej.
  • Grafik pracowniczy na marzec musisz podać do wiadomości Twoich pracowników najpóźniej 22 lutego.

A co w kolejnych miesiącach?

Marzec, kwiecień, maj... W każdym miesiącu historia się powtarza. Musisz stworzyć grafik pracy. Będzie to wymagało mnóstwo pracy, biegania, wypytywania pracowników i niestety też dość dobrej znajomości Kodeksu Pracy

Zerknij poniżej. Tak wygląda grafik pracy generowany w naszym programie. Jest zgodny z Kodeksem Pracy, łatwo go wydrukujesz i sprawdzisz wiele parametrów związanych z czasem pracy i kosztami.
Utwórz taki grafik dla swojej firmy

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *