Grafik pracy na maj 2021: o czym należy pamiętać?

Grafik na maj 2021 roku dla wielu firm stoi pod znakiem zapytania. Na chwilę obecną nie zostały podane informacje o następnych etapach odmrażania gospodarki po kolejnym już lockdownie. Zamknięte wciąż pozostają m.in galerie i markety wielkopowierzchniowe, hotele oraz gastronomia. Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego obserwuj aktualne komunikaty i rekomendacje rządowe. Jeśli Twoja firma będzie mogła standardowo funkcjonować w kolejnym miesiącu, skorzystaj z naszych poniższych porad, które usprawnią układanie grafiku na maj 2021. 

W maju liczba dni pracy wynosi 19, przekłada się to na 12 dni wolnych (z uwzględnieniem dnia wolnego za święto przypadające w sobotę). Norma czasu pracy dla osób w pełnym wymiarze etatu wynosi 152 godziny. Jeśli zatrudniasz osoby w niepełnych wymiarach etatu, nominal godzin obniżony jest proporcjonalnie, więc osoba na ¾ etatu przepracuje 114 godzin, a ½ etatu - 76 godzin

Pamiętaj o odpoczynku tygodniowym w wymiarze 35 godzin, który powinien być udzielony w tygodniu ‘’kodeksowym’’. Jeśli pracujesz w miesięcznym okresie rozliczeniowym, tydzień będzie liczony w przedziale sobota - piątek. Firmy, które funkcjonują w kwartalnym okresie, który rozpoczął się w kwietniu, są zobligowane do udzielenia odpoczynku w przedziale czwartek - środa. Reasumując, pierwszy dzień przyjętego okresu rozliczeniowego będzie początkiem tygodnia kodeksowego przez cały okres przyjętego rozliczenia w Twojej firmie.

Majówka w tym roku przypada w weekend. W związku ze Świętem Pracy, które przypada w sobotę, powinieneś pracownikowi udzielić dodatkowego dnia wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym. Zdarza się, że firmy dla części personelu ustalają odgórnie termin dnia wolnego, ale w tych działach, które nie mogą pozostać tego dnia zamknięte, taka praktyka nie jest stosowana. Pracownicy powinni wtedy skorzystać przywileju dnia wolnego w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie, oczywiście za zgodą przełożonego, który powinien zweryfikować prośby pod kątem zapotrzebowania na pracę w danym dniu.

Hotele i pensjonaty będą w majówkę zamknięte. Osoby, które w tym czasie podróżowały, zapewne w tym roku spędzą majówkę w okolicy miejsca zamieszkania. Jeśli pogoda będzie korzystna to firmy, które działają ‘’na wynos’’ będą miały więcej pracy. Lodziarnie, cukiernie i restauracje powinny przygotować na ten weekend mocniejszą obsadę.

W 2021 roku jest jedynie 7 niedziel handlowych i żadna z nich nie przypada w maju. W soboty poprzedzające, a także w poniedziałki po niedzielach niehandlowych, w sklepach pojawia się większa ilość klientów. Pamiętaj o tym podczas planowania grafików dla sklepów spożywczych.

Drogerie, kwiaciarnie i sklepy z upominkami powinny przygotować się na większą ilość klientów przed 26 maja, czyli Dniem Matki. Większa obsada powinna być zaplanowana już na kilka dni przed tym świętem. Podobnie w przypadku 1 czerwca - Dnia Dziecka. Jeśli sklepy stacjonarne do tego czasu nie zostaną otwarte, sklepy internetowe będą notowały kolejne wzrosty. Jeśli działasz w e-commerce i zależy Ci na płynnej realizacji zamówień, dostosuj swoją obsadę do większej ilości pracy.

Gotowy grafik na maj 2021 powinieneś przekazać pracownikom najpóźniej do 23 kwietnia. 

Darmowy audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Zajmujesz się planowaniem pracy, lecz chciałbyś sprawdzić, czy Twoje grafiki są zgodne z Kodeksem Pracy i założeniami biznesowymi Twojej firmy? Mam na to rozwiązanie. Możesz bezpłatnie wypróbować Grafik Optymalny. System ułatwi Twoją codzienną pracę. W jednym miejscu znajdziesz m.in., kartotekę pracownika, urlopy, grafiki, a także raporty związane z ewidencją i rozliczeniem czasu pracy. Wypróbuj już dzisiaj - załóż bezpłatne, 30 dniowe konto i sprawdź możliwości naszego systemu! 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *