Grafik pracy na maj 2020 - o czym należy pamiętać?

Grafik na maj 2020 roku z pewnością będzie się znacznie różnił od tego z roku ubiegłego. Wszystko za sprawą pandemii, która niestety wciąż panuje. Sytuacja zmienia się dynamicznie, na dzień dzisiejszy trudno określić, kiedy firmy będą mogły powrócić do standardowego toku pracy. Bacznie obserwuj komunikaty rządowe na temat odmrażania gospodarki, a jeżeli Twoja firma będzie mogła wrócić w najbliższym czasie do pracy, skorzystaj z poniższych rad, dotyczących układania grafiku pracy na maj 2020.

Nominał godzin do wypracowania 

W maju 2020 roku przypada 20 dni pracy i 11 dni wolnych. Norma czasu pracy dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy to 160 godzin. Pracownicy zatrudnieni na ¾ etatu będą mieli do przepracowania proporcjonalnie mniej godzin, czyli 120 godzin, na pół etatu - 80 godzin, a na ćwierć etatu - 40 godzin. Jeżeli obniżyłeś pracownikowi wymiar etatu do 0,8, aby skorzystać z dofinansowania do wynagrodzenia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, to powinien on w maju wypracować 128 godzin.

Odpoczynek tygodniowy

Jeżeli Twoja firma funkcjonuje w miesięcznym okresie rozliczeniowym, tydzień ‘’kodeksowy’’ rozpoczyna się od piątku i trwa do czwartku. W ten sposób tydzień jest liczony przez cały maj. Pamiętaj o udzieleniu w tym przedziale co najmniej 35- godzinnego odpoczynku, który obejmuje 11-godzinny odpoczynek dobowy. 

Dla firm, w których przyjęty jest kwartalny okres rozliczeniowy, maj jest drugim miesiącem drugiego okresu rozliczeniowego. W tym przypadku, tydzień będzie liczony od środy do wtorku. Identycznie liczymy w przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych: półrocznego i rocznego liczonych od stycznia. 

Firmy, które zostały dotknięte skutkami pandemii mogą zmniejszyć odpoczynek dobowy do 8 godzin, a tygodniowy do 32 godzin. Jeżeli udzielisz takiego skróconego odpoczynku pracownikowi, musisz go zrównoważyć w ciągu 8 tygodni.

Długi weekend majowy

Maj rozpoczyna się od dni świątecznych. 1 i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy. Znaczna część firm nie może wtedy pracować. Od tej reguły, są jednak pewne wyjątki, które znajdziesz w artykule na RP.pl. Zazwyczaj okres długiego weekendu sprzyja turystyce, wówczas większość Polaków udaje się na krótki odpoczynek. W tym roku majówka z pewnością będzie różniła się od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Jeżeli nie zmienią się zalecenia dotyczące pandemii - hotele, ośrodki wczasowe i pensjonaty będą zamknięte dla turystów. Jeżeli Twój biznes działa w miejscowości turystycznej, bacznie obserwuj najnowsze komunikaty, być może sytuacja jeszcze się odwróci.

Jeżeli wyjazdy wciąż nie będą możliwe, a pogoda będzie sprzyjać spacerom i spędzaniu wolnego czasu na powietrzu, to więcej klientów będzie chciało skorzystać  z możliwości zakupów na wynos. Jeżeli prowadzisz lodziarnię przy alejce w parku, lub budkę z przekąskami, będziesz miał więcej pracy niż dotychczas. 

Podobnie więcej pracy będzie miała wtedy gastronomia - te miejsca, które oferują dowóz posiłków i te, które dania dowożą. Jeśli planujesz pracę w tego typu firmie, to zapewnij wzmocnioną obsadę.

Niedziele handlowe

W roku 2020 mamy tylko 7 niedziel handlowych. W maju nie przypada żadna z nich. W jaki sposób przełoży się to na ruch w sklepach? Mimo ograniczeń dotyczących ilości klientów, w soboty poprzedzające niedziele niehandlowe, klientów będzie znacznie więcej. W miarę możliwości powinieneś zaplanować na te dni mocniejszą obsadę. Sytuacja będzie podobnie wyglądała w poniedziałki, bowiem klienci będą chcieli uzupełnić zapasy po weekendzie.

Święta okolicznościowe

Dzień Matki jest świętem doskonale znanym, a 26 maja to data utrwalona w pamięci każdego dziecka. Firmy, w których klienci będą mogli zakupić upominek z pewnością odczują zwiększony ruch. Na tę okoliczność, szczególnie powinny przygotować się drogerie, a także kwiaciarnie. Jeżeli działasz w takiej branży, uwzględnij mocniejszą obsadę w grafiku pracy. Kilka dni po święcie mamy, przypada kolejne święto okolicznościowe - Dzień Dziecka. 1 czerwca przypada w poniedziałek, po niedzieli niehandlowej. Jeżeli sklepy z upominkami lub zabawkami dla dzieci zostaną do tego czasu otwarte, powinieneś na kilka dni przed tym świętem zaplanować mocniejszą obsadę. Rodzice z pewnością będą chcieli kupić prezent dla swojej pociechy. Jeśli sklepy stacjonarne nadal nie będą otwarte, to zwiększoną ilość zakupów odczują sklepy internetowe, które oferują adekwatny asortyment. Pamiętaj o zapewnieniu wzmocnionej obsady, aby realizacja zamówień szła płynnie.

Termin przekazania grafiku

Na ukończenie grafiku pracy na maj 2020 masz czas najpóźniej do 23 kwietnia. Gotowy harmonogram możesz przekazać pracownikowi w formie papierowej lub elektronicznej. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *