Jak utworzyć dobry grafik pracy na maj 2019?

Zaplanowanie czasu pracy na maj 2019 może być kłopotliwe ze względu na tzw. długi weekend. Większość pracowników chciałaby mieć wolne w tym czasie, co dla firmy może to oznaczać trudności w normalnym funkcjonowaniu. Pisaliśmy o tym więcej w artykule o "kłopotliwych urlopach". W tym artykule podpowiemy Ci co wziąć pod uwagę, by zaplanować sensownie czas pracy w maju 2019.

  • W maju 2019 wypada 21 dni pracujących i 10 dni wolnych. Daje to normę średniotygodniową, czyli liczbę godzin do wypracowania w miesiącu, 168 dla osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy. Osoba zatrudniona na pół etatu powinna przepracować 84 godziny, a na ćwierć etatu 42 godziny.
  • Tydzień “kodeksowy” w przypadku firm, gdzie przyjęty jest miesięczny okres rozliczeniowy, liczymy w tym miesiącu od środy do wtorku. Pamiętaj, aby zawsze zapewnić pracownikowi w tym przedziale odpoczynek tygodniowy - najczęściej 35-godzinny.
  • Firmy, w których przyjęty jest kwartalny okres od kwietnia mają tydzień “kodeksowy” zbieżny z kalendarzowym - od poniedziałku. W przypadku półrocznego lub rocznego od stycznia tydzień jest od wtorku.
  • 1 i 3 maja to dni świąteczne - wolne od pracy ustawowo. Większość sklepów i urzędów jest zamknięta. Praca w święta jest dozwolona dla pracowników zatrudnionych w trybie weekendowym, przy ochronie mienia, pracach koniecznych z powodu użyteczności społecznej i zapewnieniu codziennych potrzeb ludności, prowadzeniu akcji ratowniczej, pracy w ruchu ciągłym, w rolnictwie i transporcie. Jeżeli praca jest zaplanowana na dzień świąteczny to musisz zapewnić pracownikowi inny dzień wolny - 6 dni przed lub po nim. Jeśli to się nie uda, pracownikowi musisz wypłacić dodatek 100% za każdą przepracowaną godzinę w dzień świąteczny.
  • Okres długiego weekendu sprzyja turystyce - wyjeżdża większość Polaków. W tym czasie zatem wszystkie biznesy oparte na turystyce - hotele, parki rozrywki, stacje benzynowe, sklepy w miejscowościach turystycznych itp. - powinny wzmocnić obsadę, aby zdołać obsłużyć klientów.
  • Niedzielą handlową jest 26 maja. Sklepy przeżyją wówczas oblężenie klientów dla których niedziela jest jedynym możliwym dniem zakupowym. Uwzględnij w grafiku pracy na ten dzień odpowiednią ilość personelu!
  • Jeśli planujesz pracę dla sklepu, zapewnij wzmocnioną obsadę w soboty przed niedzielami niehandlowymi. Dane o ruchu w centrach handlowych w Google pokazują, że w sklepach jest wtedy nawet 5 razy więcej klientów niż w inne dni (poza piątkiem).
  • Jeśli planujesz pracę w miejscach związanych ze spędzaniem czasu wolnego, innych niż sklepy, czyli restauracje, lodziarnie, kina, parki rozrywki, to właśnie niedziele niehandlowe będą dniami, kiedy będzie się działo. Zapewnij odpowiednią ilość pracowników do obsługi na te dni.
  • 26 maja jest Dzień Matki. Nie jest to święto wybitnie sprzedażowe, ale kwiaciarnie czy perfumerie na pewno je odczują. Grafik pracy na maj 2019 w tych miejscach powinien to uwzględniać. Za rogiem czai się kolejne święto - Dzień Dziecka w dniu 1 czerwca. Zakupy na okazję tego święta będą robione w końcówce maja, zwłaszcza w ostatni weekend - z niedzielą handlową. Wszystkie sklepy oferujące adekwatny asortyment powinny zaplanować więcej osób w grafiku niż zwykle.
  • Planowany grafik pracy na maj 2019 obwieść pracownikom najpóźniej 23 kwietnia.

Przygotowywanie grafiku pracy na każdy kolejny miesiąc jest męczące. Wypróbuj Grafik Optymalny za darmo 30 dni, aby nie musieć pamiętać o dziesiątkach zasad każdego miesiąca i mieć pewność, że każdy grafik pracy jest zgody z prawem.

grafiki pracy grafik pracy prawo kodeks pracy hr narzedzie startup

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *