Jak zaplanować pracę na luty 2021?

Wiele branż oczekuje na informacje dotyczące zniesienia obecnych obostrzeń epidemiologicznych. Na dzień dzisiejszy restrykcje utrzymane są do 1 lutego 2021. Czy będą przedłużane? Tego na obecną chwilę nie wiemy. Grafiki pracy na kolejny miesiąc muszą jednak powstać, a pracownicy zamrożonych branż powinni być przygotowani na powrót do pracy i normalnego funkcjonowania. Przedsiębiorcom rekomendujemy baczne obserwowanie komunikatów rządowych i rozważenie grafiku na luty 2021 w dwóch wariantach. Przypuszczalnie do 24 stycznia, czyli terminu w którym należy podać grafik do wiadomości pracowników, będzie już wiadomo, czy nastąpi odmrożenie. Poniżej znajdziesz podstawowe zagadnienia, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas planowania grafiku pracy na luty 2021.

W lutym nominał pracy dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze etatu wynosi 160 godzin. Osoby zatrudnione w mniejszych wymiarach powinny wypracować proporcjonalnie mniej godzin. Dlatego pracownik na ¾ etatu do przepracowania będzie miał 120 godzin, pracownik na ½ etatu - 80 godzin, a osoba zatrudniona na ¼ etatu - 40 godzin.

Do rozplanowania jest 20 dni roboczych, co przekłada się na 8 dni wolnego. Pamiętaj, że jeśli planujesz pracę w miesięcznym okresie rozliczeniowym, każdy z Twoich pracowników musi mieć zapewnione minimum 8 dni wolnych. Zasada wynika z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Tydzień kodeksowy dla miesięcznego okresu rozliczeniowego liczony będzie od poniedziałku do niedzieli. Jeśli jednak rozliczasz w dłuższym okresie, przedział wyznacza pierwsze 7 dni nowego okresu rozliczeniowego. Dla kwartalnych, półrocznych i rocznych okresów rozliczeniowych, które rozpoczęły się w styczniu, przedział liczony jest od piątku do soboty. Pamiętaj, że w każdym tygodniu należy zaplanować pracownikom nieprzerwany, 35-godzinny odpoczynek.

W lutym nie przypada żadna niedziela handlowa. Sklepy spożywcze powinny zaplanować mocną obsadę w soboty i poniedziałki. Sprzedaż w soboty jest zazwyczaj znacznie wyższa niż w pozostałe dni. Jeżeli nie chcesz, aby Twoi klienci czekali w kolejkach, zaplanuj mocniejszą obsadę.

Jeśli od 1 lutego 2021 branża turystyczna będzie normalnie funkcjonować, sporo osób może podjąć decyzję o wyjeździe w góry. Jeśli funkcjonujesz w branży turystycznej, warto przygotować się na większe zainteresowanie klientów zaraz po zakończeniu obostrzeń.

14 lutego obchodzone są walentynki. Kwiaciarnie, sklepy z upominkami i drogerie - stacjonarne oraz internetowe - powinny być przygotowane na większe zainteresowanie ze strony klientów już kilka dni przed tym świętem.

Luty jest zazwyczaj miesiącem względnego spokoju w wielu branżach. Jeśli Twoi pracownicy mają zaległy urlop z poprzedniego roku, luty będzie dobrym czasem na jego wykorzystanie. 

Grafik musisz ukończyć i udostępnić pracownikom najpóźniej 24 stycznia. 

Darmowy audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Zajmujesz się planowaniem pracy, lecz chciałbyś sprawdzić, czy Twoje grafiki są zgodne z Kodeksem Pracy i założeniami biznesowymi Twojej firmy? Mam na to rozwiązanie. Możesz bezpłatnie wypróbować Grafik Optymalny. System ułatwi Twoją codzienną pracę. W jednym miejscu znajdziesz m.in., kartotekę pracownika, urlopy, grafiki, a także raporty związane z ewidencją i rozliczeniem czasu pracy. Wypróbuj już dzisiaj - załóż bezpłatne, 30 dniowe konto i sprawdź możliwości naszego systemu! 


Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *