Grafik pracy na luty 2020 - praktyczne porady

Rok 2020 jest rokiem przestępnym, więc planując grafik pracy na luty 2020, musisz uwzględnić dodatkowy dzień. Ponadto, w tym miesiącu nie występują żadne święta ustawowo wolne od pracy, dlatego będzie on należał do pracowitych, a godzin do zaplanowania będzie dużo. 

  1. Dla pracowników pełnoetatowych masz do zaplanowania 160 godzin pracy, czyli 20 dni. Osoby zatrudnione w niepełnych wymiarach etatu, będą miały proporcjonalnie mniej godzin pracy. Aby wyliczyć nominał dla tych pracowników, pomnóż etat razy 160 godzin. Przykładowo dla pracownika na ¾ etatu (160 x 0,75 = 120). Wyliczając tym samym sposobem, pracownik na pół etatu powinien przepracować 80 godzin, a na ćwierć - 40. 
  2. Minimalna liczba dni wolnych, które musisz zaplanować pracownikom to 9. Jest to suma sobót i niedziel w lutym. Zasada udzielania dni wolnych wynika z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W przypadku systemu równoważnego, gdy planowane zmiany są dłuższe niż 8 godzin, wolnego jest zazwyczaj więcej. 
  3. Jeżeli planujesz grafiki dla firmy rozliczającej czas pracy miesięcznie, to tydzień kodeksowy rozpocznie się w sobotę i będzie trwał przez kolejne 7 dni, czyli do piątku. Tydzień kodeksowy nie jest zbieżny z tygodniem kalendarzowym - liczymy go zawsze od dnia, który rozpoczyna nowy okres rozliczeniowy. Jeżeli działasz w kwartalnym lub półrocznym systemie rozliczeniowym, to zapewne rozpocząłeś go od stycznia. W takim przypadku Twój tydzień kodeksowy liczymy od środy do wtorku. W tym przedziale powinieneś zaplanować pracownikowi nieprzerwany odpoczynek tygodniowy, w wymiarze 35 godzin.
  4. W lutym wszystkie niedziele są niehandlowe. Sieci handlowe powinny mieć wzmocnioną obsadę w soboty i poniedziałki. Jeżeli zauważyłeś u siebie taką samą zależność, to zaplanuj większą obsadę na takie dni. Zyskasz zadowolenie Klientów i pracowników. 
  5. Dla sieci handlowych luty jest miesiącem względnego spokoju po gorącym okresie wyprzedaży sezonowych. Jest to doskonały moment na udzielenie pracownikom zaległych urlopów z poprzedniego roku, bowiem nie wszyscy zdążyli wykorzystać całą pulę dni wolnych. Zazwyczaj na przeszkodzie stoi ostatni kwartał roku, który jest najbardziej intensywnym, więc firmy niechętnie udzielają w tym czasie wolnego.
  6. Hotele, restauracje i usługi, które działają na terenach górskich, mają w lutym ręce pełne pracy. Należy o tym pamiętać planując grafik pracy na luty 2020. Wszystko za sprawą ferii szkolnych (kalendarz ferii w poszczególnych województwach) i sezonu narciarskiego. Obsada powinna być zawsze adekwatna do obłożenia, dlatego w tej branży luty z pewnością nie jest dobrym miesiącem na udzielanie urlopów wypoczynkowych. 
  7. W lutym będziemy obchodzić jedno święto zwyczajowe - Walentynki. Przypadają one w piątek 14 lutego. Dla wielu par będzie to okazja do przedłużenia weekendu, możesz spodziewać się wzmożonej ilości wniosków urlopowych w tym terminie. Część osób z pewnością będzie chciało wyjechać, co przełoży się na ruch w hotelarstwie. Walentynki powinny być również uwzględnione w grafikach kwiaciarni, sklepów z asortymentem upominkowym, a także w restauracjach. Jeżeli zaplanujesz większą obsadę na dni poprzedzające święto, a także na 14 lutego, to z pewnością Twoi klienci nie będą zirytowani czekaniem na obsługę. 
  8. Gotowy grafik pracy na luty 2020 powinieneś przedstawić pracownikom najpóźniej do 24 stycznia.

Odpowiedni grafik pomoże Ci obniżyć koszty pracy i zapewni zgodność z przepisami Kodeksu Pracy, więc nie warto odkładać go na ostatnią chwilę. Jeżeli natomiast brakuje Ci czasu na jego przygotowanie to możesz to zrobić nawet 3x szybciej, korzystając z aplikacji do tworzenia grafików pracy -  Grafik Optymalny. 

Wypróbuj bezpłatnie przez 30 dni!

Oto Grafik Optymalny w pigułce:

grafik pracy na luty 2020

Przeczytaj też:

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *