Grafik pracy na luty 2020 - praktyczne porady

Rok 2020 jest rokiem przestępnym, więc planując grafik pracy na luty 2020, musisz uwzględnić dodatkowy dzień. Ponadto, w tym miesiącu nie występują żadne święta ustawowo wolne od pracy, dlatego będzie on należał do pracowitych, a godzin do zaplanowania będzie dużo. 

  1. Dla pracowników pełnoetatowych masz do zaplanowania 160 godzin pracy, czyli 20 dni. Osoby zatrudnione w niepełnych wymiarach etatu, będą miały proporcjonalnie mniej godzin pracy. Aby wyliczyć nominał dla tych pracowników, pomnóż etat razy 160 godzin. Przykładowo dla pracownika na ¾ etatu (160 x 0,75 = 120). Wyliczając tym samym sposobem, pracownik na pół etatu powinien przepracować 80 godzin, a na ćwierć - 40. 
  2. Minimalna liczba dni wolnych, które musisz zaplanować pracownikom to 9. Jest to suma sobót i niedziel w lutym. Zasada udzielania dni wolnych wynika z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W przypadku systemu równoważnego, gdy planowane zmiany są dłuższe niż 8 godzin, wolnego jest zazwyczaj więcej. 
  3. Jeżeli planujesz grafiki dla firmy rozliczającej czas pracy miesięcznie, to tydzień kodeksowy rozpocznie się w sobotę i będzie trwał przez kolejne 7 dni, czyli do piątku. Tydzień kodeksowy nie jest zbieżny z tygodniem kalendarzowym - liczymy go zawsze od dnia, który rozpoczyna nowy okres rozliczeniowy. Jeżeli działasz w kwartalnym lub półrocznym systemie rozliczeniowym, to zapewne rozpocząłeś go od stycznia. W takim przypadku Twój tydzień kodeksowy liczymy od środy do wtorku. W tym przedziale powinieneś zaplanować pracownikowi nieprzerwany odpoczynek tygodniowy, w wymiarze 35 godzin.
  4. W lutym wszystkie niedziele są niehandlowe. Sieci handlowe powinny mieć wzmocnioną obsadę w soboty i poniedziałki. Jeżeli zauważyłeś u siebie taką samą zależność, to zaplanuj większą obsadę na takie dni. Zyskasz zadowolenie Klientów i pracowników. 
  5. Dla sieci handlowych luty jest miesiącem względnego spokoju po gorącym okresie wyprzedaży sezonowych. Jest to doskonały moment na udzielenie pracownikom zaległych urlopów z poprzedniego roku, bowiem nie wszyscy zdążyli wykorzystać całą pulę dni wolnych. Zazwyczaj na przeszkodzie stoi ostatni kwartał roku, który jest najbardziej intensywnym, więc firmy niechętnie udzielają w tym czasie wolnego.
  6. Hotele, restauracje i usługi, które działają na terenach górskich, mają w lutym ręce pełne pracy. Należy o tym pamiętać planując grafik pracy na luty 2020. Wszystko za sprawą ferii szkolnych (kalendarz ferii w poszczególnych województwach) i sezonu narciarskiego. Obsada powinna być zawsze adekwatna do obłożenia, dlatego w tej branży luty z pewnością nie jest dobrym miesiącem na udzielanie urlopów wypoczynkowych. 
  7. W lutym będziemy obchodzić jedno święto zwyczajowe - Walentynki. Przypadają one w piątek 14 lutego. Dla wielu par będzie to okazja do przedłużenia weekendu, możesz spodziewać się wzmożonej ilości wniosków urlopowych w tym terminie. Część osób z pewnością będzie chciało wyjechać, co przełoży się na ruch w hotelarstwie. Walentynki powinny być również uwzględnione w grafikach kwiaciarni, sklepów z asortymentem upominkowym, a także w restauracjach. Jeżeli zaplanujesz większą obsadę na dni poprzedzające święto, a także na 14 lutego, to z pewnością Twoi klienci nie będą zirytowani czekaniem na obsługę. 
  8. Gotowy grafik pracy na luty 2020 powinieneś przedstawić pracownikom najpóźniej do 24 stycznia.

Odpowiedni grafik pomoże Ci obniżyć koszty pracy i zapewni zgodność z przepisami Kodeksu Pracy, więc nie warto odkładać go na ostatnią chwilę. Jeżeli natomiast brakuje Ci czasu na jego przygotowanie to możesz to zrobić nawet 3x szybciej, korzystając z aplikacji do tworzenia grafików pracy -  Grafik Optymalny. 

Wypróbuj bezpłatnie przez 30 dni!

Oto Grafik Optymalny w pigułce:

grafik pracy na luty 2020

Przeczytaj też:

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *