[Video] Jak ułożyć grafik pracy na listopad 2020?

O układaniu grafiku pracy na listopad opowiedzieliśmy podczas ostatniego webinaru. Serdecznie zapraszamy do oglądania! 

Ułożenie dobrego grafiku pracy na listopad 2020 roku nie będzie proste. Wszystko za sprawą dwóch dni, które są ustawowo wolne od pracy. Dla niektórych pracowników będzie to z pewnością okazja do przedłużenia weekendu, więc musisz przygotować się na ewentualne urlopy. Listopad jest także miesiącem, gdy handel stopniowo przygotowuje się do najintensywniejszego miesiąca w roku, czyli grudnia i Świąt Bożego Narodzenia. Nie możemy zapomnieć również o Black Friday, który odbywa się w ostatni weekend listopada i na dobre otwiera gorący okres zakupowy. W tym artykule zwrócimy Twoją uwagę na istotne czynniki, które powinieneś uwzględnić, by maksymalizować zyski w tym okresie oraz pozostałe, które powinieneś wziąć pod uwagę układając grafik na listopad 2020. 

Czas pracy w listopadzie

Zacznijmy od kwestii podstawowych. W listopadzie mamy 20 dni roboczych i 10 dni wolnych. Pamiętaj, że zgodnie z wytycznymi Kodeksu Pracy powinieneś pracownikowi zapewnić co najmniej minimalną ustawową liczbę dni wolnych. Jeśli planujesz pracę w dłuższych okresach rozliczeniowych, minimalna liczba dni wolnych powinna zgadzać się w obrębie całego okresu rozliczeniowego. W przypadku aktualnego kwartału (październik - grudzień) do rozplanowania jest łącznie 504 roboczogodzin, czyli 63 dni pracy, a wymiar dni wolnych wynosi 29. Możesz zaplanować w jednym miesiącu mniejszą ilość dni wolnych, a w kolejnym - większą. Kluczowe jest to, aby cały kwartał był poprawnie zaplanowany. W ten sposób możesz ‘’zaoszczędzić’’ roboczogodziny i wydać je w miesiącu, gdy pracy będzie więcej.

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze etatu, ma do przepracowania 160 godzin, zatrudniony na ¾ - 120 godzin, a na ½ etatu - 80 godzin. W listopadzie u większości przedsiębiorców pracy będzie sporo, a dosyć niski nominał godzin nie będzie sprzyjał układaniu grafików na listopad. 

Jak zaplanować odpoczynki w listopadzie?

Jeśli planujesz czas pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym, tydzień kodeksowy powinieneś liczyć w przedziale niedziela - sobota. Dla osób pracujących w kwartalnym okresie rozliczeniowym, który rozpoczął się w październiku, przedział liczony jest od czwartku do środy. W tych zakresach powinieneś udzielić swoim pracownikom 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego, który powinien być nieprzerwany. Pamiętaj, że urlop oraz zwolnienie chorobowe nie wlicza się do okresu odpoczynku.

Nie zapomnij też o udzieleniu odpoczynku dobowego. Powinien wystąpić w  każdej dobie pracowniczej, czyli kolejnych 24 godzinach od rozpoczęcia pracy w danym dniu. Jego długość (poza pewnymi wyjątkami) powinna wynosić co najmniej 11 godzin. Tym samym praca wraz z ewentualnymi nadgodzinami nie może być dłuższa niż 13 godzin. 

Poza tym pamiętaj o udzieleniu dnia wolnego w niedzielę co 4 tygodnie. W sytuacji gdy tworzysz grafiki pracy w handlu, to z racji braku niedziel handlowych ten zapis Kodeksu Pracy jest martwy.

Święta i dni wolne od pracy a grafik pracy

1 listopada to dzień świąteczny i w tym roku przypada w niedzielę. Z pewnością większość osób wyjedzie w tym czasie do swoich bliskich. Na drogach będzie wzmożony ruch, na czym skorzystają przede wszystkim stacje benzynowe. Zadbaj więc o odpowiednią obsadę, aby nie tworzyły się kolejki do kas. Odwrotna sytuacja będzie miała miejsce w handlu. Jeśli większość osób wyjedzie, w punktach, które tego dnia mogą być otwarte, ruch nie będzie zbyt duży. Możesz zmniejszyć nieco obsadę na grafiku, jeśli prowadzisz taki punkt, aby nie marnotrawić roboczogodzin. Pamiętaj, że jeśli święto przypada w niedzielę, nie musisz oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Kolejne święto przypadające w tym miesiącu to 11 listopada - Święto Niepodległości. Dla większości firm jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oczywiście nie dla wszystkich, ale o wyjątkach możesz poczytać Jeżeli możesz wówczas planować pracę, pamiętaj o udzieleniu dodatkowego dnia wolnego, najlepiej w ciągu 6 kolejnych dni po wypadającym święcie.

W tym roku Święto Niepodległości przypada w środę, więc dla pracowników może być to świetna okazja do przedłużenia odpoczynku weekendowego. Jeśli twoi pracownicy dysponują jeszcze urlopem do wykorzystania, to warto udzielić go teraz, bowiem dla wielu branż jak handel czy turystyka grudzień to gorący okres i urlopy nie wchodzą w grę.

Mimo tego, że z okazji święta sklepy będą zamknięte tylko jeden dzień, w dni poprzedzające z pewnością pojawi się większy ruch w sklepach, zwłaszcza spożywczych. Klienci będą bowiem chcieli zrobić małe zapasy. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w czwartek, gdy sklepy się otworzą.

Niedziele niehandlowe w listopadzie i ich wpływ na grafik

W listopadzie nie mamy żadnej niedzieli handlowej, dlatego większa ilość klientów, pojawi się w zwłaszcza w soboty. Zamknięcie sklepów i galerii handlowych w niedziele, powoduje zwiększenie liczby klientów w restauracjach i miejscach dedykowanych do spędzania czasu wolnego. Jeśli planujesz pracę dla takich miejsc, powinieneś zwiększyć obsadę na grafiku - pracy z pewnością będzie sporo.

Ogólnie listopad jest miesiącem dobrym dla handlu, zwłaszcza segmentu fashion. Zimniejsze dni skłaniają do wymiany garderoby. Wykorzystaj właściwie ten sprzyjający czas i niech nie braknie Ci pracowników do obsługi klientów.

Black Friday, czyli nowe święto handlu, które musisz uwzględnić w obsadzie

W ostatni weekend listopada przypada święto handlu, czyli dość popularny już Black Friday, a nawet w przypadku niektórych firm - Black Weekend. Jeżeli pracujesz w handlu zapamiętaj tę datę, bo 27.11 będziesz miał sporo pracy. Klienci zachęceni niskimi, wyprzedażowymi cenami ruszą na zakupy i szczególnie odczują to pracownicy galerii handlowych. Jeśli nie chcesz, aby Twoi Klienci czekali w kolejkach na obsługę, zaplanuj na te dni liczniejszą obsadę. Wpłynie to zarówno na zadowolenie klientów, jak i pracowników, którzy nie będą zestresowani gromadą oczekujących kupujących. Black Friday to też świetna okazja na zrobienie zakupów świątecznych. Osoby, które nie zostawiają zakupów prezentowych na ostatnią chwilę, właśnie wtedy ruszą do sklepów. Dużą popularnością będą cieszyły się sklepy dysponujące ofertą dla dzieci, drogerie czy księgarnie. 

Podobną tendencję co do zapotrzebowania na pracę będą miały sklepy internetowe. Tutaj też dostosowanie obsady do realizacji zamówień ma kluczowe znaczenie dla przychodów, zwłaszcza że w dobie pandemii koronawirusa zainteresowanie zakupami online znacząco rośnie.

Najlepszą strategią na te okresy, gdzie zapotrzebowanie na pracę jest największe w tym miesiącu będzie “zaoszczędzenie” roboczogodzin w pozostałych dniach miesiąca. Uda się to w równoważnym systemie czasu pracy i przy pracownikach zatrudnionych na część etatu. W te dni będą pracowali dłużej, a czas pracy ten może być zrównoważony pracą krótszą lub dniami wolnymi np. w okolicy święta 11 listopada.

Ostatni weekend listopada to również święto Andrzejkowe. Restauracje, puby i kluby będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. Osoby planujące pracę dla tego typu miejsc, powinny zaplanować więcej pracowników na grafiku.

Gotowy grafik pracy powinieneś skończyć najpóźniej do 24 października. Jest to ostateczny termin na przekazanie harmonogramu czasu pracy swoim pracownikom. Grafik może być utworzony w dowolnej formie - papierowej lub elektronicznej. 

Jeśli planowanie pracy i tworzenie grafików to dla Ciebie czarna magia - wypróbuj Grafik Optymalny. Do Twojej dyspozycji oddajemy wszystkie funkcje systemu w ramach 30-dniowego okresu testowego. Rozpocznij zakładanie darmowego konta.

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.