Grafik pracy na listopad 2019 - na co zwrócić uwagę?

Listopadowy grafik pracy nie będzie należał do najłatwiejszych. W tym miesiącu mamy aż 2 dni ustawowo wolne od pracy, które przedłużają weekendy. Z poniższego artykułu dowiesz się na jakie czynniki powinieneś zwrócić uwagę planując grafik pracy na listopad 2019.

 • W listopadzie mamy 19 dni pracujących i aż 11 dni wolnych. Każdemu pracownikowi musisz zapewnić w tym miesiącu przynajmniej minimalną liczbę dni wolnych. W przeciwnym razie, Twój grafik nie będzie zgodny z zasadami Kodeksu Pracy i złamiesz wytyczną przeciętnie 5-dniowego tygodnia.
 • Osoba pracująca w pełnym wymiarze czasu ma do przepracowania jedynie 152 godziny, pracownik zatrudniony na ½ etatu - 76 godzin, a na osoba na ¼ –  38 godzin. Jest to zatem miesiąc z najmniejszym nominałem godzin pracy w tym roku, podobnie jak czerwiec.
 • Jeżeli Twoja firma może planować pracę 1 lub 11 listopada to powinieneś udzielić pracownikom, którzy wtedy pracowali innego dnia wolnego. Na oddanie dnia wolnego masz 6 dni - przed danym świętem lub po. Jeśli nie jest to możliwe bo np. pracownik rozchorował się, musisz udzielić dnia wolnego najdalej do końca okresu rozliczeniowego.
 • Jeżeli planujesz pracę dla miesięcznego okresu rozliczeniowego, tydzień ‘’kodeksowy’’ licz od piątku do czwartku. Dla kwartalnego okresu rozliczeniowego, który rozpoczął się w październiku tydzień powinien być liczony jest od wtorku do poniedziałku. Natomiast dla półrocznego okresu rozliczeniowego, rozpoczętego od lipca - tydzień trwa od poniedziałku do niedzieli. W każdym z tych tygodni, powinieneś udzielić swoim pracownikom nieprzerwanego, 35 - godzinnego odpoczynku. Jest to prawo pracownik; jego nieprzestrzeganie oznacza złamanie przepisów Kodeksu Pracy.
 • Listopad rozpoczynamy dniem świątecznym, który wypada w piątek i tym samym przedłuża nam weekend. Większość osób wyjeżdża w tym czasie do swoich bliskich. Jeśli planujesz pracę dla sklepów, możesz zmniejszyć na ten weekend obsadę, nie powinno być wtedy dużego ruchu. Jeśli jednak planujesz grafik pracy na listopad 2019 dla stacji benzynowej, to nastaw się na wzmożony ruch i zapewnij więcej pracowników, aby nie tworzyły się kolejki przy kasach.
 • Święto Niepodległości wypada w poniedziałek - 11 listopada. Dniem poprzedzającym święto jest niedziela niehandlowa, więc nie będzie można zrobić zakupów przez 2 dni. Klienci ruszą do sklepów w celu przygotowania zapasów - w piątek i sobotę pojawią się tłumy. Zarówno w sklepach spożywczych jak i galeriach handlowych powinieneś zaplanować mocną obsadę, każda para rąk na pewno się przyda. Ponadto w sklepach spożywczych na większy ruch trzeba się nastawić we wtorek po długim weekendzie - ich klienci będą chcieli zaopatrzyć lodówki. Zapewnij zatem więcej pracowników niż w standardowy wtorek.
 • W listopadzie niedziela handlowa wypada 24 listopada. Przygotuj na ten dzień większą obsadę, która będzie w stanie obsłużyć większą ilość osób. W pozostałe niedziele sklepy są zamknięte, dlatego Klienci udadzą się do sklepów w sobotę.
 • Ostatni weekend miesiąca będzie mocno pracowity. 29 listopada wypada Black Friday, niekiedy przedłużony na cały weekend zwany Black Weekend. Jest to wielkie święto wyprzedażowe, które przyszło do Polski z USA kilka lat temu i na dobre się przyjęło. Klienci skuszeni dobrymi cenami, ruszą do sklepów. Zwiększony ruch szczególnie odczują pracownicy galerii handlowych. Zaplanuj w tym czasie mocniejszą obsadę, aby Twoi Klienci nie musieli stać w kolejkach. Istnieje bowiem ryzyko, że zniechęceni czekaniem, zrezygnują z zakupów.
 • Black Friday na dobre rozpoczyna sezon zakupów mikołajkowych. Spory ruch pojawi się w sklepach z asortymentem dziecięcym, a także w drogeriach czy księgarniach. Powinieneś mieć to na uwadze planując grafik pracy na listopad 2019 dla tych miejsc. 
 • Ostatni weekend miesiąca to świętowanie Andrzejek. Oznacza to więcej pracy dla gastronomii, klubów i barów. Ich managerowie powinni o tym pamiętać układając grafik czasu pracy i zapewnić więcej personelu niż zazwyczaj.
 • Skończony grafik pracy, powinieneś udostępnić swoim pracownikom najpóźniej do 24 października. 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Jeżeli szukasz narzędzia, które w 100% zagwarantuje Ci grafik zgodny z zasadami Kodeksu Pracy, a dodatkowo zoptymalizuje go pod kontem kosztowym - wypróbuj Grafik Optymalny. Chcesz wiedzieć, co oferuje Grafik Optymalny? Zapoznaj się z podsumowaniem poniżej. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *