Jak ułożyć grafik na lipiec 2019? Praktyczne porady

Lipiec jest miesiącem, który otwiera na dobre wakacje, a co za tym idzie sezon urlopowy. Ułożenie grafiku pracy nie będzie należało do najłatwiejszych, ze względu na liczne absencje pracowników. Jednakże liczba godzin do wypracowania w miesiącu jest najwyższa w roku. Z tego artykułu dowiesz się jak ułożyć dobry grafik pracy na lipiec 2019 z uwzględnieniem problematycznych czynników przy planowaniu.

  • W lipcu masz do zaplanowania aż 23 dni pracy, co oznacza, że osoba zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, będzie miała do przepracowania 184 godziny, ½-etatowiec 92 godziny, a pracownik zatrudniony na  ¼ etatu 46 godzin.
  • W lipcu mamy minimalnie 8 dni wolnych - musisz szczególnie mieć to na uwadze, gdy planujesz czas pracy w systemie równoważnym, aby nie wprowadzić zbyt wielu dni o mniejszej liczbie godzin niż norma dobowa.
  • Pracując w miesięcznym lub kwartalnym okresie rozliczeniowym (rozpoczynającym się w lipcu) miej na uwadze to, że tydzień  ‘’kodeksowy’’ liczymy od poniedziałku do niedzieli. Powinieneś w tym przedziale zapewnić swoim pracownikom nieprzerwany 35-godzinny odpoczynek tygodniowy. Dla firm pracujących w okresie kwartalnym i półrocznym, lipiec jest pierwszym miesiącem nowego okresu rozliczeniowego.
  • Sezon urlopowy w pełni, więc dla firm, które swoje działania kierują w stronę turystyki lub znajdują się w miejscu turystycznym -  jest to gorący okres. Hotele, parki rozrywki, stacje benzynowe, sklepy, biura podróży itp. – powinny być przygotowane na większą ilość pracy.  Pamiętaj więc o odpowiednim dostosowaniu obsady, aby nie brakowało pracowników.
  • Lipiec to również miesiąc najgorętszych wyprzedaży letnich. Jeśli pracujesz w handlu musisz zaplanować większą ilość obsady, która zapanuje nad wzmożonym ruchem klientów. Inaczej powstaną nietolerowane obecnie przez klientów kolejki.
  • Niedziela handlowa wypada 28 lipca. Sklepy przeżywają oblężenie klientów, dla których niedziela jest jedynym możliwym dniem zakupowym. Uwzględnij ten fakt, jeśli planujesz grafik pracy dla sklepu. Pozostałe niedziele są wolne od pracy. Zaplanuj również mocniejszą obsadę w soboty poprzedzające niedziele niehandlowe, bo z pewnością klienci będą robili wtedy większe zakupy.
  • Warto mieć na uwadze to, że w niedziele niehandlowe większy ruch pojawia się w restauracjach i lodziarniach - planując czas pracy, uwzględnij większe zapotrzebowanie na pracowników.
  • Lipiec to okres licznych urlopów, więc z pewnością duża ilość Twoich pracowników planuje wtedy czas wolny. Są jednak branże, gdzie zaplanowanie urlopów w lipcu spowodowałoby brak rąk do pracy. Ta i inne sytuacje związane z urlopami poznasz z naszego artykułu - który pomoże Ci ułożyć grafik pracy w okresie urlopowym.
  • Gotowy grafik na lipiec, powinieneś udostępnić swoim pracownikom, najpóźniej tydzień przed końcem miesiąca,  masz na to czas do 23 czerwca.

Dobrze przygotowany grafik pracy, pomoże Ci w optymalizacji kosztów, a także ochroni przed ewentualnym nałożeniem kar przez PIP. Wypróbuj Grafik Optymalny, który rozwiąże wszystkie Twoje wątpliwości przy planowaniu czasu pracy.

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *