Grafik pracy na kwiecień 2021: o czym należy pamiętać?

Tworząc grafik pracy na kwiecień 2021 roku przede wszystkim musisz uwzględnić obecną sytuację związaną z koronawirusem. Ogólnopolski lockdown zaplanowany jest do 9 kwietnia. Do tego czasu większość placówek handlowych, kina, restauracje i inne pozostanie zamknięta. Powinieneś bacznie śledzić komunikaty rządowe, ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie. Przy planowaniu kwietniowego grafiku uprzedź pracowników, że grafik może się zmienić, jeśli w życie wejdą nowe przepisy. Oprócz aktualnej sytuacji powinieneś pamiętać o stałych czynnikach, które będą miały wpływ na harmonogram pracy Twojej firmy w kwietniu 2021.

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze etatu będzie miał do wypracowania 168 godzin. Aby określić nominał dla osób, które pracują na część etatu, pomnóż tę liczbę przez wymiar np. dla pracownika zatrudnionego w wymiarze ½ etatu, norma wynosi 168*½=84 godziny.

Minimalna liczba dni wolnych wynosi 9, co przekłada się na 21 dni pracy. Musisz o tym pamiętać w kontekście zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Ma to szczególne znaczenie, jeśli pracujesz w miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Dla miesięcznego i kwartalnego okresu rozliczeniowego, którego kwiecień jest początkiem, tydzień kodeksowy rozpoczyna się w czwartek i trwa kolejne 7 dni, czyli do środy. Pamiętaj o konieczności zapewnienia odpoczynku tygodniowego w wymiarze 35-godzinnym w każdym tygodniu ustalonym w ten sposób.

4 i 5 kwietnia przypada w tym roku Wielkanoc. Dni świąteczne są ustawowo wolne od pracy. Nie planuj czasu pracy na te dni, chyba że Twoja firma zalicza się do wyjątków. Jeśli planujesz pracę dla sklepów spożywczych, pamiętaj o mocnej obsadzie przed świętami. Klientów może być sporo, a w związku z limitami powierzchniowymi na pewno pojawią się kolejki. Zadbaj o to, aby obsługa przebiegała płynnie. Większa liczba pracowników na grafiku będzie tu kluczowa.

Ostatnia niedziela kwietnia jest niedzielą handlową i przypada przed długim weekendem majowym tj. 25.04. Na cały weekend powinieneś wzmocnić obsadę, ponieważ osoby, które pracują w tygodniu, udadzą się na zakupy właśnie w weekend.

W dni poprzedzające niedziele niehandlowe i w poniedziałki notowane są większe obroty. Zaplanuj grafik tak, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejek przed sklepem. Świadczą one o złej organizacji pracy, a także zniechęcają do firmy klientów, którzy cenią swój czas.

Firmy, które działają w turystyce, powinny regularnie obserwować nowe wytyczne i mieć przygotowany grafik pracy. Jeśli sytuacja z wirusem zostanie opanowana, obostrzenia powinny być łagodzone, a wraz z nimi pojawi się większa liczba klientów. 

Ukończony grafik na kwiecień 2021 przekaż do wiadomości pracownikom najpóźniej 24 marca 2021.

Darmowy audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Zajmujesz się planowaniem pracy, lecz chciałbyś sprawdzić, czy Twoje grafiki są zgodne z Kodeksem Pracy i założeniami biznesowymi Twojej firmy? Mam na to rozwiązanie. Możesz bezpłatnie wypróbować Grafik Optymalny. System ułatwi Twoją codzienną pracę. W jednym miejscu znajdziesz m.in., kartotekę pracownika, urlopy, grafiki, a także raporty związane z ewidencją i rozliczeniem czasu pracy. Wypróbuj już dzisiaj - załóż bezpłatne, 30 dniowe konto i sprawdź możliwości naszego systemu! 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *