Grafik pracy na kwiecień 2020: jak zaplanować pracę na okres pandemii i kryzysu?

Kwietniowy grafik pracy będzie uzależniony od sytuacji w kraju. Trudno przewidzieć, co wydarzy się w ciągu najbliższych dni.  Jak wszyscy wiemy, od kilku tygodni na świecie, a także w Polsce głównym tematem jest koronawirus. Zgodnie z rozporządzeniem władz wszystkie szkoły, firmy świadczące usługi, a także większość placówek handlowych mają pozostać zamknięte na czas nieokreślony. Wyjątek stanowią apteki, sklepy spożywcze, piekarnie, a także restauracje, które w tym czasie mogą świadczyć usługi na dowóz lub takeaway.

Pandemia koronawirusa zmusza wiele osób do pozostania w domu. Taką grupą osób są m.in rodzice, którzy muszą sprawować opiekę nad dzieckiem po zamknięciu szkół. W nowo przyjętej specustawie, zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres 14 dni dla jednego z rodziców zajmującego się dziećmi do lat 8. Część przedsiębiorców zawiesiło swoją działalność z przyczyn od nich niezależnych. Jest to tzw. przestój w pracy. Z taką sytuacją mamy do czynienia w tym momencie np. w handlu. 

Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie w najbliższych dniach, możesz zachęcić pracowników do skorzystania z urlopów wypoczynkowych. Pamiętaj jednak, że zgodnie z przepisami prawa, nie możesz wysłać pracownika na przymusowy urlop. 

Jak stworzyć kwietniowy grafik pracy w tym wyjątkowym okresie?

Tworząc grafik na kwiecień trzeba przede wszystkim uwzględnić sytuację w której znalazł się obecnie nasz kraj. Wiele wytycznych, a także nowe rozporządzenia pojawiają się z dnia na dzień. Jeżeli prowadzisz biznes, bacznie obserwuj najnowsze zalecenia.

Poniżej piszemy o innych czynnikach, które powinieneś wziąć pod uwagę przy planowaniu czasu pracy na kwiecień 2020. 

Wymiar godzin pracy i odpoczynku

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze, będzie miał do przepracowania 168 godzin, osoba zatrudniona na ¾ etatu- 126 godzin, a na pół etatu- 84 godziny. Powyższe godziny liczone są proporcjonalnie względem pełnego etatu.

Minimalna liczba wolnego w kwietniu to 9 dni,  co daje nam 21 dni pracy dla pełnoetatowców. Jeżeli Twoja firma funkcjonuje w dłuższym okresie rozliczeniowym niż miesięczny, wówczas możesz zaplanować pracownikom więcej lub mniej dni wolnego w tym miesiącu, musisz jednak uwzględnić zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym. 

Tydzień kodeksowy i Święta Wielkanocne

Dla miesięcznego okresu rozliczeniowego tydzień kodeksu pracy będzie liczony od środy do wtorku. Podobnie dla okresu kwartalnego, który rozpoczyna się w kwietniu. Określenie tygodnia kodeksowego umożliwia m.in poprawne udzielanie odpoczynków tygodniowych. Mają one wymiar 35 godzin i powinny być udzielone nierozłącznie. Jeżeli planujesz pracę w dłuższym okresie rozliczeniowym, tydzień kodeksowy zawsze licz od 1 do 7 dnia, który rozpoczyna Twój okres rozliczeniowy. Taki przedział będzie trwał aż do rozpoczęcia nowego cyklu rozliczeniowego. Pamiętaj, że tydzień kodeksowy zazwyczaj nie jest równoznaczny z tygodniem kalendarzowym i może rozpoczynać się w każdym dniu tygodnia.

Święta Wielkanocne w 2020 roku przypadają 12 i 13 kwietnia. Nie powinieneś na te dni planować pracy, ponieważ są one ustawowo wolne. Jedynie nieliczne firmy mogą wtedy wykonywać pracę, o czym możesz przeczytać w artykule na RP.PL.

Niedziele handlowe w kwietniu

W 2020 roku mamy tylko siedem niedziel handlowych. Dwie z nich przypadają 5 i 26 kwietnia, czyli przed Wielkanocą i majówką. W tych dniach powinieneś wzmocnić obsadę, ponieważ osoby, które nie mają możliwości zrobienia zakupów w tygodniu, pojawią się w sklepach w weekend. Dotyczy to oczywiście tych sklepów, które w tym czasie będą mogły funkcjonować normalnie.

W dni przed lub po niedzielach niehandlowych, sklepy notują znaczne zwiększenie obrotów.  Kolejki w soboty i poniedziałki to częsty widok. Jeżeli prowadzisz sklep, nie dopuszczaj do takich sytuacji, ponieważ z perspektywy klienta, kolejki są odbierane negatywnie, szczególnie w obecnej sytuacji. Jako osoba układająca grafik, nie powinieneś dopuścić do tego, aby klienci czekali na obsługę. Dodatkowo, w sklepach powinno się określić odstępy pomiędzy klientami, tak aby zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem.

Weekend majowy 

Jeżeli sytuacja z wirusem zostanie opanowana, to końcówka miesiąca upłynie pod znakiem długiego majowego weekendu. Jeżeli prowadzić swój biznes w miejscowości turystycznej, możesz stopniowo zwiększać liczbę pracowników na grafiku. W tym czasie staraj się nie udzielać pracownikom urlopów wypoczynkowych, możesz mieć wówczas problem z zapewnieniem prawidłowej obsady.

Jeśli galerie handlowe zostaną ponownie otwarte, kierownicy sklepów z sekcji fashion powinni bacznie obserwować prognozy pogody. Jeżeli temperatury będą wzrastały to w sklepach pojawi się więcej klientów, którzy będą chcieli przygotować się na sezon wiosenno-letni.

Termin publikacji grafiku pracy

Do ukończenia grafiku masz czas do 24 marca. Jest to ostatni dzień na przedstawienie załodze nowego harmonogramu czasu pracy na kwiecień 2020.

Przepisy Kodeksu Pracy

Chcesz rozpocząć erę optymalizacji i umiejętnego planowania w swojej firmie, lecz nie wiesz od czego zacząć? W Grafiku Optymalnym wspieramy firmy w optymalizacji kosztów personalnych, bez konieczności zwolnień i obniżania wynagrodzeń oraz ograniczaniu rotacji pracowniczej i zwiększania satysfakcji z pracy. Robimy to dostarczając naszym klientom software i know-how pozwalające w łatwy sposób tworzyć optymalne grafiki pracy. Optymalne, czyli zgodne z przepisami prawa pracy i uwzględniające życzenia pracowników, a jednocześnie zapewniające realizację celów biznesowych firmy w ustalonym budżecie. Twoje grafiki są zgodne z prawem na dzień, w którym robisz grafiki, przez co nie dokładasz sobie więcej stresu w takich sytuacjach kryzysowych, jak obecna. 

Nasze rozwiązanie wykorzystuje najnowsze technologie, w tym uczenie maszynowe, aby wspierać budowanie dobrych relacji pomiędzy pracodawcami i pracownikami. O jej wysokim poziomie niech świadczy fakt, że od 2018, jako jedna z zaledwie 9 firm z Europy Środkowo-Wschodniej, jesteśmy partnerem zarówno w programie Google Residency jak i Microsoft Store of the Future oraz Factory of the Future.

Naszym największym wyróżnieniem jest jednak zadowolenie naszych klientów m.in.: CCC, Duka, Flying Tiger Copenhagen, Radisson Blue czy Centrum Nauki Kopernik, którym przynieśliśmy obniżenie kosztów pracowniczych nawet o 50% i zaoszczędziliśmy 90% czasu potrzebnego na stworzenie i rozliczenie grafików pracy.

Zapraszamy Cię do założenia darmowego konta próbnego w Grafiku Optymalnym. Oto kilka najważniejszych funkcji, do których masz dostęp nawet w ramach darmowego okresu próbnego w Grafiku Optymalnym:

  • Raport, który szczegółowo podliczy czas pracy za wybrany okres: liczbę godzin przepracowanych, nadgodzin płatnych 50 i 100%, godzin nocnych, urlopowych, chorobowych i inne w wybranym okresie.
  • Odnoszenie wykonanego czasu pracy do grafiku planowanego oraz do normy czasu pracy zgodnie z wymiarem etatu i długością obowiązywania umowy.
  • Łatwe księgowanie kosztów pracy jeśli Twoi pracownicy dzielą czas pracy w okresie rozliczeniowym między kilka działów lub oddziałów firmy.
  • Specjalny raport, który pozwoli Ci uzyskać informacje o czasie pracy i jego składowych z podziałem na MPK.

Nasz system ułatwi Ci prowadzenie skrupulatnej ewidencji czasu pracy, analizę danych sprzedażowych, a przede wszystkim, optymalnie zaplanuje pracę w odniesieniu do Twoich założeń. Optymalizacja grafików jest jedynym sposobem, który umożliwi Ci wyjście obronną ręką ze stale rosnących kosztów. 

 

Zamów audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (2 głosów, średnia: 3,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *