Dobry grafik pracy na kwiecień 2018: 12 praktycznych porad

Planowanie grafiku pracy na kwiecień jest specyficzne ze względu na Święta Wielkanocne, które wypadają na samym początku miesiąca. Powodują, że liczba godzin do zaplanowania pracownikom jest mniejsza.

Dobry grafik pracy na kwiecień: 12 praktycznych porad

 • Liczba dni pracujących w kwietniu wynosi 20. Musisz zatem zapewnić pracownikom co najmniej 10 dni wolnych. Możesz zaplanować mniejszą ilość dni wolnych tylko wtedy, kiedy Twoja firma funkcjonuje w dłuższym niż miesięczny okresie rozliczeniowym. Możesz wówczas oddać dzień wolny w kolejnym miesiącu okresu rozliczeniowego.
 • Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze powinny wypracować 160 godzin.
 • Jeśli chcesz ustalić, ile powinien przepracować pracownik zatrudniony na część etatu, pomnóż 160 przez wymiar etatu, np. czas pracy osoby zatrudnionej na ¼ etatu wynieść powinien w kwietniu: 160 * 0,25 = 40 godzin.
 • Jeżeli Twoja firma funkcjonuje w miesięcznym okresie rozliczeniowym lub kwartalnym rozpoczynającym się w kwietniu, wówczas tydzień kodeksowy wypada od niedzieli do soboty. W tym przedziale musisz udzielić pracownikowi nieprzerwanego, 35-godzinnego odpoczynku. Oznacza to, że zapewnienie wolnej soboty i niedzieli nie zapewnia takiego odpoczynku (chyba że zmiana poniedziałkowa rozpocznie się po godzinie 11 lub piątkowa zakończy o 13.00). Jest tak tylko dla tych pracowników, którzy pracują zawsze od poniedziałku do piątku.
 • Jeśli Twoja firma działa w półrocznym lub rocznym okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się w styczniu to tydzień kodeksowy, w ramach którego trzeba udzielić nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego, zaczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę.
 • 1 i 2 kwietnia to Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny, a więc dni ustawowo wolne od pracy. Nie planuj zatem pracy na te dni, chyba że Twoja firma mieści się w wyjątkach, które znajdziesz tutaj. 
 • Twoja firma zajmuje się handlem detalicznym? Niestety nie będzie to dla Ciebie łatwy miesiąc. Nie możesz planować pracy w następujące niedziele: 1 (to Niedziela Wielkanocna), 8, 15 i 22 kwietnia. Zatem tylko jedna niedziela w kwietniu jest niedzielą handlową.
 • Jeśli zarządzasz sklepem, weź pod uwagę powyższe niedziele i rozważ wzmocnienie obsady w tę jedyną handlową niedzielę 29 kwietnia oraz we wszystkie soboty poprzedzające niedziele niehandlowe. Pierwsze dane pokazują, że sklepy notują wówczas ok. 30% wzrost obrotów. Niektóre odnotowały też wzrost obrotów w poniedziałek po niehandlowej niedzieli. Jeśli w marcu było tak i w Twoim sklepie, zapewnij dodatkową obsadę również w ten dzień.
 • Miej jednak świadomość, że niedziela 29 kwietnia wypada w weekend poprzedzający święta majowe, które wypadają w tym roku we wtorek i czwartek, więc wielu ludzi bierze wolne na cały tydzień. Sklepy w centrach miast mogą być wtedy już puste. To samo może dotyczyć poniedziałku 30 kwietnia. Przypomnij sobie lub sprawdź historyczne dane sprzedażowe, czy podczas długich weekendów Twój sklep nie świeci pustkami. Jeśli tak jest, możesz w te dni zmniejszyć obsadę w grafiku pracy na kwiecień 2018.
 • Jeżeli jednak Twój sklep jest w miejscowości turystycznej lub prowadzisz restaurację, czy punkt usługowy w takiej miejscowości to możesz liczyć na większy ruch w weekend 28-29 kwietnia. Tym samym potrzebujesz mieć więcej pracowników w te dni w grafiku pracy.
 • Planując grafik pracy na kwiecień 2018 w handlu - zwłaszcza w sklepach spożywczych, weź pod uwagę, że mocnymi dniami mogą być te zaraz po Wielkanocy, bo klienci muszą uzupełnić lodówkę.
 • Ukończ grafik na kwiecień 2018 i przedstaw załodze najpóźniej 24 marca.

Czy muszę o tym wszystkim pamiętać? Nie. Poznaj Grafik Optymalny, który robi to za Ciebie! 

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *