Jak przygotować grafik pracy na czerwiec 2021 roku?

Wszystko powoli wraca do normalności. W maju wiele obostrzeń zostało złagodzonych, co z pewnością cieszy przedsiębiorców, którzy przez wiele miesięcy mieli zamknięty biznes lub działali w ograniczonym zakresie. Utrudnienia w planowaniu czerwcowego grafiku mogą pojawić się w pierwszym tygodniu czerwca, ponieważ 3.06 przypada Boże Ciało. Większość pracowników zapewne będzie chciała skorzystać z przedłużonego weekendu, szczególnie że jest to pierwsza przerwa od czasu zakończenia lockdownu. Oprócz tego rozpocznie się sezon urlopowy. Firmy, które nie tworzyły rocznych planów urlopowych, mogą mieć problem ze sprawiedliwym udzielaniem urlopów w okresie wakacyjnym. Podczas układania grafiku pracy na czerwiec 2021 musisz pamiętać o wielu aspektach. Przeczytasz o nich w poniższym artykule.

W czerwcu do wypracowania dla pracownika pełnoetatowego jest 168 roboczogodzin, a dla niższych wymiarów proporcjonalnie mniej. Osoby na ¾ powinny wypracować 126 godzin, a na 0,5 - 84 godziny.

Czerwiec liczy 30 dni - 21 dni roboczych i 9 dni wolnych. Ilość dni wolnych wynika z sumy weekendów i świąt. Jeśli chcesz, aby Twój grafik był zgodny z wytycznymi kodeksu, powinieneś zaplanować pracownikowi minimum 9 dni.

Pamiętaj o zapewnieniu pracownikom 11-godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. Firmy, które pracują w miesięcznym okresie rozliczeniowym tydzień kodeksowy powinny liczyć od wtorku do poniedziałku. Dla kwartalnych okresów przedział ten będzie liczony od czwartku do środy.

Jedna z siedmiu niedziel handlowych przypada 27 czerwca. Pozostałe niedziele czerwca są objęte zakazem handlu, więc większa ilość klientów pojawi się w soboty i poniedziałki. Powinieneś zaplanować mocniejszą obsadę, aby klienci nie czekali na obsługę. Kolejki są bardzo negatywnie postrzegane i wpływają długofalowo na negatywny wizerunek firmy.

Firmy, które działają sezonowo np. lodziarnie czy food trucki, powinny bacznie obserwować prognozy pogody. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, to większość zdecyduje się na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Powinieneś być na to przygotowany i dostosować liczbę pracowników do natężenia pracy.

Dzień Dziecka przypada w tym roku we wtorek. Jeśli prowadzić sklep z zabawkami lub asortymentem dziecięcym przygotuj się na większą ilość klientów w ten dzień.

Długi weekend czerwcowy przypada w tym roku od 3.06 do 6.06. Firmy działające w branży turystycznej muszą zaplanować solidne grafiki. Większość osób będzie chciała zmienić codzienne otoczenie i gdzieś wyjechać. Dla hoteli czy pensjonatów, które działają w miejscowościach turystycznych ten weekend będzie z pewnością intensywny - dlatego wszystkie ręce na pokład (koniecznie!).

Rok szkolny oficjalnie kończy się 25 czerwca. Sezon turystyczny wystartuje na dobre. Ze względu na pandemię COVID-19 wiele osób zdecyduje się na wakacje w kraju. Turystyka powinna być przygotowana na dużą ilość rezerwacji. Nie powinieneś w tym okresie udzielać urlopów pracownikom, chyba że były one zaplanowane ze sporym wyprzedzeniem.

Gotowy grafik czasu pracy na maj 2021 powinieneś przekazać pracownikom najpóźniej do 24 czerwca.

Darmowy audyt grafików pracy

Chcesz sprawdzić, czy Twoje grafiki pracy spełniają wszystkie wymogi prawne? Zapisz się na darmowy audyt. 

Zajmujesz się planowaniem pracy, lecz chciałbyś sprawdzić, czy Twoje grafiki są zgodne z Kodeksem Pracy i założeniami biznesowymi Twojej firmy? Mam na to rozwiązanie. Możesz bezpłatnie wypróbować Grafik Optymalny. System ułatwi Twoją codzienną pracę. W jednym miejscu znajdziesz m.in., kartotekę pracownika, urlopy, grafiki, a także raporty związane z ewidencją i rozliczeniem czasu pracy. Wypróbuj już dzisiaj - załóż bezpłatne, 30 dniowe konto i sprawdź możliwości naszego systemu! 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *