Grafik pracy w czerwcu 2019 - jak dobrze zaplanować pracę?

Czerwiec to piękny miesiąc - mamy długi weekend związany z Bożym Ciałem, no i zaczynają się wakacje. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrze dostosować grafik pracy do obecnego miesiąca, na jakie okoliczności powinieneś się przygotować i na co zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu czasu pracy na czerwiec 2019.

 • W czerwcu 2019 roku mamy do zaplanowania czas pracy na 19 dni roboczych, natomiast wolnych wypada 11 dni. Pracownik zatrudniony na pełen etat, będzie miał do przepracowania 152 godziny, ½-etatowiec 76 godzin, a pracownik zatrudniony na ćwierć etatu 38 godzin.
 • Funkcjonując w miesięcznym okresie rozliczeniowym pamiętaj, że tydzień  ‘’kodeksowy’’ liczymy od soboty do piątku. Pamiętaj, aby w tym przedziale zapewnić swoim pracownikom nieprzerwany odpoczynek tygodniowy w wymiarze 35 godzin.
 • Jeżeli pracujesz w okresie rozliczeniowym kwartalnym, który rozpocząłeś od kwietnia, czerwiec jest ostatnim miesiącem drugiego kwartału. Tydzień kodeksowy rozpoczyna się w Twoim  przypadku od poniedziałku, a kończy w niedzielę. Zwróć uwagę na dokładne rozliczenie godzin nadliczbowych i niedopracowanych (jeśli takowe występują), ponieważ jest to ostatni miesiąc w tym okresie.
 • W przypadku firm, które funkcjonują w półrocznym i rocznym systemie rozliczeniowym, tydzień kodeksowy będzie liczony od wtorku. Dla okresu półrocznego czerwiec też jest ostatnim miesiącem w okresie, więc w tym przypadku również trzeba zwrócić uwagę na niedopracowania i przekroczenia normy średniotygodniowej.
 • Miesiąc rozpoczynamy od dnia dziecka, które wypada 1 czerwca. Jeżeli planujesz grafik dla sklepu z zabawkami, czy np. sali zabaw dla dzieci to musisz pamiętać, że tego dnia na pewno będzie wzmożony ruch.
 • Niedziela handlowa przypada 30 czerwca, jest to jedyna niedziela w miesiącu, więc będziesz potrzebował więcej personelu, jeśli planujesz pracę dla sklepu lub restauracji w centrum handlowym.
 • W niedziele niehandlowe zazwyczaj jest więcej klientów w restauracjach. Jeśli pogoda dopisuje, to zaczyna się sezon na lody. Jeśli prowadzisz lodziarnię musisz zapewnić dodatkową obsadę na niedzielę niehandlową.
 • W czerwcu 2019 Boże Ciało wypada w czwartek 20 czerwca, jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Większość sklepów i urzędów jest zamknięta, a praca możliwa jest jedynie dla pracowników, którzy działają w trybie weekendowym, przy ochronie mienia, pracach koniecznych z powodu użyteczności społecznej i zapewnieniu codziennych potrzeb ludności, prowadzeniu akcji ratowniczej, pracy w ruchu ciągłym, w rolnictwie i transporcie. Jeśli Twój pracownik w dzień świąteczny pojawia się w pracy - nawet na jedną godzinę - powinieneś to zrekompensować i wyznaczyć mu inny dzień wolny. Termin wykorzystania dodatkowego wypoczynku, to maksymalnie do 6 dni przed lub po święcie. Ewentualnie zamiast dnia wolnego, możesz wypłacić pracownikowi dodatek do zasadniczego wynagrodzenia w wysokości 100% (za każdą przepracowaną godzinę dnia świątecznego). Gdybyś chciał dowiedzieć się, jakie firmy mogą planować czas pracy w dni świąteczne, zajrzyj na dobry artykuł w sieci.
 • Jeśli prowadzisz biznes związany z turystyką, musisz mieć na uwadzę, że przedostatni weekend czerwca, gdy wypada Boże Ciało (tzw. długi weekend) dla większości Polaków jest mocno wyjazdowy, każdy chce wykorzystać możliwość dłuższego odpoczynku. Czerwiec jest miesiącem, w którym zaczynają się wakacje (oficjalnie 22 czerwca, ale większość szkół pracuje do Bożego Ciała), co ma odzwierciedlenie dla biznesów działających w turystyce. Firmy powinny odpowiednio się do tego przygotować i wzmocnić obsadę, aby zdołać obsłużyć większą ilość klientów.
 • Czerwiec rozpoczyna u większości przedsiębiorstw sezon urlopowy, co ma spory wpływ na planowanie czasu pracy. Warto się do tego odpowiednio przygotować. Pomocne wskazówki znajdziesz w artykule o metodach zarządzania urlopami.
 • Grafik pracy na czerwiec 2019, musisz przedstawić swoim pracownikom w formie elektronicznej lub papierowej najpóźniej tydzień przed końcem miesiąca. Masz na to czas do 24 maja.

Jeśli masz trudności przy planowaniu czasu pracy, a na samą myśl o układaniu grafiku jesteś już zmęczony, wypróbuj Grafik Optymalny. System żyje w zgodzie ze wszystkimi zasadami Kodeksu Pracy, a dodatkowo uwzględnia potrzeby Twojej firmy i preferencje Twoich pracowników. Krótkie przedstawienie naszych klientów znajdziesz poniżej. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *