Grafik pracy w czerwcu 2019 - jak dobrze zaplanować pracę?

Czerwiec to piękny miesiąc - mamy długi weekend związany z Bożym Ciałem, no i zaczynają się wakacje. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrze dostosować grafik pracy do obecnego miesiąca, na jakie okoliczności powinieneś się przygotować i na co zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu czasu pracy na czerwiec 2019.

 • W czerwcu 2019 roku mamy do zaplanowania czas pracy na 19 dni roboczych, natomiast wolnych wypada 11 dni. Pracownik zatrudniony na pełen etat, będzie miał do przepracowania 152 godziny, ½-etatowiec 76 godzin, a pracownik zatrudniony na ćwierć etatu 38 godzin.
 • Funkcjonując w miesięcznym okresie rozliczeniowym pamiętaj, że tydzień  ‘’kodeksowy’’ liczymy od soboty do piątku. Pamiętaj, aby w tym przedziale zapewnić swoim pracownikom nieprzerwany odpoczynek tygodniowy w wymiarze 35 godzin.
 • Jeżeli pracujesz w okresie rozliczeniowym kwartalnym, który rozpocząłeś od kwietnia, czerwiec jest ostatnim miesiącem drugiego kwartału. Tydzień kodeksowy rozpoczyna się w Twoim  przypadku od poniedziałku, a kończy w niedzielę. Zwróć uwagę na dokładne rozliczenie godzin nadliczbowych i niedopracowanych (jeśli takowe występują), ponieważ jest to ostatni miesiąc w tym okresie.
 • W przypadku firm, które funkcjonują w półrocznym i rocznym systemie rozliczeniowym, tydzień kodeksowy będzie liczony od wtorku. Dla okresu półrocznego czerwiec też jest ostatnim miesiącem w okresie, więc w tym przypadku również trzeba zwrócić uwagę na niedopracowania i przekroczenia normy średniotygodniowej.
 • Miesiąc rozpoczynamy od dnia dziecka, które wypada 1 czerwca. Jeżeli planujesz grafik dla sklepu z zabawkami, czy np. sali zabaw dla dzieci to musisz pamiętać, że tego dnia na pewno będzie wzmożony ruch.
 • Niedziela handlowa przypada 30 czerwca, jest to jedyna niedziela w miesiącu, więc będziesz potrzebował więcej personelu, jeśli planujesz pracę dla sklepu lub restauracji w centrum handlowym.
 • W niedziele niehandlowe zazwyczaj jest więcej klientów w restauracjach. Jeśli pogoda dopisuje, to zaczyna się sezon na lody. Jeśli prowadzisz lodziarnię musisz zapewnić dodatkową obsadę na niedzielę niehandlową.
 • W czerwcu 2019 Boże Ciało wypada w czwartek 20 czerwca, jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Większość sklepów i urzędów jest zamknięta, a praca możliwa jest jedynie dla pracowników, którzy działają w trybie weekendowym, przy ochronie mienia, pracach koniecznych z powodu użyteczności społecznej i zapewnieniu codziennych potrzeb ludności, prowadzeniu akcji ratowniczej, pracy w ruchu ciągłym, w rolnictwie i transporcie. Jeśli Twój pracownik w dzień świąteczny pojawia się w pracy - nawet na jedną godzinę - powinieneś to zrekompensować i wyznaczyć mu inny dzień wolny. Termin wykorzystania dodatkowego wypoczynku, to maksymalnie do 6 dni przed lub po święcie. Ewentualnie zamiast dnia wolnego, możesz wypłacić pracownikowi dodatek do zasadniczego wynagrodzenia w wysokości 100% (za każdą przepracowaną godzinę dnia świątecznego). Gdybyś chciał dowiedzieć się, jakie firmy mogą planować czas pracy w dni świąteczne, zajrzyj na dobry artykuł w sieci.
 • Jeśli prowadzisz biznes związany z turystyką, musisz mieć na uwadzę, że przedostatni weekend czerwca, gdy wypada Boże Ciało (tzw. długi weekend) dla większości Polaków jest mocno wyjazdowy, każdy chce wykorzystać możliwość dłuższego odpoczynku. Czerwiec jest miesiącem, w którym zaczynają się wakacje (oficjalnie 22 czerwca, ale większość szkół pracuje do Bożego Ciała), co ma odzwierciedlenie dla biznesów działających w turystyce. Firmy powinny odpowiednio się do tego przygotować i wzmocnić obsadę, aby zdołać obsłużyć większą ilość klientów.
 • Czerwiec rozpoczyna u większości przedsiębiorstw sezon urlopowy, co ma spory wpływ na planowanie czasu pracy. Warto się do tego odpowiednio przygotować. Pomocne wskazówki znajdziesz w artykule o metodach zarządzania urlopami.
 • Grafik pracy na czerwiec 2019, musisz przedstawić swoim pracownikom w formie elektronicznej lub papierowej najpóźniej tydzień przed końcem miesiąca. Masz na to czas do 24 maja.

Jeśli masz trudności przy planowaniu czasu pracy, a na samą myśl o układaniu grafiku jesteś już zmęczony, wypróbuj Grafik Optymalny. System żyje w zgodzie ze wszystkimi zasadami Kodeksu Pracy, a dodatkowo uwzględnia potrzeby Twojej firmy i preferencje Twoich pracowników. Krótkie przedstawienie naszych klientów znajdziesz poniżej. 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *