Grafik pracy na czerwiec 2018 - jak go dobrze ułożyć?

Czerwiec - piękny miesiąc, początek kalendarzowego lata… Aż nie chce się myśleć o grafiku. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki czym się kierować, aby zaplanować dobry grafik pracy na czerwiec 2018. 

Grafik pracy na czerwiec - wskazówki:

 • W czerwcu 2018 do zaplanowania jest 21 dni roboczych, wolnych pozostaje więc 8 dni. Dla pełnego etatu wychodzi zatem 168 godzin do zaplanowania. Jeżeli zatrudniasz pracowników na część etatu, podziel liczbę 168 proporcjonalnie do wymiaru etatu. Szczegółowe informacje o wymiarze czasu pracy w poszczególnych miesiącach znajdziesz tutaj.
 • Jeżeli Twoja firma funkcjonuje w miesięcznym okresie rozliczeniowym, za tydzień należy przyjąć przedział od piątku do poniedziałku. Wyznaczenie tego przedziału konieczne jest do zaplanowania odpoczynku tygodniowego (najczęściej nieprzerwane 35 godzin), który musi wypaść raz w tygodniu dla każdego z pracowników.
 • Przy kwartalnym okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się w kwietniu tydzień liczony będzie od niedzieli do soboty.
 • W przypadku przedsiębiorstw funkcjonujących w półrocznych i rocznych okresach tydzień kodeksowy zrównany jest z tygodniem kalendarzowym i przypada na dni od poniedziałku do niedzieli. 
   grafik pracy w restauracji
 • Jeżeli Twoja firma funkcjonuje w kwartalnym i półrocznym okresie rozliczeniowym, to tworząc grafik pracy na czerwiec 2018, weź pod uwagę, że to jest ich ostatni miesiąc. Jest to ostatnia okazja na wyrównanie ilości nadpracowanych lub niedopracowanych godzin, aby nie powstały nadgodziny średniotygodniowe lub odwrotnie - niedopracowane godziny.
 • W czerwcu 2018 nie wypadają żadne dni świąteczne ustawowo wolne od pracy.
 • Niedziele 10 i 17 czerwca są niehandlowe. Jeśli tworzysz grafik dla restauracji lub sklepu w centrum handlowym, weź to pod uwagę i postaraj się o zwiększoną ilość personelu w sobotę poprzedzającą niedzielę niehandlową, jak i w niedziele handlowe. W przypadku sklepów spożywczych większej ilości klientów możesz też się spodziewać w poniedziałek po niedzielach niehandlowych, zapewnij więc odpowiednią ilość obsługi.
 • W niedziele niehandlowe zaplanuj mocną obsadę. Szczególnie kiedy tworzysz grafiki dla miejsc związanych ze spędzaniem wolnego czasu - w restauracjach (poza centrum handlowym), parkach rozrywki itd. Klienci sklepów muszą w te dni gdzieś się podziać 😉
 • Ostatni dzień maja to Boże Ciało, wypada w czwartek, więc pierwszy weekend czerwca to tzw. długi weekend. Jeśli planujesz grafik dla biznesu opartego na turystach, weź pod uwagę, że w te dni będzie ich więcej niż zazwyczaj.
 • Pierwszy czerwca to dzień dziecka. Jeżeli tworzysz grafik dla sklepu z zabawkami, sali zabaw dla dzieci itp. to pamiętaj, że tego dnia będzie najazd dzieciaków i musisz zaplanować dużo więcej personelu niż zwykle.
 • 23 czerwca wypada Dzień Ojca, ale nie jest to święto wpływające na zachowanie klientów itp., a tym samym na grafik pracowniczy.
 • Również 23 czerwca rozpoczynają się wakacje. Oznacza to rozpoczęcie sezonu turystycznego. Firmy oparte na turystyce zaczynają sezon, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w grafikach i zapewnieniu właściwej ilości personelu do obsługi.
 • W pozostałych przedsiębiorstwach rozpoczyna się sezon urlopowy. Jak to wpływa na grafik pracy na czerwiec 2018? Zobacz nasz artykuł o tym, jak sobie radzić z grafikiem w tym okresie.
 • Grafik pracy na czerwiec 2018 musisz podać do wiadomości pracowników najdalej 24 maja. 
Pamiętaj, że odpowiedni grafik pracy na czerwiec 2018 pomoże Ci usprawnić zarządzanie pracą i obniżyć koszty! Błędy w grafiku pracy mogą skutkować nałożeniem kar na pracodawcę przez PIP. Poznaj GrafikOptymalny.pl i zobacz jak ich uniknąć!
 
Tak może wyglądać Twój dobry grafik na czerwiec 2018
tooltip grafik pracy kalendarz czas pracy koszty pracy
 

Wypróbuj za darmo!

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *