Grafik pracy jako benefit dla pracownika

Grafik pracy jest niezwykle ważnym dokumentem dla dobrze prosperujących firm. Jakość harmonogramu pracy przekłada się zarówno na wyniki finansowe, jak i oszczędności przedsiębiorstwa. Pozytywnie wpływa również na zadowolenie pracowników z pracy, a tym samym przywiązanie do firmy. Rotacja pracownicza jest zjawiskiem nieuniknionym, lecz jej poziom można zminimalizować. 

Jednym z czynników, które w sposób znaczący wpływają na ograniczenie fluktuacji personelu, jest dostosowanie harmonogramu do potrzeb pracowników. Z wielu badań wynika, że elastyczny czas pracy jest jednym z najbardziej cenionych wśród pracowników dodatków pozapłacowych. Obecna sytuacja na rynku pracy i niedobór pracowników spowodowały, że pracownicy wręcz oczekują od potencjalnego pracodawcy planowania czasu pracy z uwzględnieniem ich próśb, tak by mogli pogodzić pracę z edukacją, hobby czy zajmowaniem się dziećmi.

Oczywiście dopasowanie grafiku do potrzeb pracownika musi się odbywać w granicach możliwości firmy. Warto pamiętać, że uwzględnianie potrzeb pracowników będzie przynosiło pozytywne efekty, szczególnie w długim terminie, a pracownicy odczują to jako dodatkowy benefit.  Przeczytaj dlaczego!

Uwzględniaj prośby grafikowe

W wielu branżach zapotrzebowanie na pracę jest ciągłe, przez 24 godziny na dobę. To zwłaszcza firmy planujące pracę w ten sposób muszą bardzo przykładać się do tworzenia grafików pracy. Powinien on być ustalony w taki sposób, by uwzględniać zapotrzebowanie na pracę, ale i możliwości oraz wydajność pracowników. Ciężko oczekiwać, że pracownicy przez cały miesiąc będą do dyspozycji. Przed rozpoczęciem planowania powinieneś więc zapytać ich o preferencje dotyczące godzin pracy. Pracownicy zazwyczaj wskazują dni lub godziny, w których chcieliby mieć czas wolny z powodów prywatnych np. wywiadówek, wizyt u lekarza czy rodzinnych uroczystości. Ustalanie grafiku w oparciu o dostępności będzie miało szczególne znaczenie dla studentów, którzy muszą wypełniać swoje obowiązki na studiach. W przypadku studentów zaocznych, konieczne jest ustalenie grafiku z uwzględnieniem zjazdów weekendowych. Bez tego student zbyt długo u Ciebie nie popracuje. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rodziców młodszych dzieci, które wymagają opieki, odprowadzenia czy odbioru z przedszkola. Podobnie rzecz się ma w przypadku osób, które opiekują się rodzicami, czy mają jeszcze inną pracę.

Są to szczególne przypadki, ale tak naprawdę każdy z pracowników będzie zadowolony ze słuchania jego potrzeb, bo przecież nie samą pracą żyje człowiek.

Uwzględnianie w grafiku próśb pracowniczych wpłynie na komfort życia i pracy, co w dzisiejszych czasach jest często bardziej pożądane, niż chociażby większe wynagrodzenie pieniężne. Jeśli nie zbierasz próśb grafikowych, zastanów się nad zaoferowaniem takiej opcji swoim pracownikom. Efekty mogą być bardzo pozytywne, zarówno jeśli chodzi o efektywność pracy, jak i relacje w zespole.

Ustal zasady

Nie zawsze wszystkie prośby uda się spełnić. Warto więc ustalić zasady z pracownikami, aby ten benefit nie był nadużywany. Przede wszystkim powinieneś prośby zbierać jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad grafikiem, dzięki temu unikniesz chaosu i ciągłego przeplanowywania przygotowanego wcześniej harmonogramu. Grafik pracy powinien być przedstawiony najpóźniej na 7 dni przed nowym miesiącem objętym grafikiem. Dobrą praktyką jest zbieranie próśb odpowiednio wcześnie, tak abyś miał czas na spokojne zaplanowanie pracy. 

Najczęściej dyspozycje zbierane są maksymalnie do połowy miesiąca. Pracownicy powinni być traktowani sprawiedliwie, więc staraj się trzymać wyznaczonych dat dla wszystkich osób, bez wyjątku. Oczywiście są sytuacje, na które pracownik nie ma wpływu, może być to np. opóźnienie w dostarczeniu planu zajęć na studia, wówczas powinieneś podejść bardziej elastycznie do tematu. Jeśli masz już ustalony termin dostarczenia próśb, warto zastanowić się nad limitem. Jeśli nie masz zbyt dużej obsady na grafiku, jest to konieczne, abyś w przyszłości nie miał problemów z zaplanowaniem odpowiedniej obsady. Musisz też przygotować odpowiednią komunikację. Mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, które uniemożliwią Ci udzielenie wolnego zgodnie z prośbą pracownika. Nagłe zwolnienia chorobowe, urlopy na żądanie czy urlopy okolicznościowe nie mogą zaburzyć prawidłowego funkcjonowania firmy, dlatego niektóre prośby mogą zostać zignorowane. Nie warto zwlekać z poinformowaniem pracownika o cofnięciu prośby grafikowej. Dzięki temu możesz liczyć na zrozumienie ze strony Twojej załogi.

Planuj sprawiedliwe zmiany

Konieczność przestrzegania wymogów Kodeksu Pracy jest bezapelacyjna. Odpoczynki dobowe, tygodniowe czy zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy i inne przepisy o czasie pracy to podstawa. Oprócz tego powinieneś planować pracę w sposób sprawiedliwy między pracownikami - każdemu po równo. Praca w każdy weekend, lub udzielanie wyłącznie zmian nocnych, lub innych najmniej preferowanych nie wpłynie pozytywnie na zadowolenie pracownika. Będzie czuł się pokrzywdzony. 

Dostosuj długość zmiany

System równoważny umożliwia planowanie zmian dłuższych niż 8-godzinne (najczęściej stosowany jest system równoważny 12-godzinny), lecz czy faktycznie Twoi pracownicy są w stanie wypracować tak długie zmiany? Czy są w stanie pracować 12 godzin kilka dni z rzędu?

Dla większości osób zmiany 8-godzinne są najbardziej optymalne. Wyjątek stanowią zazwyczaj osoby, które dojeżdżają daleko do pracy. Warto porozmawiać z pracownikiem o jego preferencjach dotyczących długości zmian i dostosować grafik do preferencji w tym zakresie. To również wpłynie na możliwość pogodzenia pracy z życiem prywatnym no i na ogólne samopoczucie. 

Planuj w sposób korzystny dla zdrowia

Pamiętaj o osobach, które nie posiadają próśb grafikowych. Staraj się sprawiedliwie planować pracę w weekendy. Zapewnienie 1-2 wolnych weekendów w miesiącu jest bardzo pożądane. Wskazana jest także równomierna ilość zmian dziennych i nocnych. Zadbaj także o ergonomię, zbyt duża zmienność godzin pracy jest dla pracownika obciążająca. Jeśli więc chcesz, aby Twoja załoga pracowała efektywnie nie planuj zmian przeskokowych np. noc, rano, noc, rano. Jeśli praca wykonywana jest w porze nocnej, staraj się udzielać po niej dłuższego niż 11- godzinnego odpoczynku. Oczywiście w Kodeksie Pracy znajdziesz zapis o minimalnej długości odpoczynku, ale w tym przypadku każda dodatkowa godzina wpłynie pozytywnie na produktywność pracownika, gdy przyjdzie kolejnego dnia do pracy. Pamiętaj, że pracownik przeciążony pracą częściej choruje i najpewniej myśli o jej zmianie.

Dostosowanie grafiku do potrzeb pracowników z pewnością będzie przez nich docenione i zaprocentuje w Twojej firmie. Stworzenie grafiku pracy, który uwzględnia potrzeby pracowników jak i firmy nie jest proste. Dużym usprawnieniem są systemy, które wspomagają planowanie pracy, a także komunikację między pracownikiem a pracodawcą.  

Grafik Optymalny umożliwia pracownikom comiesięczne wysyłanie próśb grafikowych, a także wprowadzenie stałych preferencji dotyczących pracy w poszczególne dni tygodnia. W systemie możesz ustawić automatyczny dzień wysłania próśb grafikowych pracowników, a także odpowiednie limity na dany miesiąc. Uzupełnione dyspozycje przenoszone są automatycznie do grafiku pracy i brane pod uwagę przez algorytm, który zaplanuje Twój grafik. Możesz również ustawić preferencje pracowników co do długości zmian, a także ilość dni pracy pod rząd. 

To tylko kilka z wielu możliwości naszego rozwiązania. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, odezwij się do nas lub załóż darmowe konto testowe.

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *