Grafik pracy na 2019 – jak go stworzyć? Zmiany w przepisach na 2019 rok

Rozpoczął się 2019 rok. Zastanawiasz się, czy są jakieś zmiany w Kodeksie Pracy w zakresie czasu pracy skutkujące zmianami w grafiku pracy w 2019 roku?

W roku ubiegłym wiele szumu wprowadziły propozycje zmian w Kodeksie Pracy. Zmiany te wzbudziły jednak wiele kontrowersji. Finalnie jednak nie weszły w życie, ani nie wejdą w tej kadencji. Od 1. stycznia 2019 wchodzą w życie jedynie ustawy w zakresie przechowywania akt pracowniczych, wypłaty wynagrodzeń i Pracowniczych Planów Kapitałowych, które nie wpływają w żaden sposób na grafik pracy w 2019 roku. Mimo, że nic się nie zmienia w przepisach, jest kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę tworząc grafik pracy w tym roku. Oto one:

  • Jak co roku zmianie ulega liczba godzin i dni do wypracowania każdym miesiącu. Wynosi ona:
  • Jak co roku zmienia się również dzień wypada dni ustawowo wolnych od pracy:

Majówka: 1 maja to środa, a 3 maja to piątek. Niektórzy pracownicy będą chcieli skorzystać z urlopu w tym okresie. Pracownikom pracującym od poniedziałku do piątku wystarczą 3 dni urlopu aby mieć 9 dni wolnego.

Boże Ciało i święto Zesłania Ducha Świętego wypadają w czwartek, zatem długi weekend wypadnie od czwartku do niedzieli.

Pamiętaj o tych długich weekendach jeśli planujesz pracę w hotelarstwie, gastronomii lub innych miejscach, gdzie spędzają czas wolny turyści. Zaplanuj wówczas zwiększoną obsadę na grafiku. Jeśli zastanawiasz się, jak planować czas pracy, koniecznie przeczytaj ten wpis

Pozostałe długie weekendy w tym roku to: 1 listopada wypadający w piątek i 11 listopada wypadający w poniedziałek. Nie jest to okres wybitnie turystyczny, zatem turystyka nie musi się nim specjalnie przejmować. Osoby planujące grafiki w sklepach spożywczych muszą jednak pamiętać, że w dzień poprzedzający i następny po dniu wolnym, a szczególnie wtedy, kiedy mamy długi weekend, jest więcej klientów. Powinno to skutkować zwiększeniem ilości personelu do ich obsługi. W dni robocze w trakcie wolnych weekendów w centrach handlowych zazwyczaj jest mniejszy ruch, chyba że znajdują się one w miejscowościach turystycznych. Można zatem zaplanować mniej pracowników w grafiku niż zazwyczaj.

Długi weekend wypada też w grudniu przy okazji Świąt Bożego Narodzenia (środa i czwartek). Sklepy oraz gastronomia w centrach i na ulicach handlowych muszą pamiętać o zwiększeniu obsady ponieważ standardowo jest to okres wybitnie zakupowy.

  • Handel, a zwłaszcza miejsca z asortymentem prezentowym jak drogerie sklepy z zabawkami, księgarnie czy kwiaciarnie muszą pamiętać o zwiększonej obsadzie szczególnie przed świętami takimi jak: Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Mikołaj, no i cały grudzień, a szczególnie dwa weekendy poprzedzające Boże Narodzenie – będzie szał zakupów.
  • W roku 2019 na grafik wielu miejsc wpłyną zmiany dotyczące ograniczenia handlu w niedziele. Niedzielą handlową będzie tylko ostatnia w miesiącu, poza kwietniem i grudniem. Jak to wpłynie na grafik pracy? Sklepy będą miały więcej klientów w piątek wieczorem i sobotę poprzedzającą wolną niedzielę, a spożywcze w poniedziałek po niej. Miejsca, gdzie spędzamy czas wolny jak parki rozrywki, restauracje i kina będą miały dużo więcej klientów w niedziele niehandlowe. Trzeba więc dostosować grafik pracowniczy w 2019 do tej sytuacji.
  • W tym roku płaca minimalna wzrośnie o 150 złotych. Pamiętaj o tym i uważnie planuj grafik pracowniczy. Planowanie zbyt dużej ilości pracowników w czasie, kiedy nie jest to konieczne, będzie miało jeszcze bardziej negatywny wpływ na koszty pracy.

Pamiętaj też, że odpowiedni grafik pracy pomoże Ci obniżyć koszty pracy i uniknąć nałożenia kar przez PIP! Umów się na rozmowę i przekonaj się, że możesz łatwo zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar i poprawić wyniki finansowe! Z Grafikiem Optymalnym masz kontrolę nad kosztami personalnymi kiedy tworzysz lub wykonujesz grafik. 

wyprobuj za darmo grafik pracy

 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *