Grafik pracy na 2019 - jak go stworzyć? Zmiany w przepisach na 2019 rok

Rozpoczął się 2019 rok. Zastanawiasz się, czy są jakieś zmiany w Kodeksie Pracy w zakresie czasu pracy skutkujące zmianami w grafiku pracy w 2019 roku?

W roku ubiegłym wiele szumu wprowadziły propozycje zmian w Kodeksie Pracy. Zmiany te wzbudziły jednak wiele kontrowersji. Finalnie jednak nie weszły w życie, ani nie wejdą w tej kadencji. Od 1. stycznia 2019 wchodzą w życie jedynie ustawy w zakresie przechowywania akt pracowniczych, wypłaty wynagrodzeń i Pracowniczych Planów Kapitałowych, które nie wpływają w żaden sposób na grafik pracy w 2019 roku. Mimo, że nic się nie zmienia w przepisach, jest kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę tworząc grafik pracy w tym roku. Oto one:

  • Jak co roku zmianie ulega liczba godzin i dni do wypracowania każdym miesiącu. Wynosi ona:
  • Jak co roku zmienia się również dzień wypada dni ustawowo wolnych od pracy:

Majówka: 1 maja to środa, a 3 maja to piątek. Niektórzy pracownicy będą chcieli skorzystać z urlopu w tym okresie. Pracownikom pracującym od poniedziałku do piątku wystarczą 3 dni urlopu aby mieć 9 dni wolnego.

Boże Ciało i święto Zesłania Ducha Świętego wypadają w czwartek, zatem długi weekend wypadnie od czwartku do niedzieli.

Pamiętaj o tych długich weekendach jeśli planujesz pracę w hotelarstwie, gastronomii lub innych miejscach, gdzie spędzają czas wolny turyści. Zaplanuj wówczas zwiększoną obsadę na grafiku. Jeśli zastanawiasz się, jak planować czas pracy, koniecznie przeczytaj ten wpis

Pozostałe długie weekendy w tym roku to: 1 listopada wypadający w piątek i 11 listopada wypadający w poniedziałek. Nie jest to okres wybitnie turystyczny, zatem turystyka nie musi się nim specjalnie przejmować. Osoby planujące grafiki w sklepach spożywczych muszą jednak pamiętać, że w dzień poprzedzający i następny po dniu wolnym, a szczególnie wtedy, kiedy mamy długi weekend, jest więcej klientów. Powinno to skutkować zwiększeniem ilości personelu do ich obsługi. W dni robocze w trakcie wolnych weekendów w centrach handlowych zazwyczaj jest mniejszy ruch, chyba że znajdują się one w miejscowościach turystycznych. Można zatem zaplanować mniej pracowników w grafiku niż zazwyczaj.

Długi weekend wypada też w grudniu przy okazji Świąt Bożego Narodzenia (środa i czwartek). Sklepy oraz gastronomia w centrach i na ulicach handlowych muszą pamiętać o zwiększeniu obsady ponieważ standardowo jest to okres wybitnie zakupowy.

  • Handel, a zwłaszcza miejsca z asortymentem prezentowym jak drogerie sklepy z zabawkami, księgarnie czy kwiaciarnie muszą pamiętać o zwiększonej obsadzie szczególnie przed świętami takimi jak: Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Mikołaj, no i cały grudzień, a szczególnie dwa weekendy poprzedzające Boże Narodzenie - będzie szał zakupów.
  • W roku 2019 na grafik wielu miejsc wpłyną zmiany dotyczące ograniczenia handlu w niedziele. Niedzielą handlową będzie tylko ostatnia w miesiącu, poza kwietniem i grudniem. Jak to wpłynie na grafik pracy? Sklepy będą miały więcej klientów w piątek wieczorem i sobotę poprzedzającą wolną niedzielę, a spożywcze w poniedziałek po niej. Miejsca, gdzie spędzamy czas wolny jak parki rozrywki, restauracje i kina będą miały dużo więcej klientów w niedziele niehandlowe. Trzeba więc dostosować grafik pracowniczy w 2019 do tej sytuacji.
  • W tym roku płaca minimalna wzrośnie o 150 złotych. Pamiętaj o tym i uważnie planuj grafik pracowniczy. Planowanie zbyt dużej ilości pracowników w czasie, kiedy nie jest to konieczne, będzie miało jeszcze bardziej negatywny wpływ na koszty pracy.

Pamiętaj też, że odpowiedni grafik pracy pomoże Ci obniżyć koszty pracy i uniknąć nałożenia kar przez PIP! Umów się na rozmowę i przekonaj się, że możesz łatwo zmniejszyć koszty swojej działalności, zmniejszyć ryzyko płacenia kar i poprawić wyniki finansowe! Z Grafikiem Optymalnym masz kontrolę nad kosztami personalnymi kiedy tworzysz lub wykonujesz grafik. 

wyprobuj za darmo grafik pracy

 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *