Grafik na sierpień 2022 - przydatne wskazówki

Nadchodzi kolejny miesiąc, a wraz z nim grafik pracy na sierpień. Po stworzeniu grafiku na lipiec wiesz, że tworzenie planów pracy na okres wakacyjny nie należy do najłatwiejszych zadań. Ze względu na urlopy, na tworzenie grafiku trzeba poświęcić więcej czasu, a także zaangażowania. W sierpniu poza wypoczynkami trzeba wziąć także pod uwagę święto kościelne, które przypada na połowę miesiąca. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje i wskazówki, które pomogą Ci stworzyć dobry grafik pracy na sierpień. Zapraszamy do lektury.  

Norma czasu pracy na lipiec 2022:  

W sierpniu norma czasu pracy dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze wynosi 176 godzin, co daje łącznie 22 dni pracy i 9 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatu ilość godzin do przepracowania jest proporcjonalnie mniejsza i wynosi:  

  • dla ½ etatu: 88 godziny pracy; 
  • dla ¼ etatu: 44 godziny pracy; 
  • dla ⅛ etatu: 22 godziny pracy. 

Tydzień kodeksowy 

Sierpień rozpoczyna się od poniedziałku, zatem firmy rozliczające się w miesięcznym okresie rozliczeniowym rozpoczną tydzień kodeksowy zgodnie ze standardowym układem kalendarza — w poniedziałek. Jeśli jednak sierpień jest kolejnym miesiącem okresu rozliczeniowego w Twojej firmie, to pamiętaj, że tydzień kodeksowy liczony jest w odniesieniu do pierwszego dnia tygodnia pierwszego miesiąca tego okresu. Planując grafik na sierpień pamiętaj, aby zapewnić pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w tygodniu kodeksowym i minimum 11 godzin przerwy w ciągu doby pracowniczej. Dobę pracowniczą liczymy jako kolejne 24 godziny od rozpoczęcia pracy.  

Długi weekend - 15 sierpnia 

Planując grafik na sierpień pamiętaj, że 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Jest to związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w tym roku przypada na poniedziałek, przedłużając tym samym weekend. Jest to czas, w którym znaczna część osób zdecyduje się na wyjazd poza miasto, dlatego przed przystąpieniem do tworzenia grafiku na sierpień, zbierz od swoich pracowników informacje dotyczące urlopów, jakie planują wziąć na ten okres. Dobrą praktyką będzie utworzenie planu urlopowego, aby zweryfikować czy absencje zatrudnionych osób nie nachodzą na siebie. Brak odpowiedniej organizacji urlopu może bowiem skutkować tym, że w sierpniu zabraknie Ci rąk do pracy, co negatywnie wpłynie na realizację celów w Twojej firmie.  

Jeśli tworzysz grafik pracy na sierpień w sklepie spożywczym, to zwróć uwagę na to, że w piątek przed jak i we wtorek po długim weekendzie ruch będzie większy niż zwykle. Zapewnij na ten czas mocniejszą obsadę, aby móc sprawnie obsłużyć jak największą ilość klientów, zapewnić komfort i dostępność produktów na półkach.  

Restauracje z kolei powinny przygotować się w tym czasie na oblężenie, zwłaszcza te, które zlokalizowane są w miejscowościach turystycznych. Zaplanuj więc w sobotę, niedzielę i poniedziałek adekwatną do zapotrzebowania ilość pracowników do obsługi gości.   

Niedziele handlowe w sierpniu  

W sierpniu przewidziana jest jedna niedziela handlowa przypadająca na 28 sierpnia i jest to jednocześnie ostatnia niedziela handlowa przed rozpoczęciem roku szkolnego. Planując grafik pracy na sierpień dla sklepu i biorąc pod uwagę ten czynnik, pamiętaj, że klientom zależy na sprawnej obsłudze i braku konieczności stania w kolejkach. Zapewnienie im komfortu w realizacji zakupów będzie mile odebrane i przyciągnie większą ilość klientów. Ostatni weekend sierpnia jak i dni poprzedzające to zakupy pod znakiem back to school dlatego planując grafik na sierpień w księgarni, sklepie papierniczym, sklepie z elektroniką czy odzieżą dla dzieci przygotuj się na intensywny czas. Najlepiej już na dwa tygodnie przed końcem sierpnia wzmocnić obsadę, aby maksymalnie wykorzystać okazję do zwiększenia obrotu.  

 
Grafik na sierpień 2022 przedstaw swoim pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 25 lipca. 

Podsumowanie 

Przygotowując grafik pracy na sierpień, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak dzień wolny od pracy w połowie miesiąca, niedzielę handlową oraz okres przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego. Dodatkowo musisz połączyć to z absencjami swoich pracowników i realizowaniem założonych celów biznesowych. Pracy jest zatem naprawdę sporo. Aby sprostać oczekiwaniom jakie stawia grafik na sierpień, warto skorzystać z pomocy narzędzia do planowania i rozliczania czasu pracy jak Grafik Optymalny.  
 
Nasz system nie tylko pomoże Ci zaplanować dobry grafik na sierpień, ale także zapanuje nad dokumentacją wewnętrzną i pomoże Ci stworzyć plan urlopowy tak, aby nie zabrakło Ci rąk do pracy w trakcie miesiąca. Masz zatem kompleksowe i nowoczesne narzędzie na miarę dzisiejszych czasów. 

Załóż bezpłatne konto testowe i sprawdź wszystkie funkcjonalności Grafiku Optymalnego.  

 

 
 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *