Grafik na lipiec 2022 - przydatne wskazówki

Planowanie grafiku na lipiec będzie trudnym przedsięwzięciem dla osób za to odpowiedzialnych. Jest to spowodowane dużą ilością absencji urlopowych oraz innych czynników wpływających na planowanie czasu pracy. Z poniższego artykułu dowiesz się, na co w szczególności zwrócić uwagę planując grafik pracy na lipiec 2022. 

Norma czasu pracy na lipiec 2022: 

W lipcu norma czasu pracy dla osób zatrudnionych na umowę o pracę w pełnym wymiarze wynosi 168 godzin, co daje łącznie 21 dni pracy i 9 dni wolnych. Dla niższych wymiarów etatu ilość godzin do przepracowania jest proporcjonalnie mniejsza i wynosi: 

  • dla ½ etatu: 84 godziny pracy;
  • dla ¼ etatu:  42 godziny pracy;
  • dla ⅛ etatu: 21 godzin pracy.

Odpoczynki w lipcu 

Lipiec rozpoczyna się w tym roku od piątku, a więc firmy rozliczające czas pracy w miesięcznym okresie będą liczyć tydzień kodeksowy od piątku do soboty. Jeśli jednak w przedsiębiorstwie okres rozliczeniowym przypada na dłuższy okres np.: 12-miesięczny, to tydzień kodeksowy liczony jest w odniesieniu do pierwszego miesiąca tego okresu. Pamiętaj, aby zaplanować swoim pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego w trakcie każdego tygodnia kodeksowego oraz 11 godzin przerwy w ciągu doby. W przeciwnym wypadku naruszysz zasady Kodeksu Pracy i narazisz się na kary finansowe w przypadku kontroli PIP. 

Grafik na lipiec w galeriach handlowych

Planując grafik na lipiec 2022 dla pracowników galerii handlowych, pamiętaj, że lipiec to miesiąc międzysezonowych sezonowych wyprzedaży. Powinieneś na ten czas zaplanować większą obsadę, aby klienci swobodnie mogli zrobić zakupy bez obaw o konieczność stania w długich kolejkach. Zwróć uwagę na to, że znaczna część osób pracujących w tygodniu, wybierze się na zakupy w sobotę, dlatego szczególnie skup się na zaplanowanie większego zespołu na te dni. 

Grafik na lipiec w miejscowościach turystycznych

Początek lipca to także długo wyczekiwany okres urlopów wypoczynkowych, a co za tym idzie to szczególny miesiąc dla firm działających w miejscowościach turystycznych. Znaczna część wczasowiczów ze względu na inflację i wysokie koszty benzyny zdecyduje się na wakacje w kraju, dlatego branża turystyczna powinna być przygotowana na prawdziwe oblężenie. Odpowiednio zaplanowany grafik i zapewnienie adekwatnej do zapotrzebowania liczby pracowników w hotelach oraz restauracjach z pewnością zaowocuje zadowoleniem klientów, a dalej w licznych rekomendacjach Twojego obiektu. Naturalnie przełoży się to na zwiększenie przychodów firmy, dlatego warto strategicznie i rozsądnie zaplanować grafik pracy

Lipiec to idealny miesiąc do przebywania na świeżym powietrzu, a co za tym idzie, większa ilość pracy czeka restauracje, lodziarnie i kawiarnie z ogródkami. Planując grafik na lipiec 2022, weź to pod uwagę. 

Grafik na lipiec 2022 przedstaw swoim pracownikom najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 23 czerwca.

Podsumowanie

Grafik na lipiec 2022 będzie wymagający przede wszystkim dla pracowników restauracji, hoteli, galerii handlowych oraz miejsc związanych ze spędzaniem wolnego czasu. Warto zatem już teraz rozpocząć pracę nad planem pracy, aby zoptymalizować koszty pracownicze, a jednocześnie maksymalnie wykorzystać szansę na wzrost przychodów w firmie. 

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć lub potrzebujesz profesjonalnego wsparcia przy tworzeniu grafiku, załóż darmowe konto w Grafiku Optymalnym. Sprawdź nasze wszystkie dostępne funkcjonalności m.in. weryfikację obsady czy pilnowanie zasad Kodeksu Pracy i zaplanuj dobry grafik pracy szybciej i efektywniej.

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.