Grafik na kwiecień 2022 - przydatne wskazówki

Przystępując do planowania grafiku pracy na kwiecień 2022, musisz uwzględnić kilka istotnych czynników. Tworzenie planu pracy będzie specyficzne dla większości firm ze względu na przypadające w połowie miesiąca Święta Wielkanocne. W poniższym artykule podpowiadamy jak zaplanować grafik na kwiecień 2022 roku i na co warto zwrócić uwagę w nadchodzącym miesiącu. 

Norma czasu pracy na kwiecień 2022: 

Tworząc grafik na kwiecień 2022, w pierwszej kolejności pamiętaj o normie czasu pracy, która w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat wynosi 160 godzin.  Daje to 20 dni pracy i aż 10 dni wolnych. Dla mniejszych wymiarów etatów czas pracy jest niższy i wynosi: 

  • dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu: 80 godzin, 
  • dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu: 40 godzin.

Jak ustalić odpoczynki w kwietniu 2022?

Kwiecień rozpoczyna się od piątku, a więc tydzień w kontekście udzielania odpoczynku tygodniowego trwa od piątku do czwartku. Jeśli zatem Twoja firma rozlicza się w miesięcznym okresie rozliczeniowym, to pamiętaj, aby w tym przedziale, zaplanować swoim pracownikom 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. To samo tyczy się tych firm, dla których kwiecień jest pierwszym miesiącem dłuższego, np. kwartalnego okresu rozliczeniowego. Dla przedsiębiorstw, w których w kwietniu nie rozpoczyna się nowy okres rozliczeniowy, wciąż przyjmuje się wyznaczenie tygodnia „kodeksowego”,  jak to było w miesiącu rozpoczynającym okres rozliczeniowy. Poza odpoczynkiem tygodniowym, tworząc grafik, zwróć uwagę na to, aby zachować minimum 11 godzin odpoczynku w ciągu doby pracowniczej, dla zachowania zgodności z zasadami Kodeksu Pracy

Święta Wielkanocne a grafik pracy

W tym roku Święta Wielkanocne przypadają na połowę miesiąca i trwają od 16 do 18 kwietnia. Sklepy spożywcze oraz oferujące m.in.: dekoracje, oraz zabawki powinny wzmocnić swoją obsadę na kilka dni przed świętami i przygotować się na zwiększony ruch i wzmocnić obsadę maksymalnie.

Podobna sytuacja może zdarzyć się w sklepach oferujących obuwie oraz odzież. Okres przedświąteczny i dodatnie temperatury motywują do wymiany garderoby. Klienci w kwietniu chętnie ruszą do sklepów po nowe, wiosenne ubrania, tym bardziej jeśli pogoda będzie dopisywać. Zapewnij w związku z tym adekwatną ilość personelu, aby nie zmarnować tej okazji na zwiększenie przychodów.

program do grafików online
Tworząc grafiki pracy w Grafiku Optymalnym, łatwo sprawdzisz, ilu pracowników potrzebujesz w danym dniu i godzinie.

Niedziele handlowe a grafik pracy

W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi w kwietniu zaplanowane są aż dwie handlowe niedziele które przypadają na 10 oraz 24 kwietnia. Warto wykorzystać ten moment i dobrze zaplanować grafiki pracy, aby obsada sprawnie mogła obsłużyć klientów, którzy tłumnie ruszą na zakupy, zwłaszcza te przedświąteczne. Po niespełna dwóch tygodniach sklepy spożywcze powinny przygotować się także na wzmożony ruch spowodowany rozpoczynającym się na koniec miesiąca długim majowym weekendem. Osoby, które nie wyjeżdżają, będą chciały zrobić zapasy. Zweryfikuj na podstawie danych z ubiegłego roku, czy i Twój sklep odnotował wówczas zwiększone obroty i jeśli tak było, przygotuj się na ten rok i wstaw na grafik pracy więcej osób niż zazwyczaj. 

Urlopy wypoczynkowe

Jeśli w Twojej branży na kwiecień nie przypada szczyt sezonu, to dobry czas, aby części pracowników udzielić urlopów wypoczynkowych. W kwietniu urlopy powinny być udzielane zwłaszcza w branży turystycznej i biznesach powiązanych z turystyką. Od tzw. majówki,  jak i później, kiedy na dobre rozpocznie się sezon, możesz mieć problem, aby udzielić wypoczynków, nie ryzykując tym samym brakami kadrowymi. 

Grafik pracy na kwiecień 2022 opublikuj najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego miesiąca, czyli do 24 marca. 

program do grafików

 

 

 

 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *