Grafik pracy na luty 2018 - praktyczne porady

Luty jest najkrótszym miesiącem w roku. Nie ma jednak żadnych dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy, co powoduje, że mamy do zaplanowania sporo godzin pracy dla pracowników pełnoetatowych.

Sprawdź, jak zaplanować dobry grafik pracy na luty.

  • Pracownikom pełnoetatowym tworząc grafik pracy na luty musisz zapewnić 160 godzin pracy.
  • Aby wyliczyć ile godzin powinien wypracować pracownik zatrudniony na część etatu, podziel 160 przez wymiar etatu np. dla pracownika zatrudnionego na pół etatu czas pracy w lutym to 160/0,5=80 godzin.
  • Liczba dni pracujących w lutym to 20, a dni wolnych 8. Zaplanowanie mniejszej ilości dni pracujących jest zgodne z przepisami, może mieć miejsce np. w systemie równoważnym przy dłuższych niż 8-godzinne zmianach. Nie wolno jednak udzielić pracownikowi mniejszej niż 8 ilości dni wolnych. W innym artykule na naszym blogu znajdziesz garść praktycznych porad związanych z planowaniem grafików pracy w systemie równoważnym
  • W przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego w lutym jako tydzień w rozumieniu kodeksowym traktujemy kolejne 7 dni począwszy od czwartku do środy. Wypadają więc 4 pełne tygodnie. Pamiętaj zatem o udzieleniu odpoczynku tygodniowego w każdym z 7 dniowych przedziałów między czwartkiem a środą.
  • W przypadku dłuższych niż miesięczne okresów rozliczeniowych, które rozpoczęły się w styczniu, tworząc grafik pracy na luty pamiętaj, że tydzień w rozumieniu kodeksowym rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę. W tych przedziałach musi wystąpić odpoczynek tygodniowy.
  • W tych przedsiębiorstwach które uzależniają obsadę od czynników zewnętrznych np. w handlu i usługach luty może być miesiącem szczególnym. 14.02 wypadają Walentynki, które mocno podnoszą ilość klientów w handlu. Jeśli prowadzisz sklep z asortymentem adekwatnym na to święto, pamiętaj aby wzmocnić obsadę już na kilka dni przed tym świętem. W tworzeniu planu sprzedaży wspomoże Cię inny artykuł z naszego bloga. 
  • W gastronomii i hotelarstwie Walentynki to też dobry okres. Wzmożonego ruchu można spodziewać się nie tylko w samo święto, które wypada w tym roku w środę, ale i w weekend poprzedzający i następujący po tym świecie. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w większej niż zazwyczaj ilości pracowników.
  • W większości województw w lutym trwają ferie zimowe. Powinno mieć to odzwierciedlenie w grafiku tych firm, które swoją ofertę handlową lub usługową kierują do dzieci, czy znajdują się w miejscach lub miejscowościach, gdzie dzieci będą spędzały wolny czas. Tworząc grafik pracy na luty pamiętaj o dodatkowej obsadzie na okres ferii.
  • Gotowy grafik pracy na luty musisz podać do wiadomości pracowników najpóźniej 24 stycznia.

Poznaj Grafik Optymalny

Na każdy miesiąc tworzysz nowy grafik pracy, prawda? Często powielasz te same błędy i marnujesz czas na czynności, które już dawno powinny być zautomatyzowane. 

Grafik Optymalny pomoże Ci rozwiązać te problemy. Z naszym programem szybko zbierzesz preferencje godzinowe pracowników, wygenerujesz harmonogram na dany miesiąc oraz łatwo dostosujesz go do poziomu sprzedaży. Wszystko w zgodzie z najnowszymi przepisami Kodeksu Pracy, które program ma wbudowane. Zerknij poniżej, aby poznać znane marki, które korzystają z naszego programu, dowiedzieć się więcej o jego możliwościach i odblokować darmową wersję próbną. 

 

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *