Jak ułożyć grafik pracy na czerwiec 2020? Kilka cennych wskazówek

Czerwcowy grafik pracy nie będzie należał do najłatwiejszych do ułożenia. W połowie miesiąca część pracowników będzie chciała skorzystać z przedłużonego weekendu, który rozpoczyna Boże Ciało. Utrudnienia w planowaniu pracy mogą pojawić się również na skutek ograniczeń związanych z Covid-19. Nie wszyscy pracownicy będą mogli zasilić obsadę na grafiku. Większość dzieci wciąż nie uczestniczy w zajęciach szkolnych, więc pracujący rodzice będą musieli zapewnić im opiekę.

Planując grafik pracy na czerwiec, należy wziąć pod lupę wiele aspektów, dlatego w tym artykule przybliżymy Ci czynniki, które powinieneś uwzględnić podczas układania czerwcowego grafiku pracy. W czerwcu do zaplanowania w grafiku jest 21 dni roboczych, a minimalna liczba dni wolnych wynosi 9. Jest to suma dni weekendowych i świątecznych, którą musisz udzielić pracownikom. Zatrudnieni na pełen etat mają do wypracowania 168 godzin, a osoby pracujące na części etatu - proporcjonalnie mniej, więc dla osób zatrudnionych na ¾ zaplanuj 126 godzin, dla ½ etatu zaplanuj 84 godziny, a na ¼ etatu - 42 godziny. Wymiar czasu pracy na pozostałe miesiące znajdziesz w kalendarzu wymiaru czasu pracy.

  • Pamiętaj o udzieleniu pracownikom 35-godzinnego odpoczynku w tygodniu kodeksowym, który obejmuje 11-godzinny odpoczynek dobowy. Dla firm, które funkcjonują w miesięcznym okresie rozliczeniowym, tydzień kodeksowy w czerwcu liczymy od poniedziałku do niedzieli. W przypadku kwartalnego okresu rozliczeniowego, który rozpoczął się w kwietniu, tydzień kodeksowy liczymy w przedziale od środy do wtorku. Taki sam przedział będzie obowiązywał w przypadku rocznego i półrocznego okresu rozliczeniowego.
  • 28 czerwca przypada jedna z siedmiu niedziel handlowych w 2020 roku. Osoby, które nie mają możliwości zrobienia zakupów w tygodniu, z pewnością udadzą się na zakupy. Zaplanuj więc mocniejszą obsadę, aby klienci nie musieli czekać na obsługę. Pamiętaj, że kolejki wpływają negatywnie na wizerunek firmy, a dodatkowo mogą przyczyniać się do mniejszych zysków, jeżeli klienci zrezygnują z ich powodu z zakupów.
  • Pozostałe niedziele czerwca są objęte zakazem handlu. Większa ilość klientów pojawi się w soboty poprzedzające zamknięcie sklepów, a także w poniedziałki po niedzielach niehandlowych. Uwzględnij więc odpowiednią liczbę pracowników, planując grafik pracy na czerwiec.
  • Zakaz handlu wpływa na ilość klientów w miejscach związanych ze spędzaniem wolnego czasu. Ci, którzy nie będą mogli udać się na zakupy, być może chętnie spędzą czas wolny w innych, dostępnych miejscach. Sprawdź jednak, czy ilość klientów wraca już do poziomu sprzed restrykcji i dostosuj do tego grafik czasu pracy na czerwiec 2020.
  • Firmy działające sezonowo np. lodziarnie, powinny bacznie obserwować pogodę, ponieważ ilość klientów będzie od niej uzależniona i dostosować do tego liczbę pracowników.
  • 1 czerwca to Dzień Dziecka, który przypada w poniedziałek. Jeśli planujesz pracę dla sklepu z zabawkami i innym asortymentem dziecięcym to z pewnością tego dnia będziesz miał oblężenie klientów. Zaplanuj mocniejszą obsadę, aby personel był w stanie wszystkich obsłużyć - bez zbędnego czekania w długich kolejkach.
  • Boże Ciało przypada w tym roku 11 czerwca, czyli w czwartek. Jest to tzw. długi weekend, podczas którego spora grupa osób wyjeżdża na krótki wypoczynek. Jeżeli pogoda będzie sprzyjała, weekend czerwcowy może być mocno wyjazdowy. Po niemalże 2-miesięcznych ograniczeniach związanych z pandemią, większość osób będzie chciała zmienić codzienne otoczenie. Jeśli planujesz pracę dla biznesu opartego na wczasowiczach, weź pod uwagę, że w te dni będziesz mieć więcej klientów, a tym samym pracy. Potrzebujesz więc więcej osób obecnych w te dni w pracy.
  • Wakacje oficjalnie rozpoczynają się 26 czerwca. Sezon turystyczny będzie znacznie różnił się od tego z lat ubiegłych. Spora grup osób, która miała w planach wyjazdy zagraniczne, zmieniła swoje rezerwacje i postanowiła w tym roku wypocząć w Polsce. Branża turystyczna powinna przygotować się na większą ilość rezerwacji. Kluczowe znaczenie będzie miało otwarcie granic dla turystów zagranicznych, lecz na ten moment decyzje nie są jeszcze podjęte. Rekomendujemy baczne obserwowanie najnowszych informacji.
  • Gotowy grafik pracy na czerwiec 2020 powinieneś przedstawić pracownikom najpóźniej 24 maja.

Poprawnie ułożony grafik pracy pomoże Ci usprawnić zarządzanie firmą, a także obniży Twoje koszty pracy! Jeżeli szukasz narzędzia, które przeprowadzi Cię przez proces tworzenia harmonogramu pracy, sprawdź Grafik Optymalny


 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *