Grafik czasu pracy w sklepie – 5 ważnych aspektów

Stworzenie grafiku czasu pracy w sklepie nie jest prostą sprawą. Cechą handlu jest sezonowość, a więc ilość pracy jest zmienna. Do tego dochodzi specyfika zatrudnienia – jest sporo studentów o ograniczonej dyspozycyjności. Godziny pracy są zazwyczaj długie, a planowanie czasu pracy w sklepie powinno być w zgodzie z przepisami Kodeksu Pracy w zakresie czasu pracy. W tym artykule podpowiemy Ci na co szczególnie zwrócić uwagę jeśli chcesz stworzyć dobry grafik pracowniczy dla sklepu.

System czasu pracy i okres rozliczeniowy

Najwygodniejszym systemem czasu pracy jest równoważny, gdzie długość zmiany może być jednego dnia wydłużona do 12 godzin, a innego adekwatnie skrócona. Pozwala to na lepsze niż w przypadku dostosowanie czasu pracy do jej ilości – zmiennej w poszczególne dni. Ze względu na sezonowość najlepiej sprawdza się kwartalny okres rozliczeniowy. Pozwala to na zaplanowanie mniejszej ilości godzin niż norma dla miesiąca (średniotygodniowa) w miesiącach słabszych, a większej w miesiącach lepszych np. w grudniu. W takim układzie w kwartalnym okresie rozliczeniowym nie powstają nadgodziny średniotygodniowe dodatkowo płatne, o czym pisaliśmy więcej w innym artykule

Dostosowanie liczby pracowników do wysokości sprzedaży

Podstawą planowania czasu pracy w sklepie powinno być odniesienie do wysokości sprzedaży lub ilości klientów w danym momencie czasu. Im więcej klientów przewidujemy, tym więcej pracowników do ich obsługi jest koniecznych, aby realizowane były założenia sprzedażowe. Ilość klientów jest bowiem różna w różne dni miesiąca i w kolejnych miesiącach oraz w ciągu kolejnych godzin funkcjonowania sklepu w danym dniu. Trzeba to śledzić by móc skutecznie przewidywać na okres na jaki tworzony jest grafik pracy i orientować się jakie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływają na wyniki.

Dyspozycyjność pracowników

W sklepach zazwyczaj pracują studenci, a więc osoby, których dyspozycyjność dla pracodawcy jest ograniczona ze względu na zajęcia. Decydując się na zatrudnienie musisz zapewnić studentowi możliwość uczestnictwa w zajęciach. Pozostałych pracowników też warto zapytać, czy mają jakieś “prośby grafikowe” – potrzebę wolnego na załatwienie ważnych spraw. Inne podejście w tym zakresie skutkuje najczęściej rotacją personelu.

Dogodne planowanie

Ponieważ zakres godzin pracy w sklepie jest duży, bywa że i 24-godzinny i stosowany jest system równoważny przy planowaniu grafiku pracowniczego weź pod uwagę perspektywę pracownika. Unikaj zbyt wielu zmian nocnych, zbyt wielu zmian dłuższych niż 8 godzinne, staraj się planować 2 dni wolne w tygodniu łącznie, by pracownik odpowiednio się zregenerował. To zapewni większe zadowolenie z pracy, no i lepszą wydajność.

Kodeks pracy

Planowaniem czasu pracy żądzą zasady Kodeksu Pracy w zakresie czasu pracy. Osoba planująca powinna znać i stosować przepisy. Inne podejście do tematu naraża na kary od PIP, sprawy w Sądach Pracy oraz utratę wizerunku firmy. Miej świadomość, że pracownicy obecnie są coraz bardziej świadomi, w tym zakresie wiedza obecnie jest na wyciągnięcie ręki w Internecie.

Grafiki pracy z automatu zgodne z kodeksem? To możliwe!

3/4 naszego bloga, którego czyta kilkadziesiąt tysięcy osób miesięcznie, dotyczy przepisów Kodeksu Pracy. Ich zrozumienia, poprawnej interpretacji i zastosowania w tworzeniu grafików pracy. Jeśli chcesz zachować swój czas na ważniejsze rzeczy, załóż konto w naszym programie i ciesz się spokojem. Wszystkie grafiki wygenerowane w naszym programie są automatycznie uzgodnione z przepisami. Grafik możesz również łatwo wydrukować i ogłosić pracownikom.

Sprawdź, czym jest Grafik Optymalny i załóż darmowy okres próbny.

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *