Grafik czasu pracy w sklepie - 5 ważnych aspektów

Stworzenie grafiku czasu pracy w sklepie nie jest prostą sprawą. Cechą handlu jest sezonowość, a więc ilość pracy jest zmienna. Do tego dochodzi specyfika zatrudnienia - jest sporo studentów o ograniczonej dyspozycyjności. Godziny pracy są zazwyczaj długie, a planowanie czasu pracy w sklepie powinno być w zgodzie z przepisami Kodeksu Pracy w zakresie czasu pracy. W tym artykule podpowiemy Ci na co szczególnie zwrócić uwagę jeśli chcesz stworzyć dobry grafik pracowniczy dla sklepu.

System czasu pracy i okres rozliczeniowy

Najwygodniejszym systemem czasu pracy jest równoważny, gdzie długość zmiany może być jednego dnia wydłużona do 12 godzin, a innego adekwatnie skrócona. Pozwala to na lepsze niż w przypadku dostosowanie czasu pracy do jej ilości - zmiennej w poszczególne dni. Ze względu na sezonowość najlepiej sprawdza się kwartalny okres rozliczeniowy. Pozwala to na zaplanowanie mniejszej ilości godzin niż norma dla miesiąca (średniotygodniowa) w miesiącach słabszych, a większej w miesiącach lepszych np. w grudniu. W takim układzie w kwartalnym okresie rozliczeniowym nie powstają nadgodziny średniotygodniowe dodatkowo płatne. Więcej związków między miesięcznym a kwartalnym okresem rozliczeniowym znajdziesz w innym artykule.

Dostosowanie liczby pracowników do wysokości sprzedaży

Podstawą planowania czasu pracy w sklepie powinno być odniesienie do wysokości sprzedaży lub ilości klientów w danym momencie czasu. Im więcej klientów przewidujemy, tym więcej pracowników do ich obsługi jest koniecznych, aby realizowane były założenia sprzedażowe. Ilość klientów jest bowiem różna w różne dni miesiąca i w kolejnych miesiącach oraz w ciągu kolejnych godzin funkcjonowania sklepu w danym dniu. Trzeba to śledzić by móc skutecznie przewidywać na okres na jaki tworzony jest grafik pracy i orientować się jakie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływają na wyniki.

Dyspozycyjność pracowników

W sklepach zazwyczaj pracują studenci, a więc osoby, których dyspozycyjność dla pracodawcy jest ograniczona ze względu na zajęcia. Decydując się na zatrudnienie musisz zapewnić studentowi możliwość uczestnictwa w zajęciach. Pozostałych pracowników też warto zapytać, czy mają jakieś “prośby grafikowe” - potrzebę wolnego na załatwienie ważnych spraw. Inne podejście w tym zakresie skutkuje najczęściej rotacją personelu.

Dogodne planowanie

Ponieważ zakres godzin pracy w sklepie jest duży, bywa że i 24-godzinny i stosowany jest system równoważny przy planowaniu grafiku pracowniczego weź pod uwagę perspektywę pracownika. Unikaj zbyt wielu zmian nocnych, zbyt wielu zmian dłuższych niż 8 godzinne, staraj się planować 2 dni wolne w tygodniu łącznie, by pracownik odpowiednio się zregenerował. To zapewni większe zadowolenie z pracy, no i lepszą wydajność.

Kodeks pracy

Planowaniem czasu pracy żądzą zasady Kodeksu Pracy w zakresie czasu pracy. Osoba planująca powinna znać i stosować przepisy. Inne podejście do tematu naraża na kary od PIP, sprawy w Sądach Pracy oraz utratę wizerunku firmy. Miej świadomość, że pracownicy obecnie są coraz bardziej świadomi, w tym zakresie wiedza obecnie jest na wyciągnięcie ręki w Internecie.

Grafiki pracy z automatu zgodne z kodeksem? To możliwe!

3/4 naszego bloga, którego czyta kilkadziesiąt tysięcy osób miesięcznie, dotyczy przepisów Kodeksu Pracy. Ich zrozumienia, poprawnej interpretacji i zastosowania w tworzeniu grafików pracy. Jeśli chcesz zachować swój czas na ważniejsze rzeczy, załóż konto w naszym programie i ciesz się spokojem. Wszystkie grafiki wygenerowane w naszym programie są automatycznie uzgodnione z przepisami. Grafik możesz również łatwo wydrukować i ogłosić pracownikom.

Sprawdź, czym jest Grafik Optymalny i załóż darmowy okres próbny.

grafik optymalny podsumowanie optymalizacja kosztów pracy kodeks pracy grafik pracy

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *