Plan urlopów: jak opracować taki dokument?

Dobry, roczny plan urlopów to duże wyzwanie.

Plan urlopów jest obowiązkowym dokumentem dla wszystkich przedsiębiorstw, w których działa organizacja związkowa. Jeśli w Twojej firmie nie działa związek zawodowy, warto mimo to pokusić się o stworzenie planu urlopowego. Dzięki temu Twoi pracownicy będą mogli z wyprzedzeniem zaplanować wyjazdy czy inne prywatne sprawy. Pamiętaj, że zadowolenie pracowników wpływa na obniżenie poziomu rotacji personelu, a tym samym kosztów!

Oto 11 zasad, o których musisz pamiętać, tworząc plan urlopów.

Część 1: zasady ogólne.

 1. Plan urlopowy na dany rok powinien być stworzony do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego. 
 2. Wyjściowa liczba dni urlopu jaką należy zaplanować wynika ze stażu pracy i wynosi 20 dni dla pracowników ze stażem mniejszym niż 10 lat i 26 dni dla pracowników z co najmniej 10-letnim stażem pracy.
 3. Do stażu pracy wlicza się edukacja:
  • szkoła zasadnicza zawodowa zgodnie z czasem trwania nauki do 3 lat,
  • średnia szkoła ogólnokształcąca 4 lata,
  • zawodowa zgodnie z czasem trwania nauki do 5 lat,
  • szkoła policealna 6 lat,
  • szkoła wyższa 8 lat. Okresy nauki nie sumują się.
 4. Liczbę planowanych dni urlopowych należy pomniejszyć o 4 dni urlopu na żądanie. Urlop ten pracownik może wykorzystać w wybranym przez siebie terminie.
 5. Raz w roku trzeba pracownikowi udzielić nieprzerwanego, 14-dniowego wypoczynku. Chodzi o dni w kalendarzu obejmujące również soboty, niedziele i święta. Najczęściej urlopu tego udziela się: od poniedziałku do piątku jako dni urlopowe, sobota i niedziela jako dni wolne w obu tygodniach.

Część 2: zasady dodatkowe.

 1. Przed stworzeniem planu urlopowego warto poprosić pracowników o przedstawienie propozycji pasujących im terminów. Uprzedź ich jednak, że nie wszystkie propozycje zostaną zatwierdzone. Udzielisz urlopu tylko wówczas, kiedy nie zaburzy to normalnego toku pracy w firmie.
 2. Miej świadomość, że niektóre dni są szczególnie popularne w kwestii urlopów – Wigilia Bożego Narodzenia, Sylwester, majowy, sierpniowy i listopadowy "długi weekend". Uświadom pracownikom, że nie uda Ci się dać wszystkim urlopu w tych dniach. 
 3. Zwróć uwagę na nakładanie się terminów urlopów pracowników zwłaszcza w tzw. sezonie urlopowym czyli w miesiącach letnich. Udziel tylko takiej ilości urlopów, by pozostała Ci wystarczająca ilość rąk do pracy. Jak określić zapotrzebowanie na pracę? Zacznij od dobrych harmonogramów pracy. Oto główne zasady ich tworzenia.
 4. Jeśli tworzysz plany urlopowe dla osób na stanowiskach managerskich lub przy zarządzaniu projektami, urlopy kolejnych osób planuj w taki sposób, by był między nimi chociaż 1 dzień przerwy. Chodzi o to, by pracownicy mieli szansę przekazać sobie ważne sprawy. 
 5. Jeżeli w trakcie zaplanowanego urlopu pracownik będzie miał zwolnienie lekarskie lub przejdzie na urlop macierzyński, zaplanuj dla niego urlop w innym terminie. Poza tym, zapoznaj się z najważniejszymi zasadami tworzenia grafików pracy w okresach wzmożonych zwolnień, aby nie dopuścić do utraty zysków z ich powodu.
 6. Plan urlopów jest wiążący dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Pracownik może Cię poprosić o zmianę terminu urlopu tylko z ważnych przyczyn, a Ty możesz zmienić termin urlopu pracownika tylko wówczas, gdy spowodowałoby to poważne zakłócenie toku pracy w firmie.

plan urlopów | roczny plan urlopów | plan urlopowy

Przetestuj Grafik Optymalny za darmo

Jedną z firm, która korzysta z naszego programu, jest Flying Tiger Copenhagen. Dzięki naszemu programowi Tiger optymalizuje grafiki pracy w aż 18 oddziałach!

 

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *